Magierowski: Ustawa frankowa podzielona na etapy, bo zmieniła się sytuacja na rynkach

2016-08-04 21:39
publikacja
2016-08-04 21:39

Ustawa frankowa została podzielona na etapy, ponieważ zmieniła się sytuacja na rynkach finansowych - powiedział dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski w czwartek w TVP Info.

Magierowski: Ustawa frankowa podzielona na etapy, bo zmieniła się sytuacja na rynkach / fot. Adam Chelstowski / FORUM

We wtorek przedstawiciele Kancelarii Prezydenta oraz prezes NBP Adam Glapiński przedstawili pierwszą propozycję rozwiązania problemów posiadaczy walutowych kredytów mieszkaniowych. Zgodnie z prezydenckim projektem ustawy frankowicze otrzymają zwrot spreadów, natomiast przewalutowanie kredytów walutowych będzie procesem dobrowolnym, rozłożonym w czasie. W projekcie ustawy ocenia się, że koszty zwrotu spreadów wyniosą 3,6-4,0 mld zł.

Magierowski mówiąc w czwartek w programie "Dziś Wieczorem" o prezydenckim projekcie ustawy frankowej stwierdził, że dotyczy on zwrotu kosztów z tytułu spreadów. "To dopiero pierwszy etap rozwiązania problemów frankowiczów" - zapowiedział.

"To etap, na którym zostanie rozwiązany problem najbardziej dotkliwy i najbardziej jaskrawy, a mianowicie te nieszczęsne tzw. spready, czyli niesłusznie naliczane należności za różnice kursowe. Tutaj rzeczywiście nikt nie ma żadnej wątpliwości, że to było działanie bardzo nieuczciwe ze strony banków w stosunku do klientów" - podkreślił Magierowski.

"Teraz dajemy sobie rok na sprawdzenie, jak będą funkcjonować pewne regulacje, które zostaną wprowadzone na rynkach finansowych, które mają de facto zmusić banki do tego, aby dochodziły do ugód, podpisywały umowy z poszczególnymi klientami, które miałyby służyć temu, aby kredyty te były przewalutowane" - dodał.

Ustawa frankowa - (nie)wszystkie pytania i wątpliwości

Ustawa frankowa - (nie)wszystkie pytania i wątpliwości

Propozycje Kancelarii Prezydenta niosą ze sobą poważne konsekwencje dla systemu bankowego Polski. O ile sama kwestia zwrotu spreadów wydaje się uzasadniona, to przyglądając się szczegółom ustawy, pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości.

Pytany, dlaczego ustawa została rozłożona na poszczególny etapy, odparł, że to reakcja na to, iż "zmieniła się sytuacja na rynkach finansowych". "Proszę zwrócić uwagę, że mamy do czynienia z kilkoma niezwykle istotnymi wydarzeniami, które mogą nadwyrężyć kondycję finansową Europy, UE, poszczególnych krajów" - stwierdził. W tym kontekście Magierowski wymienił m.in. Brexit oraz kryzys banków włoskich. "Już widać efekty, niestety negatywne, wyjścia Wielkiej Brytanii z UE właśnie na rynkach kapitałowych" - ocenił.

"Mamy do czynienia z bardzo poważnym kryzysem banków włoskich, jeżeli tam rzeczywiście ten kryzys będzie się pogłębiał, będziemy widzieli efekt domina" - podkreślił. "Jeżeli Włochy popadną w podobne tarapaty jak wcześniej Grecja czy Portugalia to będziemy mieli poważny problem" - zauważył.

Magierowski podkreślił, że obietnica wyborcza Andrzeja Dudy dotycząca frankowiczów zostanie zrealizowana "w tym kontekście, w jakim dzisiaj funkcjonujemy, i politycznym, i przede wszystkim ekonomicznym". (PAP)

mro/ par/ jbr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (394)

dodaj komentarz
~TrollTrollaTrollemPo
Godz 5:30 - Trolle bankowe jeszcze spia, bo biura bankow pozamykane. Ale zaczna zaraz po 8:00. Nie maja pewnie nic lepszego do roboty bo ludzie kredytow juz od nich nie chca. Bo instytucja banku juz sie zdeklasowala. Teraz juz tylko bardzo naiwni im zaufaja.
~ps
(tylko, ze nie dzisiaj a dopiero w poniedziałek)
~Prawda
I Etap ???? I 10% procent w gorę idą akcje banków które wprowadziły klauzule abuzywne do umów kredytowych !!!!!?????? A ty frankowiczu się martw ?!\ Nawet nie wprowadzono blokady wzrostu kapitału w przypadku wzrostu kursu franka. I to ma być pomoc!? chyba bankom !
O S Z U S T W O !
~werty
Gdybyście nie kłamali frankowiczów, to wpierw vyście to ze stowarzyszeniem frankowiczów uzgodnili, ale zrobiliscie to poza nimi, a teraz próbujecie łagodzić, że to dopiero pierwszy krok - trelefele. Oszukiwać NIE NAS. DRUGI RAZ SE NIE UDA!
~TrollTrollaTrollemPo
Godzina 16:00 i koniec komentarzy. Biura bankowe pozamykane wiec i trollowanie skonczone. Chyba tylko prymityw jakis uwierzy, ze to pisza normalni ludzie.
~ech
Nawet artykuł schowano, bo trole poszły do domu. Chyba specjalnie dla nich bankier zamieszcza co niektóre kawałki, żeby mogły się potaplać jak prosiaki w odpadkach, szkoda gadać.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~obserwator
Typowy przykład konwersacji:

"to skur... ny.

Dlaczego teraz nie można wziąć kredyt frankowego?

BANKI DOBRZE WIEDZIAŁY, ŻE KURS FRANKA WZROŚNIE I ZAROBIĄ 200%

LICHWA !!!!"
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Dojrzała_wAKTYWA
Frankowiczu czekam.

pokaż swoje Pasywa, i zastanów się czyje to Aktywa !!!

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki