Małecki: Ostrołęka C na gaz to wyraz odpowiedzialności rządu PiS

2020-05-28 12:47
publikacja
2020-05-28 12:47
Materiały dla mediów

Przestawienie projektu elektrowni Ostrołęka C z węgla na gaz to wyraz odpowiedzialności rządu PiS - oświadczył w Sejmie wiceminister aktywów Maciej Małecki. Jak mówił, gdyby nie decyzje za czasów rządów PO-PSL, energetyka węglowa byłaby konkurencyjna.

Odpowiadając w czwartek na pytania posłów w Sejmie, Małecki oświadczył, że „nowa elektrownia w Ostrołęce będzie realizowana, ponieważ ta inwestycja jest niezbędna”. Jak dodał, węglowy początkowo projekt został poddany ewaluacji, co świadczy o „poczuciu odpowiedzialności rząd PiS za kluczowe inwestycje”.

Wiceminister aktywów nie odniósł się jednak do pytań posłów opozycji o odpis w wysokości miliarda złotych, jakiego dokonała ostatnio spółka Elektrownia Ostrołęka, budująca blok Ostrołęka C.

Małecki stwierdził też, że nowa elektrownia powstanie w technologii gazowej, bo radykalnie zmieniło się otoczenie makroekonomiczne na niekorzyść węgla. Odpowiedzialnością za to doprowadzenie do tych zmian obciążył Donalda Tuska i jego decyzje z 2008 r. oraz Ewę Kopacz i Rafała Trzaskowskiego za decyzje z 2014 r. Według Małeckiego, w 2014 r. Kopacz i Trzaskowski „oddali Komisji Europejskiej decydujący wpływ na polską energetykę”. Obecny wzrost cen energii to pokłosie tamtych decyzji i „zgody na dyktat klimatyczny” - oświadczył wiceminister.

Jak dodał Małecki, gdyby polityka klimatyczna UE nie penalizowała energii z węgla, energetyka węglowa dalej byłaby konkurencyjna, co jego zdaniem, pokazują przykłady takich państwa jak Chiny czy Japonia. Zauważył również, że budowa Ostrołęki C w oparciu o gaz pozwoli zdobyć finansowanie dla tej inwestycji, a inwestycja w tej formie wpisze się w szerszy trend transformacji energetycznej.

Ostrołęka C miała być 1000 MW blokiem na węgiel kamienny, budowanym przez Energę i Eneę. Projekt, zarzucony w pierwszej połowie dekady przez Energę ze względu na nieopłacalność, wznowiono w 2018 r. Przez cały 2019 r. nie udało się zamknąć finansowania, na początku 2020 r. budowę zawieszono. Nowy właściciel Energi - PKN Orlen deklaruję budowę źródła gazowego w miejsce bloku na węgiel. Analizy Energi i Enei, rozpoczęte po zawieszeniu prac mają się formalnie skończyć w czerwcu.

wkr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Elektrownia Ostrołęka C

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki