REKLAMA

Macron ostrzega Polskę. Albo neutralność klimatyczna, albo utrata miliardów euro

2019-12-13 15:29
publikacja
2019-12-13 15:29

Jeśli Polska nie potwierdzi zobowiązania dla celu neutralności klimatycznej do 2050 roku, będzie poza europejskim mechanizmem finansowej solidarności - poinformował w piątek na konferencji prasowej w Brukseli prezydent Francji Emmanuel Macron.

fot. Salerno/Euc/Ropi / / FORUM

Prezydent Francji powiedział, że choć szczyt przyjął cel neutralności klimatycznej do 2050 roku, to jednak jeden kraj uzyskał "tymczasowe wyłączenie", mając na myśli Polskę. Wskazał, że ten fakt "nie spowolni wdrażania Europejskiego Zielone Ładu".

"Pierwsze regulacje zostaną przyjęte większością kwalifikowaną. Jeśli Polska nie potwierdzi swojego udziału w tym celu (neutralności klimatycznej do 2050 roku - PAP), będzie poza europejskim mechanizmem, w tym w zakresie finansowej solidarności" - powiedział prezydent Francji. Zaznaczył jednocześnie, że wspiera Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji i finansową solidarności w UE jeśli chodzi o transformację.

Mechanizm ten ma być m.in. wsparciem finansowym dla krajów uzależnionych od paliw kopalnych w procesie transformacji energetycznej. Przedstawiony przez KE w środę projekt zakłada, że w ramach tego mechanizmu będzie istniał Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który będzie dysponował kwotą 100 mld euro na lata 2021-2027.

Macron podkreślił, że w pierwszej połowie roku zostanie przedstawiony w Brukseli duży pakiet nowych propozycji regulacyjnych, który zostanie przyjęty większością kwalifikowaną.

Premier: Najbliższe kilka miesięcy na rozmowy o funduszu na transformację

Premier: Najbliższe kilka miesięcy na rozmowy o funduszu na transformację

Najbliższe miesiące będą poświęcone rozmowom ws. podziału środków na transformację - mówił po szczycie UE premier Mateusz Morawiecki. Zwolnienie Polski z dojścia do neutralności klimatycznej w 2050 r. będzie oznaczało wyznaczenie dla niej innego scenariusza - dodał.

„Nalegam na tę większość kwalifikowaną. To będzie oznaczało, że jeden czy dwa kraje nie będą mogły zablokować tego projektu. To ważne, aby Europejski Zielony Ład wszedł w życie” – wskazał.

Powiedział też, w wiosną 2020 r. w UE będzie też prowadzona dyskusja na temat zwiększenia celów redukcji CO2 na 2030 rok.

fot. / / Kancelaria Premiera RP

Przywódcy unijni porozumieli się w czwartek na szczycie w Brukseli w sprawie osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. Polska, jak podkreślono we wnioskach, nie mogła "zobowiązać się do realizacji tego celu" na tym etapie. Szefowie państw i rządów mają wrócić do tej sprawy w czerwcu przyszłego roku.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (83)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
prs
~anna_domagalczyk

Najpierw wymyslono skok na kase po tytulem "ocieplanie klimatu" a nastepnie bedzie wymyslone "wspaniale rozwiazanie" za jeszcze wieksze pieniadze..
anna_domagalczyk
Znakomity komentarz @heldbaum. Warto, aby był na górze i czytany:
"Mozna nie lubic aroganckiego Francuza ale facet powiedzial rzecz oczywista.
Wystarczy poczytac inne niz pisie relacje ze szczytu, zeby zrozumiec, iz Najjasniejsza wczoraj poniosla sromotne zwyciestwo.
Po Najjasniejszej jezdzili wczoraj wszyscy: Hiszpania,
Znakomity komentarz @heldbaum. Warto, aby był na górze i czytany:
"Mozna nie lubic aroganckiego Francuza ale facet powiedzial rzecz oczywista.
Wystarczy poczytac inne niz pisie relacje ze szczytu, zeby zrozumiec, iz Najjasniejsza wczoraj poniosla sromotne zwyciestwo.
Po Najjasniejszej jezdzili wczoraj wszyscy: Hiszpania, Wlochy, Holandia. Miedzymorze olalo Mateusza.
Mozecie napinac sie, ze to kalifaty, etc...Prawda jest taka, ze kolchoz przetrwa bez Najjasniejszej, a na odwrot niekoniecznie. Poki mamy PKB na poziomie Belgii a wojsko nie ma nawet mundurow i wuj Wladymir moze byc w Warszawie w 12H, bedziemy traktowani jak parias.
To sie nazywa rzeczywistosc.
oczywiscie, mozna jej nie przyjac do wiadmosci, tak jak nie przyjmowala sanacja. Skonczylo sie utrata panstwa w trzy dni."
1984
Znakomity gdy przeczyta się go na opak. Pod względem PKB w UE wyprzedziają nas tylko Niemcy, Francja, Włohy, Hiszpania i Holandia. Ile państw liczy EU? W rankingach siły militarnej zajmujemy od 20 do 40 miejsca. Nawet Stalin miał respekt wobec pokonanej Polski, nie bez kozery utrzymywał u nas większe siły okupacyjne niż Znakomity gdy przeczyta się go na opak. Pod względem PKB w UE wyprzedziają nas tylko Niemcy, Francja, Włohy, Hiszpania i Holandia. Ile państw liczy EU? W rankingach siły militarnej zajmujemy od 20 do 40 miejsca. Nawet Stalin miał respekt wobec pokonanej Polski, nie bez kozery utrzymywał u nas większe siły okupacyjne niż w Niemczech. Jego powiedzenie "socjalizm pasuje Polakom jak świni siodło" był niezwykle trafny. Tzw. "zielony ład" to nic innego jak współczesna wersja "wielkiego skoku" itp czerwonych projektów. Nie ma żadnego sensu, zwiększy biedę w państwach które go wprowadzą. Należy walczyć o efektywnosć bo to się opłaca, a nie gonić za króliczkiem zwanym "neutralnoscią klimatyczną".

Kołchoz owszem, przetrwa ale zmieniony nie do poznania. Pod zieloną flagą i nie mam tu na myśli barw tzw. "ekologów"...
anna_domagalczyk odpowiada 1984
@1984: Odstaw to co bierzesz. Ewidentnie za mocne. Orbitowanie bez cukru.
karbinadel odpowiada 1984
"utrzymywał u nas większe siły okupacyjne niż w Niemczech" - brednia do sześcianu
loosac
Micronowi sie pomylilo. Jest prezydentem krainy zabojadow a nie krolem Europy
duders
Jeden aktywny wulkan emituje wiecej co2 niż cała Europa panowie trochę więcej rozumu i myślenia!
karbinadel
O ile dobrze zrozumiałem, to odrębny status Polski uzyskano na podstawie porozumienia. Dlaczego więc pan Macron się rzuca jak wesz na grzebieniu, i straszy obcięciem funduszy, które w ogóle nie leżą w jego gestii? Nie ma problemów do rozwiązania u siebie?
teken
A tymczasem wszystkie powazne panstwa moja w d.. te szczyty klimatyczne i emisje CO2, które zresztą ma wątpliwy wpływ na ocieplenie
Ciekawy filmik o ekomachinie https://www.youtube.com/watch?v=5HjiFuHI_X8

Powiązane: Szczyt unijny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki