Maląg: Prawie milion emerytów i rencistów otrzymało "trzynastki"

Już prawie milion naszych emerytów i rencistów otrzymało trzynaste świadczenie - powiedziała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Zapewniła, że pomimo kryzysu związanego z koronawirusem świadczenie to będzie nadal wypłacane.

(fot. Jerzy Dudek / FORUM)

1 kwietnia ruszyła wypłata tzw. trzynastek, czyli dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Trafią one do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Kwota świadczenia to dla każdego 1200 zł brutto, czyli "na rękę" 981 zł.

"Już prawie milion naszych emerytów i rencistów otrzymało dziś trzynaste świadczenie" - powiedziała w TVP INFO minister Marlena Maląg.

"To jest z jednej strony podziękowanie dla naszych seniorów, a z drugiej strony, w zmieniającej się sytuacji gospodarczej, jest to pomoc w funkcjonowaniu w dniu codziennym. To jest także pomoc dla naszej gospodarki, ponieważ te pieniądze zostaną przez seniorów wydane" - zaznaczyła szefowa MRPiPS.

Zapewniła, że pomimo kryzysu związanego z koronawirusem świadczenie to będzie nadal wypłacane. "Wszystkie obietnice złożone przez rząd Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy są i będą realizowane" - podkreśliła.

Tzw. trzynastka przysługuje uprawnionym m.in. do emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (świadczenia dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego.

Te osoby otrzymają trzynastkę, o ile w dniu 31 marca mieli prawo do jednego z tych świadczeń. Jeśli na ten dzień wypłata będzie zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to trzynastka nie będzie przysługiwać.

Aby otrzymać to świadczenie, nie trzeba nic robić, gdyż zostanie ono wypłacone wszystkim uprawnionym automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Kwota świadczenia to dla każdego 1200 zł brutto. Z tego w większości przypadków trzeba potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Najczęściej "na rękę" wypłacane jest 981 zł.

Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto.

ZUS wypłaca tzw. trzynastki razem ze świadczeniem przysługującym za kwiecień, w standardowym terminie płatności emerytury czy renty. Terminów płatności w ZUS jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca.

O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. Trzynastki nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne będzie mieć specjalny opis, dzięki czemu będzie je łatwo rozpoznać w przelewach i nie zostanie zajęte przez komornika.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 edwinn

Od lat widać rozjeżdżanie się proporcji między kosztami życia a wysokością emerytur i to niestety w tą niewłaściwą stronę. Oszczędzanie to słuszne rozwiązanie a obecnie najlepszym do tego narzędziem są ppk. Nie wymaga to od nas zaangażowania a sporo zyskujemy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne