REKLAMA

Maląg: Rynek pracy zaczyna się stabilizować

2020-09-17 17:16
publikacja
2020-09-17 17:16
FORUM

Po pierwszej fali niepokoju wywołanego pandemią koronawirusa sytuacja na rynku pracy zaczyna się stabilizować – powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, komentując najnowsze dane GUS na temat zatrudnienia.

Główny Urząd Statystyczny podał w czwartek, że w sierpniu w sektorze przedsiębiorstw zaobserwowano dalsze przywracanie wymiarów etatów pracowników sprzed pandemii, przyjęcia w jednostkach, a także powracanie pracowników z zasiłków opiekuńczych, chorobowych i urlopów bezpłatnych. Przełożyło się to na wzrost przeciętnego zatrudnienia o 0,7 proc. w porównaniu z lipcem.

Jednak w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu br. było niższe o 1,5 proc. i wyniosło 6295,0 tys.

Minister pracy, komentując te dane, oceniła, że po pierwszej fali niepokoju wywołanego pandemią sytuacja na rynku pracy zaczyna się stabilizować.

"Wbrew pojawiającym się co jakiś czas negatywnym przekazom medialnym, sytuacja dotycząca przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu br. jest lepsza niż miesiąc wcześniej" – wskazała Maląg.

Zaznaczyła, że z danych GUS wynika, że w sierpniu br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było o 43 tys., czyli o 0,7 proc. wyższe niż w lipcu br. i wyniosło 6295 tys.

"To pokazuje, że możemy pozwolić sobie na umiarkowany optymizm, jeżeli chodzi o prognozy sytuacji na rynku pracy w Polsce. To także dowód na to, że interwencja organizacyjna i finansowa rządu w ramach tarczy antykryzysowej w czasie pandemii pozwoliła na uniknięcie masowych upadłości firm, a także lawinowego wzrostu bezrobocia" – dodała minister.

Zwróciła uwagę, że kolejna dobra wiadomość dotyczy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które w sierpniu br. wyniosło 5337,65 zł i było o 4,1 proc. wyższe niż w sierpniu 2019 r.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
bt5
Przy takiej dramtycznej sytuacji demograficznej gdzie podaż młodych na rynku pracy jest znikoma, bo po pierwsze jest ich mało , a po drugie się kształca , to żadna sztuka że rynek pracy się stabilizuje. Ba nawet jest sporo rozpaczliwie ogłaszanych na portalach wakatów. Gdzie 2 lata temu wymagano kwalifikacji zawodowych Przy takiej dramtycznej sytuacji demograficznej gdzie podaż młodych na rynku pracy jest znikoma, bo po pierwsze jest ich mało , a po drugie się kształca , to żadna sztuka że rynek pracy się stabilizuje. Ba nawet jest sporo rozpaczliwie ogłaszanych na portalach wakatów. Gdzie 2 lata temu wymagano kwalifikacji zawodowych to teraz przyjma pomoc bez kwalifikacji . Ale za te oferowane zarobki to prawdobodobnie "branie" na te oferty jest znikome , skoro wiecznie one leca.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki