REKLAMA

Maląg: Polska przygląda się polityce prorodzinnej Węgier

2021-04-19 09:43
publikacja
2021-04-19 09:43
fot. Adam Guz / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Analizowane są różne warianty prowadzenia polityki prorodzinnej i ich wpływ na podniesienie dzietności w poszczególnych krajach; pod tym kątem obserwujemy Węgrów - powiedziała w poniedziałek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak mówiła Maląg w radiowej Jedynce, "polityka prorodzinna to wyzwanie dla polskiego rządu, ale ostatnie 5 lat to dobry czas dla polskich rodzin". Jej zdaniem, żeby dobrze prowadzić tę politykę prorodzinną, potrzebne są rozwiązania, które wpłyną zarówno na podniesienie godności rodzin, ale także rozwiązania długofalowe.

Maląg podkreśliła, że Polska analizuje różne rozwiązania, również w gronie ministrów Grupy Wyszehradzkiej. I zaznaczyła, że pod obserwacją polskiego rządu jest węgierska polityka prorodzinna.

Jak mówiła, wśród rozwiązań tej polityki na Węgrzech jest m.in. polityka mieszkaniowa i nisko oprocentowane kredyty na mieszkania w zależności od ilości dzieci urodzonych w małżeństwie; opieka dla dziadków, czyli świadczenie pozwalające dziadkom na przejęcie opieki nad dziećmi w wieku 1-3, żeby rodzice mogli dokonać wyboru, czy mama wraca do pracy; dofinansowania dla dużych rodzin. Inne rozwiązanie - wskazywała Maląg - to zwolnienie z podatku kobiet, które urodziły więcej niż czworo dzieci.

"Nie mówię, że my te rozwiązania będziemy przenosić do naszych, ale (...) analizowane są różne warianty i ich wpływ na podniesienie dzietności w poszczególnych krajach" - zaznaczyła.

Maląg mówiła również, że wieloletnie zaniedbania polityki prorodzinnej w Polsce spowodowały, że teraz musimy w to dużo inwestować. "Bo to inwestycja, a nie koszt" - podkreśliła. I zaznaczyła, że polityka państwa musi być wspierająca rodziny. (PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jas2
Najlepsza polityka prorodzinna to:

1. Emerytura proporcjonalna do ilości dzieci
2. Prawo głosu w wyborach dla rodziców w imieniu swoich nieletnich dzieci.

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki