REKLAMA

Maląg: Czternasta emerytura w 2023 r. najprawdopodobniej będzie, ale decyzja jeszcze nie zapadła

2022-07-14 18:47
publikacja
2022-07-14 18:47
Maląg: Czternasta emerytura w 2023 r. najprawdopodobniej będzie, ale decyzja jeszcze nie zapadła
Maląg: Czternasta emerytura w 2023 r. najprawdopodobniej będzie, ale decyzja jeszcze nie zapadła
fot. Maciej Goclon / / FotoNews

Czternasta emerytura w przyszłym roku najprawdopodobniej będzie, ale ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła - powiedziała w czwartek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Rozstrzygnięcie będzie zależało od sytuacji w kraju – zastrzegła.

Minister była pytana w Polsat News, czy czternasta emerytura jest pewna w przyszłym roku.

"Czternastą emeryturę będziemy analizować, najprawdopodobniej ona będzie, gdyż sytuacja będzie się normowała. Natomiast decyzje ostateczne i ustawy będziemy procedowali na początku roku" – powiedziała minister.

Dopytywana, od czego uzależniona jest ta decyzja, Maląg odpowiedziała, że od "sytuacji ogólnie, jaka będzie w kraju".

"Mechanizm czternastej emerytury, która jest świadczeniem jednorazowym, wprowadza nam możliwość, że podejmujemy decyzję o wypłacie w odpowiednim momencie" – wskazała.

Dodała, że w ubiegłym roku wypłata czternastej emerytury była w czwartym kwartale, zaś w tym roku, m.in. ze względu na poziom inflacji, wypłaty są już od 25 sierpnia.

Czternasta emerytura trafi w tym roku do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe. Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego. Osoby pobierające świadczenia emerytalno-rentowe w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł "na rękę" otrzymają 1217,98 zł. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób.

W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł.

W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia to: 25 sierpnia, 1, 5, 6, 10, 15, 20 września. W systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej, niż raz na miesiąc – otrzymają czternastkę w październiku.

14. emerytura jest wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie jest wliczana do dochodu przy ubieganiu się m.in. o pomoc społeczną czy alimenty. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (13)

dodaj komentarz
friedens
Specjalistka od rozdawnictwa cudzych pieniędzy. O zarabianiu nie ma zielonego pojęcia. Zresztą trudno mi wskazać, o czym zielone pojęcie poza rozdawnictwem ma.
inflacjakiedysbedziespadac
Przepraszam, czy pani sie na czymś zna oprócz robienia inflacji?
powiemwamcomysle
swoje rozdawac z pensji ministerialnej a nie panstwowe
andrettoni
Za rok to niech przemyślą to co jest w Wenezueli, czyli paczki żywnościowe. 1000 kalorii dziennie dla dorosłego, 500 dla dzieci i starców. Głodni ludzie rzucą się nawet na te produkty z "fabryki robaków" lub kiełbaski z buraków. 1000 zł gdy prąd zdrożał o 300%? Trzy miesiące i będzie po 1000 zł, a rok ma 12 miesięcy.
szprotkafinansjery
Nie śpimy kurca bomba, drukujemy!
jan888
Dyktatura ciemniaków powróciła.
bha
Cóż... Najpierw latami większość % pracujących na rynku pracy wyzyskujemy, żerujemy na nich najtaniej i najdłużej jak się tylko da i uda, a potem w imię szczytnych i dobrych intencji i nie tylko.............. wspomagamy ich w większości % kiepskie emerytury na coraz mniej wystarczające głośnymi nie bez celu dodatkami na otarcie łez.
darius19
drukujemy, rozdajemy, kupujemy glosy - no i walczymy z inflacja
socjalistyczneg
Pani nauczycielko, wydrukujemy damy radę !!!
300% normy w druku.
inwestor.pl
Decyzja zapadła już dawno. Nawet wam powiem kiedy będzie: przed wyborami.

Powiązane: Emerytura Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki