REKLAMA

Macron krytykuje wojowniczą retorykę Turcji

2020-09-30 10:50
publikacja
2020-09-30 10:50
fot. Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock

"Wojownicza" retoryka Turcji zachęca Azerbejdżan do odbicia Górskiego Karabachu, a to jest niedopuszczalne - ocenił w środę prezydent Francji Emmanuel Macron. Zastrzegł przy tym, że na tym etapie nie ma dowodów na bezpośrednie zaangażowanie Turcji w konflikt.

"Odnotowałem polityczne deklaracje Turcji (na korzyść Azerbejdżanu), które moim zdaniem są nierozważne i niebezpieczne" - powiedział Macron na konferencji prasowej na Łotwie, gdzie przebywa z oficjalną wizytą.

Szef francuskiego państwa zapowiedział, że w środę wieczorem omówi tę kwestię z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, a w czwartek z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Turcja jest sojusznikiem Azerbejdżanu, z którym łączą ją więzi etniczne i kulturowe. Szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu podkreślił w środę, że Ankara "zrobi, co trzeba", jeśli Baku zwróci się do niej o wsparcie militarne. Minister powiedział tak w wywiadzie dla państwowej tureckiej agencji Anatolia.

Od niedzieli siły Górskiego Karabachu, separatystycznej enklawy ormiańskiej w Azerbejdżanie, wspierane politycznie, militarnie i ekonomicznie przez Armenię oraz siły Azerbejdżanu, ścierają się w najbardziej śmiercionośnych walkach od 2016 roku. Dotychczasowe informacje obu stron na temat zabitych i rannych w konflikcie są rozbieżne. AFP podaje, że do tej pory zginęło w nich łącznie co najmniej 100 osób. (PAP)

cyk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Konflikt Armenia-Azerbejdżan

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki