REKLAMA

Kolejny miesiąc zakończył się dodatnim bilansem sprzedaży funduszy inwestycyjnych

2021-06-14 16:28
publikacja
2021-06-14 16:28
Kolejny miesiąc zakończył się dodatnim bilansem sprzedaży funduszy inwestycyjnych
Kolejny miesiąc zakończył się dodatnim bilansem sprzedaży funduszy inwestycyjnych
fot. ASkwarczynski / / Shutterstock

Maj był trzynastym z rzędu miesiącem dodatniego salda wpłat i wypłat do funduszy inwestycyjnych, które tym razem wyniosło 1,3 mld zł - poinformowały Analizy.pl w raporcie, dotyczącym miesięcznej sprzedaży w polskich funduszach. Jak podano, majowe napływy były najniższe od roku, głównie ze względu na przewagę umorzeń w funduszach dłużnych, z których wypłacono netto 0,8 mld zł.

"Trzynasty miesiąc z rzędu zakończył się dodatnim bilansem sprzedaży funduszy inwestycyjnych. Nadwyżka wpłat była jednak najniższa od roku. Saldo wpłat i wypłat do funduszy inwestycyjnych wyniosło w maju 1,3 mld zł. To o miliard mniej niż miesiąc wcześniej i prawie czterokrotnie mniej niż w dwóch pierwszych miesiącach tego roku. Tak duży spadek sprzedaży wynika ze spadku zainteresowania funduszami dłużnymi, będącymi wcześniej motorem wzrostu rynku" - napisano w raporcie.

"Podczas gdy od czerwca zeszłego roku do lutego pozyskiwały miesięcznie średnio 2,5 mld zł, w marcu bilans sprzedaży przekroczył 1,5 mld zł, w kwietniu zaledwie 0,2 mld zł, a w maju przeważyły umorzenia i ostatecznie z funduszy dłużnych odpłynęło aż 0,8 mld zł netto" - dodano.

Jak podano, klienci wypłacali oszczędności głównie z funduszy obligacji długoterminowych, czyli tych mniej odpornych na wzrosty rentowności (czy to skarbowych, czy uniwersalnych). Łącznie wypłacono z nich 1,8 mld zł, podczas gdy fundusze dłużne krótkoterminowe (dawne gotówkowe), obligacji korporacyjnych, obligacji innych (samorządowych) oraz obligacji zagranicznych zakończyły miesiąc z przewagą nabyć (odpowiednio 0,4 mld zł, 0,2 mld zł, 0,2 mld zł oraz 0,1 mld zł).

W przypadku dwóch funduszy dłużnych bilans sprzedaży przekroczył 0,1 mld zł: PKO Obligacji Skarbowych oraz PKO Obligacji Samorządowych (odpowiednio 0,3 i 0,2 mld zł).

"Najwięcej nowych środków pozyskały w maju fundusze mieszane – prawie 0,7 mld zł (najwięcej od blisko 8 lat). Łączą one inwestycje w akcje i obligacje w jednym portfelu. Najwięcej środków pozyskały Pekao Kompas oraz BNP Paribas Aktywnego Inwestowania" - wskazano.

"Od 7 miesięcy trwa dobra passa funduszy akcyjnych, które w maju pozyskały niemal tyle co fundusze mieszane – też blisko 0,7 mld zł. Choć nowe środki płyną głównie do funduszy akcji zagranicznych (w maju pozyskały prawie 0,5 mld zł), to ostatnie dwa miesiące były udane także dla funduszy inwestujących na warszawskiej giełdzie. W maju klienci wpłacili do nich prawie 190 mln zł, w tym najwięcej do funduszy akcji małych i średnich spółek - 150 mln zł netto (najwięcej od 2015 roku)" - podano.

Na trzecim miejscu pod względem sprzedaży znalazły się fundusze zdefiniowanej daty PPK, które regularnie co miesiąc są zasilane wpłatami od pracodawców i pracowników. W maju fundusze te pozyskały 290 mln zł.

"W maju dodatni bilans sprzedaży odnotowały także fundusze absolutnej stopy zwrotu, wśród których bestsellerem jest Santander Prestiż Alfa, fundusze surowcowe, wśród których najpopularniejszy okazał się fundusz pasywny NN (L) Indeks Surowców, a także fundusze aktywów niepublicznych" - podano. (PAP Biznes)

kk/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki