REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Maląg: Zostały tylko dwie transze do wypłacenia 14. emerytury - 25 listopada i 1 grudnia

2021-11-22 21:28
publikacja
2021-11-22 21:28
Maląg: Zostały tylko dwie transze do wypłacenia 14. emerytury - 25 listopada i 1 grudnia
Maląg: Zostały tylko dwie transze do wypłacenia 14. emerytury - 25 listopada i 1 grudnia
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Premiera RP

Na świadczenie 14 emerytury przeznaczono 11 mld zł. Skorzystało z niego ponad 9 mln emerytów - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zaznaczyła, że zostały jeszcze tylko dwie transze do wypłacenia - 25 listopada i 1 grudnia.

Szefowa MRiPS na antenie TVP Info oświadczyła w poniedziałek, że sztandarowe świadczenie "Rodzina 500 Plus" nadal będzie realizowane. Powiedziała, że jego celem jest nie tylko wsparcie dla polskich rodziny, ale także szansa na wyjście z pułapki niskiej dzietności. Wskazała, że temu m.in. służy też Strategia Demograficzna 2040, która zakłada wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń.

Zaznaczyła, że jednym z kierunków działań jej resortu jest wsparcie w opiece nad dziećmi do lat 3, czyli rodzinny kapitał opiekuńczy. Zapowiedziała, że będzie ustawowa dopłata do miejsca dzieci w żłobku. "Zależy nam na tym, żeby rodzice ponosili jak najniższe koszty" - wyjaśniła.

Zaznaczyła, że "rodzice, którzy nie będą pobierać rodzinnego kapitału opiekuńczego, czyli na pierwsze dziecko, czy jedyne dziecko będzie dofinansowanie 400 zł do miejsca opieki żłobkowej i to również od 1 stycznia". "Tutaj też będzie procedura przez ZUS" - wskazała.

Maląg powiedziała, że "żadna rodzina nie zostanie pokrzywdzona czy wyeliminowana z wypłaty tego świadczenia tylko proporcjonalnie do okresu, jaki ustawa przewiduje".

Stwierdziła, że marnotrawienie świadczenia "Rodzina 500 Plus" jest marginalne. "Rodziny wiedzą jak wydatkować te pieniądze" - oceniła minister Maląg.

Szefowa MRiPS wskazała, że antidotum na niski wskaźnik dzietności jest m.in. "wsparcie kobiet na rynku pracy poprzez umożliwienie im łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym". Wspomniała, że zostało zaproponowane wprowadzenie "zmian do Kodeksu Pracy, dotyczące gwarancji elastycznej pracy (dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4 - PAP)".

Maląg powiedziała, że zgodnie z badaniami, które przeprowadziło MRiPS wynika, że "potrzebna jest stabilna, systematyczna i dobrze płatna praca". "Polacy oceniają, że tak jest" - dodała. Zwróciła uwagę, że "od 2015 roku wzrasta systematycznie płaca minimalna, ustalono stawkę godzinową, przeciętne wynagrodzenie wzrasta".

Wskazała, że "dla kobiety wracającej z okresu urlopu rodzicielskiego ważna jest ochrona miejsca pracy". "Zależy nam na tym, żeby wypracować te przepisy w porozumieniu z pracodawcami, dlatego dzisiejsza debata i tworzenie koalicji Pro Familia" - powiedziała minister Maląg.

Zaznaczyła, że w tej koalicji jest nie tylko rząd, ale także samorządy. "Z samorządami przeprowadzamy konkurs +Samorząd Pro Familia+, gdzie samorządowcy pokazują swoje dobre praktyki" - powiedziała. Wspomniała, że "samorządowcom zależy, żeby młodzi ludzi po studiach wrócili do swojej miejscowości".

Minister wskazała, że kolejnym ogniwem tej koalicji na rzecz rodziny są organizacja pozarządowe oraz pracodawcy.

Mówiąc o wsparciu dla seniorów szefowa MRiPS powiedziała o 13 emeryturze, waloryzacji emerytur. "Teraz wprowadzamy 14. emeryturę" - wskazała. Powiedziała, że na to świadczenie przeznaczono 11 mld zł. Skorzystało z niego ponad 9 mln emerytów. Dodała, że zostały jeszcze tylko dwie transze wypłat 14 emerytury - 25 listopada i 1 grudnia.

Czternasta emerytura jest przyznawana z urzędu. Aby ją otrzymać nie trzeba wypełniać żadnego wniosku. Dodatkowe świadczenie trafia do osób uprawnionych wraz z listopadową emeryturą. Podlega ono opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacane w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Emerytura Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki