Makler, architekt, księgowy - Gowin zdereguluje 100 zawodów

Około 100 pozycji ma liczyć nowa lista zawodów, które ma objąć deregulacja przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Minister Gowin chce, aby znieść egzaminy na dostęp do takich specjalizacji jak makler giełdowy czy architekt.

Wśród zawodów związanych z rynkami finansowymi łatwiejszy ma być dostęp do między innymi do profesji doradcy inwestycyjnego, brokera ubezpieczeniowego, ale również księgowego, agenta celnego, czy doradcy podatkowego. Prezentacja pełnej listy ma nastąpić za około dwa tygodnie.

"Puls Biznesu" przypomina, że mimo dużej aktywności ministerstwa w sprawie deregulacji dostępu do niektórych zawodów, Rada Ministrów ciągle nie zatwierdziła pierwszej listy przygotowanej przez Gowina. Liczyła ona 49 profesji.

Puls Biznesu/IAR/jp/dyd
Źródło: IAR
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~myślący

dlaczego nie może być tak że to rynek i opinia wśród ludzi decyduje kto sie na rynku utrzymuje badź nie tylko koneksje i papierki niejednokrotnie załatwiane za lapóweczki ? Komu to przeszkadza ?

Projekt deregulacji jest bardzo dobry, dobrzy fachowcy nie mają sie czego obawiać

! Odpowiedz
0 0 ~xx

Architekt jest jedyna osoba ktora zna sie na projektowaniu, rola inzynierow branzowych jest dostarczenie rozwiazan inzynierskich i konstrukcyjnych. Jest jedyna osoba posiadajaca wystarczajaca wiedze, pozwalajaca na koordynacje wszystkich branz. Nie sztuka jest wybudowanie czegokolwiek co sie tylko nie zawali, ale cos co bedzie mialo wlasciwe funkcje uzytkowe. Z reszta szkoda slow... we wszystkich krajach zachdoniej Europy architekt jest osoba koordynujaca realizacje projektow i tam jest lad przestrzenny. W Polsce juz teraz kazdy buduje, leczy i sadzi... wracamy do korzeni "my ludzie pierwotni"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~KoYoT

Następny wszystkowiedzący....
nie 5 a 6 letnie studia. Po drugie Architekt to nie budowlaniec, tylko projektant. Budowlaniec to na budowie cegły układa....

! Odpowiedz
0 0 ~ja

Cena czyni cuda!

! Odpowiedz
0 0 ~Robsi

I ceny za usługi spadną dla zwykłego zjadacza chleba ...

! Odpowiedz
0 0 ~Wacek

Nie rozumiecie. Tylko inzynierowie budownictwa powinni miec prawo projektowania, architekt powinien pelnic tylko funkcje pomocnika np. przy projektowaniu waznych z punktu widzenia estetyki konstrukcji (np. teatry, opery). Do innych inwestycji nie sa potrzebni, a stanowia jedynie dodatkowy koszt. Podobnie prawnicy - prokuratorzy powinni miec placone tylko za wygraną sprawę, sedziowie tylko za rozwiazaną sprawę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~pisowiec

a co ma taki gowno z pelo do robienia dla nas czegokolwiek!!! gowno swietojebliwe precz !!!!

! Odpowiedz
0 0 ~KoYoT

Ciekawe czemu to architektura jest branżą wiodącą i koordynującą wszystkie pozostałe?
To architekt odpowiada karnie w przypadku jakiejś skuchy.

Swoją drogą to chciałbym zobaczyć jak byś był zadowolony gdyby inż. budownictwa zaprojektował Ci dom, przy którym nie była by ważna dla Ciebie "estetyka konstrukcji" cokolwiek miało by to znaczyć...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~spisek prawniczy

Wszelkiego rodzaju prawnicy ?
Do okoła sami znawcy prawa, ale jak idą do sądu to nagle niespodzianka, że oddalno albo odrzucono. Kto jest winny ? Najczęściej wskazuje się skorumpowany sąd ...

Nie ma potrzeby deregulacji zawodów prawniczych, bo ludzie są mądrzejsi od prawników i ich nie potrzebóją. Wydać 100zł na poradę, to jak dać w kieszeń diabłu.
Deregulacja by obniżyć ceny ? Większość ludzi nawet nie wie ile kosztują usługi prawników, a o usługach za Success Fee nie słyszeli.
Większość woli odwiedzić prawnika jak przegrają sprawę i chcą walczyć w II instancji, a tu koleją niespodziankę serwuje prekluzja dowodowa.

Zaprawdę powiadam
"Metalność i wiedza prawnicza większości polskiego społeczeństwa jest na pomiomie między Rzeszpospolitą Szlachecką a Zaborem Rosyjskim" ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Niekonwencjonalny

Co za bzdura...uprościć prawo i po problemie. Ale to jest wyjście poza standardowe myslenie narzucane przez system.A prawnicy...przecież nie będą podcinac gałęzi, na której siedzą. Pozdrawiam

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne