Madryt: rząd ostrzega katalońskich separatystów

Hiszpański rząd zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przyjęty w Katalonii dekret, wyznaczający początek procesu niepodległościowego. Podczas nadzwyczajnego posiedzenia gabinet Mariano Rajoya nie wykluczył też zawieszenia w czynnościach członków katalońskiego parlamentu, opowiadających się za odejściem regionu od Hiszpanii.

(fot. iStockphoto / iStockphoto)

Miesiąc temu hiszpański parlament rozszerzył uprawnienia Trybunału Konstytucyjnego. Teraz może on pozbawiać prawa pełnienia funkcji osoby, które łamią normy Konstytucji, a które obejmuje immunitet. "Problemem Katalonii nie są Hiszpanie mieszkający w innych regionach, tylko niektórzy katalońscy politycy" - przyznał Mariano Rajoy. Politykom tym - między innymi Arturowi Masowi, pełniącemu obowiązki szefa lokalnego rządu - zarzucono złamanie 10 zapisów ustawy zasadniczej. Centralny rząd ostrzegł, że jeśli nie wypełnią oni postanowień Trybunału, mogą zostać zawieszeni w funkcjach. Grożą im też kary do 30 tysięcy euro.

Decyzje rządu zostały poparte przez opozycję.

Werdykt Trybunału będzie znany prawdopodobnie jeszcze dzisiaj.

Informacyjna Agencja Radiowa/Ewa Wysocka-Barcelona/em/zr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 6 ~gustaw

no i co na to Pan Kaczynski? daleko ta Hispaniola bliżej nam dyskutować o Krymie ? błąd !!! prawie żadnej różnicy w odległośći ale za to jaka różnica w postrzeganiu i emocjach

! Odpowiedz
5 10 ~rr

Demokracja w pełnej krasie

! Odpowiedz
7 12 ~anty_głupota

demokracja jest wtedy jak idzie po myśli elitom, jak nie wtedy sięga się po "monopol na przemoc". Tak samo jest z lewakami- tolerują wszystkich i głoszą hasła wolnościowe na wszystko, ale sprzeciw się im w ramach pluralizmu światopoglądowego to jesteś faszysta, nazista, homofob, ksenofob, rasista, nacjonalista, populista, dyslektyk itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 7 ~Dżejms odpowiada ~anty_głupota

Na początek trza by zdefiniować pojęcie elita. Czy elita jest elitą ze względu na stanowisko czy też elita jest elitą ze względu na wysokie kryteria moralne.
Dla mnie obecne elity zasługują na cudzysłów. Obawiam się że i na PIS-ie się zdrowo przejadę. Ale zobaczymy. Trzeba mieć nadzieję bo inaczej to beznadzieja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil