REKLAMA

Maląg: Trzynasta emerytura będzie stała

2020-02-25 06:12, akt.2020-02-25 08:29
publikacja
2020-02-25 06:12
aktualizacja
2020-02-25 08:29

Prezydent Andrzej Duda we wtorek podpisze ustawę w sprawie tzw. trzynastych emerytur i rent. "Od tej pory dodatkowe świadczenie będzie rozwiązaniem stałym i pewnym, w tym roku otrzyma je 9,8 mln osób" – powiedziała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

/ fot. Krystian Maj / KPRM / Flickr

Uroczyste podpisanie przez prezydenta ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu dla emerytów i rencistów odbędzie się w hali widowiskowej Aqua Park w Żyrardowie (woj. mazowieckie).

"Jesteśmy o krok od historycznego wydarzenia, czyli podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o trzynastej emeryturze. Od tej pory dodatkowe świadczenie dla wszystkich emerytów i rencistów będzie rozwiązaniem stałym, pewnym i gwarantowanym ustawą. Realizując obietnicę premiera Mateusza Morawieckiego, po raz kolejny udowodniliśmy, że dotrzymujemy słowa" – podkreśliła szefowa MRPiPS.

"Trzynasta emerytura to dodatkowe środki, które osoby starsze mogą przeznaczyć na dowolny cel – same najlepiej wiedzą, czego potrzebują, o czym marzą. Może dawno odkładany remont? Wyjazd? Nowy telefon z dobrym aparatem do uwieczniania chwil spędzanych z wnukami? Wierzę, że te pieniądze będą istotnym wsparciem" – dodała minister rodziny.

Wskazała, że w tym roku trzynasta emerytura ma trafić do 9,8 mln osób, a koszt tego świadczenia to ok. 11,75 mld zł.

Minister pytana była w radiowej Jedynce o projekt ustawy dotyczący tzw. czternastki, czyli kolejnego dodatkowego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów, wypłacanego od 2021 r. Projekt ten ma być we wtorek przedmiotem obrad rady ministrów.

Minister rodziny i pracy poinformowała, że "czternastki" mają być wypłacone w listopadzie i grudniu 2021 r. "Projekt zakłada, że będą na poziomie minimalnej emerytury takiej, jaka ona będzie w 2021 r." - powiedziała. "Jeszcze tej kwoty nie możemy wymienić, bo to zależy od waloryzacji" - dodała.

Maląg wskazała na różnicę między wypłatą trzynastej i czternastej emerytury. "Trzynastą emeryturą są objęci wszyscy bez kryterium dochodowego, przy emeryturze czternastej, przy tym świadczeniu dodatkowym będzie próg dochodowy na poziomie 2,900 tys. zł" - podała.

Z projektu przygotowane przez resort rodziny i pracy wynika, że w przypadku osób, których świadczenia przekraczają 2,9 tys. zł, "czternastka" będzie wypłacana na zasadzie "złotówka za złotówkę", czyli w kwocie pomniejszonej o różnicę między wysokością renty lub emerytury a kwotą 2,9 tys. zł.

Rozwiązanie to ma być zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, rent strukturalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

"Taki projekt przedkładamy. Zobaczymy, jak będzie po radzie ministrów" - powiedziała szefowa MRPiPS. Wyjaśniła, że na posiedzeniu rządu ministrowie mogą jeszcze wnieść do niego swoje uwagi.

Pytana, ile potrzeba środków z budżetu na wypłaty "trzynastek" i "czternastek" w 2021 r. poinformowała, że jest to ponad 20 mld zł, do których dojdą koszty waloryzacji. Podała też, że koszt tegorocznych trzynastych emerytur i tegorocznej waloryzacji to 20 mld zł.

Zgodnie z ustawą trzynaste emerytury będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 r. będzie to 1200 zł brutto.

Dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

Trzynastki otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Źródłem ich finansowania będą pieniądze Funduszu Solidarnościowego i z budżetu państwa.

Autorka: Karolina Kropiwiec, Danuta Starzyńska-Rosiecka

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
lelo1949
Proste...przeciwnicy PIS-u,niech przeleją swoje 13stki na konta niepełnosprawnych
r4k
Warto zauważyć dokąd to z zmierza.
13 i 14 emerytura jest taka sama dla wszystkich, nie zależy od wysokości odprowadzonych składek.

To jest sposób na wprowadzenie emerytury obywatelskiej. Jak jest 13 i 14 to kiedyś pojawi się 15, 16 i 24.
Nie będzie uczciwej waloryzacji emerytur, będą te 13,14 ....... równe
Warto zauważyć dokąd to z zmierza.
13 i 14 emerytura jest taka sama dla wszystkich, nie zależy od wysokości odprowadzonych składek.

To jest sposób na wprowadzenie emerytury obywatelskiej. Jak jest 13 i 14 to kiedyś pojawi się 15, 16 i 24.
Nie będzie uczciwej waloryzacji emerytur, będą te 13,14 ....... równe dla wszystkich

Wpłacajmy kasę na ZUS :)
krool44
Partia PiS bohatersko odbierze pieniądze z funduszu solidarnościowego niepełnosprawnym i da np. 45 letnim emerytom mundurowym. Bravo! wielki Sukces!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pomorzaninm
Jaaaarooooooslaaw... Polske juz zostaw !!! Jak dlugo jeszcze Boże ?

Powiązane: Emerytura Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki