REKLAMA

Maląg: W 2020 r. ponad 27 mld zł na wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami

2020-09-02 15:16
publikacja
2020-09-02 15:16
Maląg: W 2020 r. ponad 27 mld zł na wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami
Maląg: W 2020 r. ponad 27 mld zł na wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami
fot. Adam Guz / KPRM / / Flickr

W 2020 r. na wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami zaplanowano ponad 27 mld zł – powiedziała w środę szefowa MRPiPS Marlena Maląg. To 12 mld zł więcej niż w roku 2015 – zaznaczyła.

W czwartek w MRPiPS podpisany został projekt "Aktywni niepełnosprawni - narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych". Jak mówiła podczas podpisania dokumentu minister Maląg, "troska o osoby z niepełnosprawnościami jest ważnym elementem działań rządu zarówno jeśli chodzi o podniesienie aktywności, wparcie finansowe, jak i o rehabilitację społeczną i zawodową. To także konkretne programy".

Maląg przekonywała, że 27 mld zł, które są zaplanowane na rok 2020 w budżecie to wzrost o ponad 12 mld w stosunku do roku 2015. Wskazywała, że pieniądze te są kierowane na konkretne wsparcie osób z niepełnosprawnościami, programy rządowe oraz świadczenia i realizowane przez rząd, jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe.

"Dzisiaj podpiszemy umowę na 36 mln zł, w ramach której właśnie te jednostki (...) podejmą działania wspierające osoby niepełnosprawne na obszarze aktywności" - powiedziała szefowa MRPiPS. "Zależy nam na podnoszeniu standardów w zakresie aktywizacji zawodowej i społecznej oraz na wsparciu tych osób" - podkreśliła.

Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz zaznaczył, że "jesteśmy w bardzo ważnym momencie budowania systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami". "Jeżeli chcemy odpowiadać na ich potrzeby, to musimy pamiętać, że one zmieniają się w czasie i są bardzo różne w zależności od stopnia niepełnosprawności" - przekonywał. Michałkiewicz podkreślił, że program "Aktywni niepełnosprawni" jest sposobem na wzbogacenie działań wspierających te osoby o nowe instrumenty.

"Nawet w nazwie tego programu jest +aktywność+ i +samodzielność+, czyli najważniejsze kwestie, których on dotyczy" - podkreślił. I dodał, że w ramach programu wypracowywane będą standardy, sposoby działania i przygotowania asystentów osób niepełnosprawnych.

Projekt "Aktywni niepełnosprawni - narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych" ma na celu analizę rozwiązań ustawowych z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych, również z uwzględnieniem warsztatów terapii zajęciowej, a także zaproponowanie modyfikacji i utworzenia nowych instrumentów systemu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych, mających na celu zapewnienie im możliwie samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.(PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki