REKLAMA

Maląg: Programy społeczne będą realizowane mimo trudności

2022-06-20 17:05
publikacja
2022-06-20 17:05
Maląg: Programy społeczne będą realizowane mimo trudności
Maląg: Programy społeczne będą realizowane mimo trudności
/ Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Minister Marlena Maląg w poniedziałek w trakcie odbywającej się w Gdyni V edycji Forum Wizja Rozwoju zapewniła, że programy społeczne w Polsce będą realizowane mimo trudności, które są związane z sytuacją zewnętrzną. "Zależy nam na tym, aby budować państwo szczęśliwych rodzin i z tej drogi nie zejdziemy" – powiedziała.

Minister Marlena Maląg była gościem V edycji Forum Wizja Rozwoju. Poza dwoma panelami, w których występowała w charakterze prelegenta, miała również wystąpienie skierowane do uczestników forum.

W jego trakcie powiedziała, że zadaniem państwa jest m.in. wspomaganie roli rodziny. "Od ponad 6 lat budujemy silne państwo polskie oparte na stabilnym fundamencie. Ten fundament daje rodzina" – stwierdziła minister.

Dodała, że w trakcie tych lat zostały wprowadzone sztandarowe programy, na które – jak zaznaczyła – "miało nie być pieniędzy, które w sferze poprzedników nie były nawet w planach" – powiedziała.

Minister wśród programów wymieniła m.in. 500+. "Miliardy złotych, które trafiły do polskich rodzin. Można śmiało powiedzieć, że od 2016 r., kiedy ten program został wdrożony, to 200 mld zł, to inwestycja w rodzinę" – powiedziała minister.

Wskazała również na kolejne rządowe programy: wyprawka na rozpoczęcie roku szkolnego, świadczenie dla rodziców, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci, a także rozwinięcie programu "Maluch plus".

Minister Maląg podkreśliła, że rząd stara się skupić również "na zmianach, które są potrzebne na rynku pracy".

Jej zdaniem potrzebne jest wsparcie na rynku pracy poprzez wprowadzenie elastycznych form czasu pracy, m.in. pracy zdalnej.

"Ta forma pracy sprawdziła się w czasie pandemii koronawirusa" – oceniła minister. Dodała, że na najbliższym posiedzeniu Sejm będzie zajmował się ustawą wprowadzająca pracę zdalną do ustawy.

Minister wskazywała również, że rząd stara się podnosić minimalne wynagrodzenie. "Będziemy mieli dwukrotną waloryzację płacy minimalnej" – tłumaczyła Maląg. Zapewniła, że pierwsza waloryzacja będzie w styczniu, druga w połowie roku.

"W styczniu będzie to kwota 3383 zł, a od lipca będzie to 3450 zł" – powiedziała minister. Dodała, że propozycja zostanie przedstawiona na radzie dialogu społecznego, a "ostateczny kształt wynagrodzenia będzie ustalony we wrześniu".

Minister Maląg w swoim wystąpieniu podkreśliła, że polityka prorodzinna jest sercem polskiego rządu. "Programy społeczne będą realizowane mimo trudności, które są związane z sytuacją zewnętrzną. Zależy nam na tym, aby budować państwo szczęśliwych rodzin i z tej drogi nie zejdziemy" – zapewniła.

Podkreśliła, że dla rządu ważni są również seniorzy. "To jest troska o to, aby minimalna emerytura i renta z roku na rok wzrastały, aby była godna waloryzacja" – zapewniła.

Wskazała, że każdego roku wydawane jest 100 mln zł na dwa programy senioralne: senior plus i aktywni plus.

V edycja Forum Wizja Rozwoju rozpoczęła się w poniedziałek w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Tematyka dwudniowej imprezy z udziałem ekonomistów, polityków, naukowców i przedsiębiorców poświęcona jest najważniejszym wyzwaniom stojącymi przed polską gospodarką, m.in. związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem, energetyką, gospodarką morską, troską o rozwój społeczności lokalnych.

Forum Wizja Rozwoju towarzyszyć będzie Forum Kół Gospodyń Wiejskich, Kongres Srebrnej Gospodarki oraz Hackathon. Nowością są Targi Pracy, które prezentują potencjał Ochotniczych Hufców Pracy i polskiego rzemiosła.

Autor: Piotr Mirowicz

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
lxc
"Plusy" finansowane długiem publicznym, to teoretycznie pieniądze zawsze są.. ( vide: inflacja ).
Wsparcie rynku pracy.. Po co? Przy bezrobociu kilka %? Ile urzędów pracy zostało zlikwidowanych? Czym się one teraz zajmują?
blesso
200mld zl to koszt wybudowania 3-4 elektrowni jądrowych.
Bez taniej energii nie ma przemysłu, wzrostu PKB, inwestycji.
Polacy przejedli te pieniądze i nic z tego nie mają ( nawet wzrostu dzietności).
Podstawą państwa są jego obywatele a nie rodziny !
Obywatele mający dobrą i perspektywiczną pracę, infrastrukturę, rozwijające
200mld zl to koszt wybudowania 3-4 elektrowni jądrowych.
Bez taniej energii nie ma przemysłu, wzrostu PKB, inwestycji.
Polacy przejedli te pieniądze i nic z tego nie mają ( nawet wzrostu dzietności).
Podstawą państwa są jego obywatele a nie rodziny !
Obywatele mający dobrą i perspektywiczną pracę, infrastrukturę, rozwijające się państwo i.... niskie rachunki za prąd!
Rozdawnictwo, drożyzna zamiast inwestycji - to jest podsumowanie ostatnich 7 pisowskich lat !
antek10
Ty , wiewiórka, a moze byście tak rozdawali kasę z pisich składek? Okradać ciężko pracujących to chyba nie po Chrześcijańsku.
andriej_duda
Ludzie i rodziny nie mogą być szczesliwe same z siebie. nie nie nie. Tylko Państwo i nasze Słońce narodu potrafi im tą szcześliwosc zapewnić. Tylko On wie co dla rodzin najlepsze chociaz sam nigdy zadnej nie załozył(no chyba ze z kotem)
carlito1
Szczęśliwa Polska rodzina w plusami i inflacją dwucyfrową z najniższą krajową....
jan-kowalski
Szanowna Pani Minister,
socjalizm połączony z nadmiarem regulacji (przeregulowaniem), a tak się składa, że te dwie rzeczy z reguły idą w parze, jeszcze nikogo nie uszczęśliwił. Efektem wprowadzenia np. przepisów o pracy zdalnej będzie masowe wycofywanie się pracodawców z tej formy pracy. Zwłaszcza, że nadchodzi kryzys (właściwie
Szanowna Pani Minister,
socjalizm połączony z nadmiarem regulacji (przeregulowaniem), a tak się składa, że te dwie rzeczy z reguły idą w parze, jeszcze nikogo nie uszczęśliwił. Efektem wprowadzenia np. przepisów o pracy zdalnej będzie masowe wycofywanie się pracodawców z tej formy pracy. Zwłaszcza, że nadchodzi kryzys (właściwie już się zaczął) i to pracownicy będą teraz musieli zabiegać o pracodawców, a nie odwrotnie. Chyba że wzorem tzw. Europy Zachodniej pójdziecie w socjalu jeszcze dalej i zaczniecie rozdawać renty już wszystkim chętnym, w tym tym, którym się zwyczajnie nie chce pracować. No bo w sumie po co, skoro można za friko dostać kasę od rządu. Ale wtedy to już nawet nie będzie równia pochyła, tylko spektakularny collaps jak upadek windy z przeciętą liną.
Z poważaniem,
Zaniepokojony Obywatel
rene-artois
Stoimy nad przepaścią.Kłopoty się przed nami piętrzą, mimo to nie zawahamy się zrobić krok naprzód.

Prawda p.Maląg:)?

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki