REKLAMA

Maląg: Czternasta emerytura w 2023 r.? Decyzja na początku roku

2022-07-28 17:07
publikacja
2022-07-28 17:07
Maląg: Czternasta emerytura w 2023 r.? Decyzja na początku roku
Maląg: Czternasta emerytura w 2023 r.? Decyzja na początku roku
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Ostateczne decyzje w sprawie wypłaty czternastej emerytury w 2023 r. będą podejmowane na początku roku - poinformowała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS w Polskim Radiu 24 przypomniała, że tegoroczna czternastej emerytury ruszy 25 sierpnia. Wskazała, że świadczenie trafi do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe.

Minister pytana, czy w związku z kryzysem gospodarczym czternastki będą także wypłacane w 2023 r., odparła, że analizy trwają.

"Ostateczne decyzje będą podejmowane na początku roku. Cały czas monitorujemy sytuację. Według prognoz inflacja (...) w miesiącach jesiennych zatrzyma się. Ona będzie pewnie na wyższym poziomie, ale się zatrzyma" - powiedziała minister Maląg.

"My przede wszystkim musimy prowadzić odpowiedzialną politykę społeczną" - podkreśliła szefowa MRiPS.

Tegoroczna czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego. Osoby pobierające świadczenia emerytalno-rentowe w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł "na rękę" otrzymają 1217,98 zł. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób.

W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł.

W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia to: 25 sierpnia, 1, 5, 6, 10, 15, 20 września. W systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej, niż raz na miesiąc – otrzymają czternastkę w październiku.

14. emerytura jest wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie jest wliczana do dochodu przy ubieganiu się m.in. o pomoc społeczną czy alimenty. (PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Emerytura Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki