REKLAMA

Maląg: Minimalna emerytura w 2022 roku ma wynosić 1312 zł

2021-10-20 09:08
publikacja
2021-10-20 09:08
Maląg: Minimalna emerytura w 2022 roku ma wynosić 1312 zł
Maląg: Minimalna emerytura w 2022 roku ma wynosić 1312 zł
fot. Zbyszek Kaczmarek / / FORUM

W przyszłym roku wzrost minimalnej emerytury wyniesie co najmniej 5 proc., więc jeżeli dzisiaj tę minimalną emeryturę mamy na poziomie 1250,88 zł, to w przyszłym roku będzie to na pewno ponad 1300 zł - powiedziała w środę w radiowej Jedynce minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W związku z obchodzonym w środę Europejskim Dniem Seniora minister rodziny złożyła wszystkim seniorom życzenia.

"Życzę państwu zdrowia, zdrowia, zdrowia. Życzę też państwu, żeby każdy dzień był wspaniały. Dobrych dni, dobrych chwil i przede wszystkim, abyście państwo czuli wsparcie polskiego rządu" - mówiła.

Jak zaznaczyła Maląg, w roku 2022 waloryzacja rent i emerytur oparta będzie o wskaźniki związane z sytuacja ekonomiczną kraju. "Dbamy o to, aby nie były to groszowe wzrosty waloryzacyjne, ale przede wszystkim jest to wskaźnik inflacji. Zastosowaliśmy odpowiedni algorytm (...) żeby zabezpieczyć ten minimalny wzrost" - stwierdziła.

Poinformowała, że ostatecznie waloryzacja zostanie ustalona w lutym 2022 r., jednak już teraz wiadomo, że wzrost minimalnej emerytury wyniesie co najmniej 5 proc. "A więc jeżeli dzisiaj tę minimalną emeryturę mamy na poziomie 1250,88 zł, to w przyszłym roku będzie to na pewno ponad 1300 zł" - zastrzegła.

Przypomniała, że w listopadzie emerytom i rencistom zostanie wypłacona czternasta emerytura. "Najważniejsze, że seniorzy nie muszą wykonywać praktycznie żadnych ruchów. Czekają na swoją emeryturę, czekają na swoją rentę i w tym czwartym kwartale, razem z tym świadczeniem, zostanie wypłacona przez ZUS czternasta emerytura" - wyjaśniła Maląg.

Poinformowała, że w przypadku czternastej emerytury obowiązuje kryterium dochodowe - 2900 zł brutto. "To oznacza, że emeryci, którzy pobierają emeryturę - mówimy o kwotach brutto - do 2900 zł, dostaną w pełnym zakresie czternastą emeryturę, czyli brutto będzie to 1250,88 zł" - mówiła.

Zaznaczyła, że emeryci, którzy pobierają emeryturę wyższą niż 2900 zł, również otrzymają czternastą emeryturę, jednak w ich przypadku zastosowana zostanie zasada złotówka za złotówkę. "Oznacza to, że jeżeli mamy emeryturę przykładowo 3 tys. zł, czyli przekraczamy 2900 zł, wtedy nasza czternasta emerytura będzie pomniejszona po prostu o 100 zł" - zastrzegła Maląg.

Podkreśliła, że świadczeniem tym objęte zostanie ponad 9 mln emerytów i rencistów, z czego ok. 8 mln otrzyma świadczenie w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln – w wysokości odpowiednio pomniejszonej.

Dodała, że w tym roku po raz trzeci wszyscy emeryci i renciści otrzymają trzynastą emeryturę w wysokości 1250,88 zł – bez kryterium dochodowego.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ ok/

Źródło:PAP
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (16)

dodaj komentarz
3456
po upadku komuny od razu należało zrobić normalny system emerytalny dziadków co zostali na emeryturach trzeba było utrzymać do śmierci z pieniędzy co rozprzedawali majątek . a teraz nie ma ani majątku ani pieniędzy i komunistyczny system emerytalny .
koba2020
Tak, ale Sz. Panie to wystarczyło chcieć albo aż chcieć;
a nie od 1989 (wszystkie opcje i ekipy) do koryta się pchać i biznesy robić.

Z resztą, te CZERONE ŁAPKI odzwierciedlają najlepiej "stan umysłu" społeczeństwa; podejście typu : pacjent ma złośliwego raka, nie ma nadziei, jedzie na środkach
Tak, ale Sz. Panie to wystarczyło chcieć albo aż chcieć;
a nie od 1989 (wszystkie opcje i ekipy) do koryta się pchać i biznesy robić.

Z resztą, te CZERONE ŁAPKI odzwierciedlają najlepiej "stan umysłu" społeczeństwa; podejście typu : pacjent ma złośliwego raka, nie ma nadziei, jedzie na środkach znieczulających, ale rada lekarska mami i zwodzi rodzinę i ciągnie kasę, dzień po dniu, bo może się coś zmieni, może wymyślą nowy lek, itd, itp..

No i wymyślają : nowy podatek 9/4,9% zwany Składką Zdrowotną, a ludowi jeszcze wciskają, że podnoszą kwotę wolną do 30 000, kiedy się te 9/4,9% płaci od pierwszej złotówki. Nie stanowi kosztu, nic w zamian nie oferuje; mało a jak chamie nie masz dochodu, to i tak płać od min., które my ustalamy rozporządzeniem.

Bajka.
koba2020
Sz.P. Maląg.
Dziekujemy za wszystko, w tym za miły uśmiech,
ale do cholery
może wziałaby się Pani do roboty i zreformowała ten nieudolny i niewydolny system uzbezpieczeń, bo i tak nie wytrzyma próby czasu
antek10
a te za urodzenie 4 dzieci to jakis medal dostaną? Bo orżniecie ciezko pracujących z ich emerytur kosztem rozdawnictwa to jakos mało chrześcijanskie
koba2020
pociesze kolege, te kobiety, ktore urodziły 4 i wiecej, dostają ta emeryturę 1080/m-c pod warunkiem jak nie wypracowały std, a jeżeli mimo to "dały radę" wypracować, to "guzik" dostają; był z resztą o tym ostatnio tu artykuł - reguły i zasady oraz sprawiedliwość społeczna nie ma co ?

3456
to ona też żydówka to kto w tym rządzie nie jest żydem palec do góry .
demeryt_69
Mini-prezes, Morawetzky, Sasin, Kościański, Kaczmarek, Niedzielski, Skuza ... i wiele innych :)

demeryt_69
No i oczywiście czeladnik cukierniczy Fogiel :)

demeryt_69
Ataki na Maląg to czysty antysemityzm!

3456
wysokość emerytury powinien ustalić sobie ten co ją pobiera a nie rząd to nie są rządu pieniądze tak samo ,kiedy ma przejść na emeryturę sam przechodzi kiedy chce , budżetówka nie odkłada nic na emeryturę a ją pobiera. fikcyjne konta emerytalne złodzieje i tyle

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki