REKLAMA

Maląg: Polityka senioralna to dużo więcej niż „Emerytura Plus” i waloryzacja świadczeń

2020-01-21 12:04
publikacja
2020-01-21 12:04
fot. YIANNIS KOURTOGLOU / Reuters

Z okazji Dni Babci i Dziadka resort rodziny przypomina o działaniach MRPiPS na rzecz osób starszych. „W ostatnim czasie to Emerytura Plus oraz waloryzacja świadczeń emerytalnych. Polityka senioralna to jednak dużo więcej” – wskazuje minister Marlena Maląg.

We wtorek minister Marlena Maląg złożyła życzenia babciom i dziadkom z okazji ich święta. "Sama mam czworo wspaniałych wnucząt i wiem, jak piękną i emocjonującą przygodą jest bycie babcią. Patrzenie jak maluchy rosną, towarzyszenie im w poznawaniu świata, rozpieszczanie, gdy rodzice nie patrzą – to niepowtarzalne doświadczenie" - napisała.

Szefowa MRPiPS życzyła seniorom dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności i radości z życia oraz czasu spędzanego w gronie najbliższych. "Dla każdego dziecka dziadkowie to osoby naprawdę wyjątkowe, tak inne od rodziców, a kochające całym sercem. Życzę Państwu radości płynącej z bycia babcią albo dziadkiem i jak najwięcej spędzanego wspólnie czasu. Wszystkiego najlepszego!" - napisała minister.

Osób starszych w Polsce z roku na rok przybywa. Obecnie jest ich 9 mln, a prognozy wskazują, że do 2050 r. liczba osób w wieku powyżej 60 lat wzrośnie do 13,7 mln. MRPiPS podkreśla, że poznanie potrzeb tej coraz liczniejszej grupy społecznej oraz realna na nie odpowiedź to podstawa skutecznej polityki senioralnej.

„Dzień Babci i Dzień Dziadka to dobra okazja, by przyjrzeć się działaniom kierowanego przeze mnie resortu służących poprawie sytuacji osób starszych w Polsce. Jednym z nich jest bez wątpienia wprowadzenie trzynastej emerytury. Niedawno Sejm przyjął ustawę, dzięki czemu tzw. trzynastka będzie rozwiązaniem pewnym i będzie wypłacana co roku” – przypomina minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Z szacunków MRPiPS wynika, że w 2020 r. dodatkowe środki trafią do blisko 10 mln osób, w tym 285 tys. rencistów socjalnych.

„Już w marcu czeka nas z kolei waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. I tak najniższa emerytura wzrośnie do 1200 zł, a świadczenia będą wzrastały o ustawowy wskaźnik waloryzacji, jednak nie mniej niż o 70 zł” – przypomina minister Maląg.

Resort zaznacza, że polityka senioralna to nie tylko świadczenia pieniężne, ale również programy takie jak „Senior Plus” i Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 (ASOS).

„Bardzo ważne jest, by osoby starsze czuły się potrzebne, miały przestrzeń do realizowania swoich pasji, uczenia się nowych rzeczy, spędzania wspólnie czasu. Takich miejsc brakuje szczególnie w mniejszych miejscowościach. Dzięki m.in. programowi +Senior plus+ to się zmienia. Aż 69 proc. domów i klubów +Senior plus+ powstałych w 2018 r. zostało uruchomionych w miejscowościach poniżej 10 tys. mieszkańców, a 19 proc. placówek – w miejscowościach poniżej 1 tys. mieszkańców” – wskazuje minister Maląg. Roczny budżet programu to 80 mln zł.

Program ASOS adresowany jest przede wszystkim do lokalnych organizacji pozarządowych, a także m.in. organizacji wyznaniowych, spółdzielni socjalnych czy stowarzyszeń działających na rzecz osób starszych. To 40 mln zł rocznie.

„Pragnę przypomnieć, że na początku stycznia ogłosiliśmy konkurs ofert do tegorocznej edycji programu. Wysokość dotacji, o którą można się ubiegać, wynosi od 20 tys. zł do nawet 200 tys. zł. Termin upływa 31 stycznia o godz. 16” – mówi minister Maląg.

Szefowa MRPiPS przypomina, że 1 marca 2019 r. wprowadzone zostało rodzicielskie świadczenie uzupełniające dla kobiet, które wychowały przynajmniej czworo dzieci. „Wychowanie większej liczby dzieci to ogromne wyzwanie i ciężka codzienna praca. Cieszę się, że możemy w ten sposób docenić trud rodzicielstwa i wesprzeć osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej” – wskazuje szefowa MRPiPS. Dotychczas wypłacono już 53,4 tys. takich świadczeń.

Resort rodziny przypomina również, że od ponad roku Kartę Dużej Rodziny mogą otrzymać także rodzice dorosłych dzieci, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Karta Dużej Rodziny to zniżki m.in. na przejazdy kolejowe, darmowe wstępy do parków narodowych, niższe opłaty paszportowe, a także zniżki na zakup ubrań, obuwia, kosmetyków, książek czy paliwa. Dzisiaj KDR honoruje ok. 6,5 tys. partnerów w ok. 24 tys. punktów w całej Polsce, a takich miejsc wciąż przybywa.

Dzień Babci w Polsce jest obchodzony 21 stycznia. Dziadkowie swoje święto mają dzień później.

autorka: Olga Zakolska

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki