REKLAMA

Maląg: Waloryzacja rent i emerytur oraz trzynasta emerytura to ponad 22 mld zł

2020-10-01 11:29, akt.2020-10-01 13:40
publikacja
2020-10-01 11:29
aktualizacja
2020-10-01 13:40
Maląg: Waloryzacja rent i emerytur oraz trzynasta emerytura to ponad 22 mld zł
Maląg: Waloryzacja rent i emerytur oraz trzynasta emerytura to ponad 22 mld zł
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Waloryzacja rent i emerytur w tym roku i trzynasta emerytura to ponad 22 mld zł. Mimo trudnej sytuacji, w której jesteśmy ze względu na epidemię, te świadczenia są zagwarantowane i będą realizowane – zapewniła w czwartek szefowa MRPiPS Marlena Maląg.

W czwartek obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Z tej okazji kierownictwo MRPiPS z minister Marleną Maląg i wiceministrem Stanisławem Szwedem na czele spotkali się w siedzibie resortu z seniorami.

Maląg dziękowała seniorom za zaangażowanie w wychowanie dzieci i wnuków. "Kiedy mówię o seniorach, zawsze myślę o mojej ukochanej babci, która aktywnie uczestniczyła w procesie mojego wychowania i pokazywała mi, jak należy życie przejść z godnością, aby nie ranić drugiego człowieka" – powiedziała.

Przypomniała o działaniach rządu na rzecz seniorów, takich jak waloryzacja świadczeń i trzynaste emerytury.

"Trzynasta emerytura po raz pierwszy została wypłacona w 2019 r., w 2020 została już zagwarantowana na mocy ustawy. Dzięki Karcie Rodziny, którą podpisał pan prezydent Andrzej Duda, to świadczenie będzie dalej wypłacane, bo to jest ważne, abyśmy wspomogli naszych seniorów. Waloryzacja rent i emerytur w tym roku i trzynasta emerytura to ponad 22 mld zł i mimo tej trudnej sytuacji, w której jesteśmy jako kraj ze względu na epidemię koronawirusa, to te świadczenia są zagwarantowane i będą realizowane" – zapewniła.

Minister dodała, że polityka senioralna to również programy Senior Plus i Aktywność Społeczna Osób Starszych, które pozwalają stwarzać warunki, by osoby starsze jak najdłużej cieszyły się zdrowiem i aktywnością.

"Na program Senior Plus rocznie przeznaczamy 80 mln zł. Mamy ponad 770 placówek, które funkcjonują i uczestnicy chętnie do nich chodzą" – powiedziała. Poinformowała, że w kolejnych latach program będzie kontynuowany w zmienionej formule.

Z kolei wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed podkreślał, jak ważne jest, by wachlarz programów dla seniorów stale się rozszerzał, dlatego – jak zapewnił – wszystkie programy będą kontynuowane.

"Przybywa osób starszych, z czego oczywiście się cieszymy, ale zależy nam też, by te osoby starsze miały odpowiednią opiekę, były cały czas aktywne. Niestety przybywa nam też osób samotnych, model naszej rodziny, w którym mieszkają dziadkowie, rodzice z wnukami się zmienia. Tutaj musi być to wzajemne wsparcie" – powiedział Szwed, podkreślając, jak ważne są dla osób starszych domy seniora.

"Mam 77 lat, więc mam pełne prawo uczestniczyć w tej uroczystości i tym samym chodzić do naszego +wigorka+" – powiedziała Anna Gruszka, która uczęszcza do placówki "Senior plus" na Mazowszu. "+Wigorek+ to jest nasz dom, podkreślam nasz, bo panuje tam niesamowicie rodzinna atmosfera. Lubimy się po prostu, mamy możliwość korzystania np. z rehabilitacji. Mamy wszelkiego rodzaju rozrywki, dyskusje. Jest fajnie i wesołe jest życie staruszka" – dodała Gruszka.

Podkreśliła, że pomysł powstania takich placowej był strzałem w dziesiątkę. "Dobrze, że możemy tam być, nie siedzieć w domu, zamknięci w czterech ścianach, ale być, cieszyć się sobą i na różne sposoby usprawniać swoje zdrowie" – powiedziała. "Ale, żeby nie było tak za słodko, miałabym jeden postulat. Czy byłaby możliwość, żeby w naszym i innych domach, mógłby do nas, raz na dwa tygodnie, przychodzić lekarz? Lekarz, który mógłby nam wypisać receptę, zbadać, zobaczyć. Opieka telefoniczna nie zdaje egzaminu (...). Z góry dziękuję, bo wydaje mi się, że pani minister to załatwi" – zaznaczyła.

Członkini Rady Polityki Senioralnej prof. Anna Wilmowska-Pietruszyńska wskazała, że grupa seniorów z roku na rok jest coraz liczniejsza. Jak poinformowała, z rządowych danych wynika, że w Polsce żyje 8,3 mln osób starszych. "Z tego kobiet jest 5,5 mln, a mężczyzn – 2,8 mln. W wieku 75-85 lat mamy prawie 2 mln osób, w wieku 85 plus – 800 tys., w wieku 90 plus 250 tys. I mamy również ludzi, którzy ukończyli setny rok życia w liczbie 5,1 tys. osób" – przekazała profesor. Dodała, że seniorzy stanowią jedną trzecią dorosłego społeczeństwa.

Zdaniem profesor musi być ściślejsze powiązanie ochrony zdrowia z polityką senioralną. Zwróciła uwagę, że w związku z epidemią występują trudności w dostępie do lekarza.

"Chodzi o to, żeby pomoc lekarska była jak najszybsza, by jak najszybciej postawić diagnozę i wdrożyć leczenie. Nie możemy czekać na wizytę u lekarza. Teleporadami też się dużo nie załatwi. Trzeba to jakoś inaczej zorganizować, bo szybkość diagnozy będzie stanowiła o tym, żebyśmy się nie stali niesamodzielni. To bardzo istotne" – podkreśliła prof. Wilmowska-Pietruszyńska.(PAP)

Autorki: Karolina Kropiwiec, Olga Zakolska

kkr/ ozk/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
kiniaa
No, tak patrząc na emerytury i ich prognozy to raczej na bogato nie będzie. Z tego tez powodu coraz więcej czytam o ppk które są sensowym wyjściem na ta sytuację, bo z pomocą pracodawcy jestem w stanie odłożyć znaczną kwotę która zabezpieczy mi komfort życie na emeryturze
darius19
tak sie zdobywa glosy niedouczonego, roszczeniowego elektoratu.
Nasze wnuki beda splacac, no i dewastacja dla waluty i oszczednosci
anty12
Komunisci z pisu sa dumni ze zadluzaja nas na 1000 lat do przodu i ze wywoluja inflacje. Oni maja, np. taki Kaczynski ok 7k netto emeryturki za nic nie robienie. Pinokio tez swoje ma np dzialeczki. Oni wszyscy maja. Skoro jestescie tak hojni dla emerytow to niech zap na polskie PKB.
demeryt_69
Szokujące, jak niewielu Słowianom udało się przebić do koryt przez te 30 lat - szalom!
harrytracz
Czyli ponad 1/4 nowego zadłużenia!
demeryt_69
Aż tyle masz w plecy? Łoz ap, Hieri?

Powiązane: Emerytura Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki