REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Maląg: 8 mln emerytów otrzymało już 14. emeryturę

2021-11-24 17:31
publikacja
2021-11-24 17:31
Maląg: 8 mln emerytów otrzymało już 14. emeryturę
Maląg: 8 mln emerytów otrzymało już 14. emeryturę
fot. Zbyszek Kaczmarek / / FORUM

Blisko 8 mln emerytów otrzymało już 14. emeryturę – powiedziała w środę w Gorlicach (woj. małopolskie) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że na to świadczenie przeznaczono do tej pory 8 mld zł.

Maląg w środę przebywała z wizytą w Małopolsce, gdzie odwiedziła m.in. Myślenice. Natomiast po południu była z wizytą w Gorlicach, gdzie spotkała się z mieszkańcami.

Na konferencji prasowej minister podkreśliła, że 6 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości dowodzi tego, że odróżnia się on od poprzedników tym, że „ma plan i wdraża go w życie”. „W naszym centrum działania jest przede wszystkim rodzina” – dodała Maląg.

Przypomniała, że sztandarowym programem rządu jest Rodzina 500 plus. Jej zdaniem, program ten zmienił oblicze polskich rodzin. Zaznaczyła, że w ramach tego programu wydanych zostało do tej pory 165 mld zł. „Te miliardy złotych zmieniły oblicze funkcjonowania polskich rodzin” – powiedziała.

Wśród innych programów dla rodzin wdrożonych przez rząd wymieniła również Dobry start, Mama cztery plus i Maluch plus. Szefowa resortu rodziny podała, że rząd przeznaczył dotychczas 2 mld zł ma powstanie w kraju nowych miejsc opieki żłobkowej, dziś takich miejsc jest ponad 200 tys.

Maląg zwróciła uwagę, że rząd nie zapomina również o seniorach, dzięki którym, jak mówiła, możemy żyć w wolnym kraju. „Ta wolność nie jest dana raz na zawsze. Widzimy, co dzieje się na wschodniej granicy, na granicy z Białorusią. Staramy się przede wszystkim jako państwo polskie silnie strzec tej granicy, także granicy Unii Europejskiej” – stwierdziła.

Minister podkreśliła, że rząd stara się wspierać finansowo seniorów, żeby mogli godnie przeżyć jesień życia. W tym kontekście wymieniła wsparcie w postaci 13. i 14. emerytury.

"Jeśli chodzi o 14. emeryturę, która jest właśnie wypłacana, to jesteśmy na finiszu tego świadczenia. W tym roku, jest ono po raz pierwszy wypłacane i mamy jeszcze dwa terminy wypłaty - 25 listopada i 1 grudnia. Na ten moment blisko 8 milionów emerytów to świadczenie ma już na swoich kontach. Wypłaconych zostało już ponad 8 miliardów złotych, a na to świadczenie mamy przeznaczone w sumie 11 miliardów złotych” – powiedziała.

Zdaniem Maląg, mimo pandemii programy społeczne nie są ograniczane, czego dowodzi Polski Ład. Minister zaznaczyła, że zakłada on intensywny rozwój naszego kraju, a w jego centrum jest rodzina. „Bo wszystkie inwestycje, te inwestycje drogowe, infrastrukturalne związana z rozwojem lokalnym, czyli to, co jest potrzebne to przede wszystkim ma służyć rodzinie” – przekonywała.

Minister wymieniła też programy w Polskim Ładzie, które bezpośrednio są dedykowane rodzinom, to m.in. gwarancja 100 tys. zł wkładu własnego na mieszkanie oraz rodzinny kapitał opiekuńczy.

W ocenie Maląg wiele rodzin skorzysta również z obniżki podatków, które przewiduje Polski Ład. Jak dodała, na tym rozwiązaniu zyskają również emeryci. „To wszystko spowoduje, że przede wszystkim sytuacja Polaków ma się zmieniać na lepsze. My chcemy się dzielić z Polakami tym dobrostanem” – podkreśliła szefowa resortu rodziny.

Maląg mówiła również, że ważnym punktem są inwestycje strategiczne, na które w pierwszym rozdaniu wydanych zostało 24 mld zł. W jej ocenie są one dowodem, że rząd PiS dba o zrównoważony rozwój kraju. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Emerytura Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki