REKLAMA

Mało chętnych na IKE z powodu niewystarczajacych zachęt

2005-01-04 08:54
publikacja
2005-01-04 08:54
Na założenie Indywidualnego Konta Emerytalnego zdecydowało się do tej pory prawdopodobnie nie więcej niż 200 tys. osób - pisze Rzeczpospolita. To niewiele, zważywszy, że resort polityki społecznej szacował zainteresowanie tym produktem na co najmniej 2 mln w tym samym czasie.

Najchętniej Polacy decydowali się na podpisywanie umów z towarzystwami funduszy inwestycyjnych i ubezpieczeniowymi. Najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się tego typu produkty oferowane przez banki.

Zdaniem ekspertów, Polacy nie otrzymali wystarczających zachęt do skorzystania z oferty IKE. Ponadto zniechęciły ich skomplikowane zasady oszczędzania i brak wolnych środków do zainwestowania. Efekt podatkowy, który miał być jedną z głównych zalet produktu został przeszacowany. Jego efekty są bowiem w czasie teraźniejszym o wiele mniej widoczne, niż np. efekty ulgi mieszkaniowej, a niewiele osób myśli o korzyściach w perspektywie aż tak długoterminowej.

Nie bez wpływu na małą liczbę zainteresowanych pozostał również październikowy debiut giełdowy PKO BP. Wówczas wielu Polaków zdecydowało się na zainwestowanie posiadanych oszczędności w akcje banku.

K.D.

Źródło: Rzeczpospolita
Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki