REKLAMA
WAŻNE

Małecka-Libera (KO): NFZ może nie znaleźć środków na sfinansowanie darmowych leków dla osób 75+

2020-01-14 13:43
publikacja
2020-01-14 13:43

Przekazanie z budżetu państwa do Narodowego Funduszu Zdrowia zadania finasowania darmowych leków dla osób 75+ może oznaczać, że nie będzie wystarczających środków na ten cel - poinformowała we wtorek senator Beata Małecka-Libera (KO).

/ FORUM

"Dzisiaj mam informację dla naszych pacjentów 75+. Złą informację. Otóż w Wigilię pojawił się projekt ustawy okołobudżetowej, która zabiera finansowanie darmowych leków. Rząd powiedział: ani złotówki więcej z budżetu na dofinansowanie leków 75+. Zadanie to zostało przekazane do Narodowego Funduszu Zdrowia" - powiedziała na konferencji prasowej senator.

Postawiła też pytanie o efekty takiego posunięcia, szczególnie w sytuacji, gdy rząd zapewnia, że budżet w tym roku będzie zrównoważony. "Dlaczego, gdy mamy zrównoważony budżet zabiera się finansowanie leków dla seniorów i przenosi do NFZ" - zapytała.

Przypomniała też "sztandarową obietnicę PiS" - darmowe leki dla seniorów 75+. W rzeczywistości od 2016 roku, gdy wprowadzono ustawę o refundacji leków dla seniorów - zdaniem senator - "nie wszystkie leki były darmowe, nie dla każdego pacjenta i nie każdy lekarz mógł je wypisywać".

Zaznaczyła, że do tej pory z budżetu na refundację leków dla tej grupy przeznaczano 860 mln zł z budżetu państwa, a w tej chwili to zadanie spocznie na Funduszu. "Jeżeli budżet państwa mówi +nie+, to w takim razie to zadanie zostanie przypisane NFZ" - powiedziała senator.

Pozostaje jednak jej zdaniem pytanie, czy na pewno NFZ ma na tyle środków, by sfinansować bezpłatne leki dla seniorów. Zauważyła dalej, że środki NFZ pochodzą ze składek Polaków. "To my wszyscy pracujemy na to, aby wzrastał ten budżet i aby świadczenia zdrowotne, które są finansowane z NFZ rokrocznie miały możliwość zwiększenia sfinansowania. Czy tak jest? No niestety nie" - oświadczyła odwołując się do fatalnej sytuacji w służbie zdrowia.

"Wszyscy wiemy, jaka sytuacja jest na SOR-ach, w dostępności do lekarzy specjalistów, jakie są kolejki i jakie są również braki w refundacji leków" - powiedziała Małecka-Libera wyjaśniając równocześnie, że teraz do tego wszystkiego dokłada się jeszcze Funduszowi finansowanie leków dla seniorów - 860 mln zł.

Z kolei uczestnicząca w konferencji prasowej senator Alicja Chybicka (KO) zaznaczyła, że seniorzy wymagają "opieki teraz i natychmiast". "Nie da się przesunąć podawania im leków na kolejne lata, kiedy to finasowanie ochrony zdrowia sięgnie 6 proc. PKB. To powinno być w tej chwili" - powiedziała. Wyraziła również obawę, że środków pochodzących z NFZ na finansowanie darmowych leków dla seniorów 75+ nie wystarczy.(PAP)

autorka: Klaudia Torchała

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (17)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Komunista komunistę komunistą pogania.
po_co
Wczorajsza wizyta w szpitalu:
Rejestracja przebiegła w kilka chwil, później blisko godzina czekania na lekarza i to jest zrozumiałe, że lekarz jeżeli ma operację to nie może pojawić się w poradni natomiast niezrozumiałe jet to, że na 30 oczekujących pacjentów jest jeden lekarz, oczywiście który jednocześnie monitoruje
Wczorajsza wizyta w szpitalu:
Rejestracja przebiegła w kilka chwil, później blisko godzina czekania na lekarza i to jest zrozumiałe, że lekarz jeżeli ma operację to nie może pojawić się w poradni natomiast niezrozumiałe jet to, że na 30 oczekujących pacjentów jest jeden lekarz, oczywiście który jednocześnie monitoruje cały oddział.

W każdym razie, pojawia się nagle człowiek z wynikami który chce umówić termin wizyty, zamiast umówić się w rejestracji musi zająć kolejkę po to aby to lekarz mógł zatwierdzić termin.

Jestem specjalistą i rozumiem, że wiele spraw może ocenić tylko człowiek dysponujący wiedzą ale na litość boską wystarczy przeszkolić personel aby miał ułamkową wiedzę i mógł stwierdzić czy pacjent wymaga przyjęcia w tym tygodniu czy za 3 miesiące. Lekarz traci na takiego pacjenta 30 minut co skutkuje wypadnięciem z kolejki osoby która już jest na miejscu i czeka na swoją kolej.

To oczywiście generuje kolejkę na następne dni i tak sprawa się kumuluje w nieskończoność.

Już nie wspomnę o rejestracji na godzinę, umawiam się na wizytę na godzinę 12 w środę, dzwonię w środę o godzinie 8 bo wymagana jest rejestracja w dniu, pani wyciąga moją kartotekę, nadaje numer, przychodzę na 12 i okazuje się, że jestem 7 w kolejce, a przyjęcie następuje o 14:30 - nie przypomina się nikomu taka sytuacja ?

NFZ marnuje pieniądze pacjentów, wykorzystuje lekarzy do granic ich możliwości, nie inwestuje w najnowsze technologie aby usprawnić proces, zarzuca cały system przerośniętą biurokracją, a na koniec twierdzi, że brakuje im pieniędzy w budżecie ?

Dwuletnia rehabilitacja mojego dziecka kosztowała ponad 15 tys. zł, jedna operacja która niwelowała wszelkie problemy to koszt 3 tys. zł. Wykonanie operacji na NFZ to 9 miesięcy oczekiwania. NFZ naraził budżet na stratę 18 tyś. zł + dodatkowe koszty diagnostyk itd. tylko dlatego, że nie wykonano operacji od razu po wykryciu problemu.
Sprawdzałem sytuację szpitala, konsultowałem sprawę z kilkoma specjalistami, miejsce było w każdej chwili i można było wykonać ten, właściwie zabieg, w tym samym tygodniu. Natomiast narzucone limity na to nie pozwalały, co więcej mimo że dziecko może po takim zabiegu opuścić szpital właściwie od razu to jest ono przetrzymywane przez 24 godziny - w tym czasie nie wykonuje się kompletnie żadnych badań poza rutynową diagnostyką tj. pomiar temperatury, ciśnienia tętniczego i ogólnej oceny stanu pacjenta.
Zgodnie z opinią lekarzy i ich doświadczeniem takie podejście jest niepotrzebne, podawana jest narkoza więc kontroluje się czy pacjent nie ma reakcji alergicznych lub innych związanych z zabiegiem ale to doskonale może wykonać rodzic i w razie powikłań udać się do lekarza.

Ostatecznie 83% środków które zostały przekazane na leczenie mojego dziecka zostało zmarnowanych na łatanie skutków błędnego zarządzania. Liczba dzieci z podobnymi problemami wynosi w Polsce ok 58 tys. to znaczy, że rocznie NFZ wywala w błoto 870 milionów złotych - oczywiście pomaga się tym dzieciom ale robi się to w sposób nieefektywny.

Po tym co doświadczyło mojego syna przestałem leczyć się w NFZ i zacząłem robić to prywatnie, fakt wydaję na to grube tysiące złotych, ok. 10 tys. zł rocznie (ale mam dużą rodzinę, czworo dzieci więc koszt rozkłada się na wszystkie) natomiast moje dzieci otrzymują pomoc natychmiastowo w dodatku okres przebywania w chorobie jest nieporównywalnie krótszy.
Zamiast kilku miesięcy umawiania wizyt u specjalistów i proszenia się pediatry o skierowania, wystarczy jedna lub dwie konsultacje, pełne badanie morfologi i moczu i problem jest rozwiązany - często w tym samym tygodniu lub następnym.
shadow_xx
No przecież dostaną 13 i 14 emeryturę to na co im dofinansowanie? Czyż nie na rozdawanie pieniędzy zdecydował się suweren?
xxpp
Ok, uwaga startuję na prezydenta. Rozdaję samochody i mieszkania. Każdy dostanie.

Jest tylko mały drobiazg - finansowanie tego wrzucę wam w wasz osobisty dług.
silvio_gesell
Wybieram Cie, ja poproszę mieszkania, samochody sprzedam bo nie potrzebuję, a dług dla moich dzieci.
zamknackw
Masz mój głos, z długiem sobie jakoś poradzę.
kyjo
Mam indormacje dla Pani Małecka-Libera. Złą informacje. Nigdy nie będziecie rządzić samodzielne.
Przypomne, ze PO-PSL za swoich(nie)rządów zatroszczyło sie o emerytów i zabrali im dofinansowanie do lekarstw.
kutasikaczor
pismacy za to rozdają pieniądze zaoszczędzone za Tuska na wygrywanie wyborów i na utrzymywanie przy korycie swoich akolitów , i nie pitol że urosła dzietność, poprawiło sie emerytom (bo ten 1k pln od razu oddali dorabiającym sie dzieciom lub oybali ich na wnuczka, albo czy mieszkań przybyło z m+ albo czy wstano z kolan) pismacy za to rozdają pieniądze zaoszczędzone za Tuska na wygrywanie wyborów i na utrzymywanie przy korycie swoich akolitów , i nie pitol że urosła dzietność, poprawiło sie emerytom (bo ten 1k pln od razu oddali dorabiającym sie dzieciom lub oybali ich na wnuczka, albo czy mieszkań przybyło z m+ albo czy wstano z kolan) bo mnie sie nie wydaje, bal sie kończy i obyś to odczuł w swoim portfelu kolego
siema123
Krótkie wnioski z artykułu.
liczba osób 75+ w 2014 roku 7tys (źródło stat.gov.pl)
kasa na dofinansowanie leków 860mln zł
to daje 122tys zł na rok na leki na osobę lub jak kto woli 10tys zł na miesiąc.
Znajdź błąd.

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki