Madryt nie nadąża z kremacją ofiar śmiertelnych epidemii

Krematoria w Madrycie nie nadążają z codziennym spopielaniem zwłok ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa. Mimo udostępnienia miejskiego lodowiska na kostnicę w stolicy Hiszpanii nadal brakuje miejsca na przechowywanie ciał zmarłych do czasu kremacji.

(fot. Juan Medina / Reuters)

„Istnieje limit możliwości grzebania i spopielania zwłok i ten limit, ze względu na codzienną liczbę zmarłych, został w Madrycie przekroczony - powiedział burmistrz stolicy, Jose Luis Martinez-Almeida w wywiadzie z gazetą „El Espanol”. - Potrzebujemy odpowiednio dużej kostnicy do składania ciał przed ich kremacją. Brakuje też czasu na codzienne spopielanie i grzebanie zmarłych”.

Wobec przeciążenia zakładów pogrzebowych z pomocą przyszły siły zbrojne. Rząd upoważnił specjalną wojskową jednostkę ratunkową (UME), aby w czasie obowiązującego obecnie stanu zagrożenia epidemicznego odbierała ciała ze szpitali lub domów i przewoziła je do krematoriów w innych częściach kraju - poinformował dziennik „El Mundo”. Pojazdy wojskowe transportują ciała do krematoriów znajdujących się nawet 400 km od stolicy kraju.

Od poniedziałku zostanie udostępniony jako nowa kostnica ogromny budynek w Madrycie, pierwotnie przeznaczony na siedzibę Instytutu Sądowego - poinformował dziennik "El Pais".

„W zakładach pogrzebowych zwykle dobrze sobie radzimy z emocjami - powiedział Mario, dyrektor jednego z madryckich zakładów pogrzebowych w rozmowie z „El Confidencial” - Ale teraz to już jest załamanie psychiczne. Widzisz, że rodziny rozpadają się w 15 minut, że życie jest jednym westchnieniem, że ludzie przeżywają tragedie. Jest ciężko”.

Premier rządu Wspólnoty Madrytu Isabel Diaz Ayuso wobec ogromnej liczby zmarłych i zakażonych w stolicy ogłosiła żałobę w regionie. Od poniedziałku aż do odwołania flagi państwowe będą spuszczone do połowy masztu i codziennie w południe pamięć ofiar będzie czczona minutą ciszy.

W niedzielę w Madrycie odnotowano 3 082 zgonów osób zakażonych koronawirusem i 22 677 infekcji; najwięcej ze wszystkich 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii.

Grażyna Opińska (PAP)

opi/ akl/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 kamikaze351

* Niemcy z politowaniem kręcą głową *

! Odpowiedz
5 9 bha

Przy tej nadal świadomiej nieodpowiedzialności wielu rządzicieli ,dawców pracy w wielu krajach stwarzających pozory że jest to niby nie taki grożny wirus ,że można do niby przechorować ,że można uodpornić społeczeństwo i że jak gdyby nigdy nic można nadal bezpiecznie milionami codziennie przemieszczać się do i z pracy w Ogłoszonych stanach grożnej Epidemii w krajach , PS.Oby nie było takiego scenariusza w wielu krajach. ! ! !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
22 14 jkl777

A juz 10 maja Polacy do urn...

! Odpowiedz
6 6 szczecinianin

Nie ma mocnych na wirusa nawet Jarek odpuści i przesunie ,chyba że oszalał ale to raczej cyniczny i inteligenty człowiek.

! Odpowiedz
4 3 marianpazdzioch odpowiada szczecinianin

No co ty? 10 maja Polcy i Polaki do urn.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil