Mahmud Abbas: Doprowadzę do powstania palestyńskiego państwa

Mahmud Abbas zapewnił, że doprowadzi do powstania palestyńskiego państwa. Prezydent Autonomii wygłosił przemówienie z okazji otrzymania symbolicznej nominacji na prezydenta przyszłej niepodległej Palestyny. Wczoraj decyzję o mianowaniu Abbasa podjęła popierająca go Organizacja Wyzwolenia Palestyny.

"Robię to dla ducha Jasera Arafata i palestyńskich męczenników. Będziemy szli obok siebie, aż do chwili gdy wciągniemy na mury Jerozolimy, minarety i kościoły flagę niepodległej Palestyny" - mówił Mahmud Abbas w przemówieniu, które było transmitowane w palestyńskiej telewizji.

Gwałtowanie na symboliczne nominowanie Abbasa zareagował radykalny Hamas. Zapowiedział, że nominacji nie uzna, bo jest ona niezgodna z konstytucją. A głowa państwa powinna zostać wybrana przez cały naród, a nie tylko przez popierające ją ugrupowanie.

Hamas rządzi w Strefie Gazy o zeszłego roku. Zachodni Brzeg Jordanu jest kontrolowany przez Fatah popierający Mahmuda Abbasa. Prezydent zapowiedział wczoraj, że jeśli do końca roku nie uda się porozumieć z Hamasem, to w styczniu wyda dekret o jednoczesnym przeprowadzeniu wyborów parlamentarnych i prezydenckich. Na takie rozwiązanie Hamas też nie chce się zgodzić.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil