Macron opowiada się za karami dla krajów UE, które nie chcą migrantów

Prezydent Francji Emmanuel Macron po spotkaniu z premierem Włoch Giuseppe Contem w Rzymie w środę opowiedział się za "poważnym karaniem" tych państw UE, które odmawiają udziału w mechanizmie dystrybucji migrantów.

(fot. Samantha Zucchi / BACKGRID UK)
Macron wyraził przekonanie, że potrzebny jest "automatyczny europejski mechanizm przyjmowania imigrantów", dzięki któremu Malta czy Włochy będą miały pewność, że inne kraje wraz z nimi będą brały na siebie odpowiedzialność za migrantów.

Macron ocenił, że od 2015 roku, czyli od eskalacji kryzysu migracyjnego, Włochy spotykają się z "brakiem zrozumienia i niesprawiedliwością".

Nasze podejście - mówił - "musi odpowiadać trzem wymogom: po pierwsze wymogowi człowieczeństwa, a także solidarności, której zbyt często brakuje w UE, oraz skuteczności".

"Nieporozumienia polityczne doprowadziły do nieskutecznego podejścia w zapobieganiu napływowi (migrantów) i zwalczaniu ruchów wtórnych" przez granice krajów UE - zaznaczył Macron.

Francuski przywódca opowiedział się też za "poważnym karaniem" tych państw, które nie uczestniczą w "europejskiej solidarności" w kwestii przyjmowania migrantów.

Zdaniem Macrona odpowiedzią na zjawisko migracji nie może być "nacjonalistyczna prowokacja", ale "tworzenie rozwiązań polegających na naprawdę skutecznej europejskiej współpracy".

Conte, relacjonując dziennikarzom przebieg spotkania z prezydentem Francji, oświadczył: "Konieczne jest, by Unia Europejska dokonała zmiany w kierunku strukturalnego, a już niekryzysowego zarządzania napływem" migrantów.

"Otrzymałem zapewnienie o pełnej gotowości prezydenta Macrona do udziału w europejskim mechanizmie przyjmowania migrantów, redystrybucji i skutecznego odsyłania" - stwierdził szef włoskiego rządu.

Następnie premier Conte dodał: "Musimy doprowadzić do tego, aby kwestia ta wyszła poza także antyeuropejską propagandę. Włochy nie obniżą czujności wobec przemytu ludzi i stoją na stanowisku, że nie można pozwolić przemytnikom na to, aby decydowali jak i kiedy mają prawo wstępu, ale musimy też zarządzać zjawiskiem migracji w sposób konkretny, praktyczny".

Z danych włoskiego MSW wynika, że w tym roku przybyło do Włoch prawie 6300 migrantów, o 70 proc. mniej niż w tym samym czasie w 2018 roku. Jednak w ostatnich dwóch miesiącach tego roku odnotowano nasilenie się napływu migrantów na włoskie wybrzeża. Najwięcej z nich pochodzi z Tunezji, Pakistanu i Wybrzeża Kości Słoniowej.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 14 zenonn

Bandyci ściągali migrantów zarobkowych, a nie żadnych uchodźców, a teraz chcą zbędnych wcisnąć innym. Ściągali ich z udziałem wlasnych służb specjalnych i za wiedzą przywódców
Makaron niech sie...

! Odpowiedz
1 11 wonsz

U nas za parę dni wybory, w których pewnie wygrają eurosceptyczni nacjonaliści, w UK ważą się losy brexitu przegłosowanego w dużej mierze dzięki strachowi przed "uchodźcami" - a ten swoje. Dopiero skończył pouczać i obrażać człowieka, który decyduje o losach najważniejszego lasu na świecie, a już znalazł sobie nowy cel krucjaty. Jemu chyba naprawdę się wydaje, że ludzie pozytywnie reagują na pouczenia i groźby, że przychylnie odnoszą się do połajanek wygłaszanych z pozycji wątpliwego autorytetu i że przy ich pomocy zmieni się świat na lepsze... Zresztą kto wie, może z tego przekonania wyrosła potrzeba ułożenia sobie życia z emerytowaną nauczycielką?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 jasiek2017

Generalnie powinni wylapywac imigrantow z Afryki, wsadzac na statki (ale do kontenerow, za plotem itd) i wyrzucac na plazy w Afryce.
Proste, skuteczne, tanie.

! Odpowiedz
0 16 a-zet

"pewność, że inne kraje wraz z nimi będą brały na siebie odpowiedzialność za migrantów."

Odpowiedzialność za migrantów niech biorą durnie które ich tu zapraszały lub rozpętały wojnę w Libii. Gerontofil jeden.

! Odpowiedz
0 15 onepropos

Metoda durszlaka: emigranci którzy chcą pracować w fabrykach francuskich i niemieckich zostają, reszta do krajów Europy Wschodniej.

! Odpowiedz
0 22 1a2b

Kary? za nieprzyjmowanie migrantów? To już nawet nie udają, że chodzi o uchodźców? Moim zdaniem za ewentualne nieprzyjmowanie migrantów należy karać Merkel i ew. państwa postkolonialne. A tak w ogóle to państwa miałyby przyjmować migrantów bo co? bo jakiś francuski fircyk tak chce? Niech ktoś w końcu pokaże miejsce w szeregu temu francuzikowi.

Moim zdaniem czas na wypowiedzenie układu z Schengen. Koszty byłyby niewielki a za to korzyści olbrzymie. W końcu poruszanie się po Europie z paszportem to nie jest jakaś wygórowana cena za święty spokój.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 30 karbinadel

Macronowi nadal się wydaje, że Francja jest mocarstwem, i może narzucać innym, co mają robić. Zajmuj się pan problemami swojego kraju, bo ich zdaje się nie brakuje

! Odpowiedz
0 32 antek10

Czyli bedą nam zabierać imigrantow z Ukrainy? buahahaha Znowu chcą przegrac wybory.

! Odpowiedz
4 47 grzegorzkubik

Głupi zwolennik związków chłopców z kobiami, które mogłyby być ich matkami. No ale ktoś w rodzaju naszych opozycjonistów ala PO i SLD. Niebawem we Francji wszystko się zmieni tak jak się zmiłowania w Polsce. Najgorsze jest to, że taki typ pomimo utraty poparcia nadal promuje swoje rozwiązania tak jak u nas PO.

! Odpowiedz
1 7 samsza

Myślę, że można uznać, że Polska przyjęła to stanowisko przez aklamację. Analogicznie jak w przypadku deklaracji terezińskiej...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil