REKLAMA

Macron nie ruszył kursu euro. Dolar pozostaje mocny

2022-04-11 09:37
publikacja
2022-04-11 09:37
Macron nie ruszył kursu euro. Dolar pozostaje mocny
Macron nie ruszył kursu euro. Dolar pozostaje mocny
fot. lukeylukas7 / / Shutterstock

Wyniki I tury wyborów prezydenckich we Francji nie miały większego wpływu ani na globalny, ani na polski rynek walutowy. Polski złoty pozostaje względnie słaby, czemu towarzyszą wysokie notowania dolara amerykańskiego.

Zgodnie z oczekiwaniami największe poparcie w pierwszej turze uzyskał urzędujący prezydent Emmanuel Macron. Ale niewiele mniej głosów uzyskali kandydaci antysystemowi: komunista Melenchon i Marine Le Pen  ze Zjednoczenia Narodowego. Rynek wydaje się być jednak spokojny, że II turę wygra Macron – pupilek banków i wielkiego biznesu. Stąd też brak wyraźnej reakcji na parze EUR/USD.

Natomiast na polskim rynku ścierają się dwie siły. Na rzecz złotego działają coraz wyższe rynkowe stopy procentowe w Polsce. Rentowności rządowego długu przekraczają już 6% i są znacznie wyższe niż w strefie euro.  Z kolei przeciwko polskiej walucie przemawia perspektywa zdecydowanych podwyżek stóp procentowych w amerykańskiej Rezerwie Federalnej. W przeszłości zacieśnienie polityki monetarnej w USA osłabiało waluty rynków wschodzących i umacniało dolara. Dokładnie to samo obserwujemy obecnie.

W poniedziałek o 9:39 kurs euro wynosił 4,6430 zł i był o grosz wyższy niż dzień wcześniej. Od dwóch tygodni kurs EUR/PLN waha się w przedziale 4,60-4,70 zł, a więc o jedną „półkę” wyżej niż przed rosyjską agresją na Ukrainę. Oznacza to, że polska waluta pozostaje bardzo słaba jak na historyczne standardy i póki co nie zapowiada się na zmianę tej sytuacji.

Wciąż bardzo drogi pozostaje dolar amerykański, za którego w poniedziałek rano trzeba było zapłacić 4,2649 zł. Na parze z euro amerykańska waluta notowana jest blisko najmocniejszych poziomów w ciągu ostatnich dwóch lat.

Frank szwajcarski wyceniany był na 4,551 zł, czyli podobnie jak przed weekendem. Funt brytyjski kosztował 5,5456 zł, także bez większych zmian.

KK

Źródło:
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki