Macron do dyplomatów: Należy przemyśleć relacje z Rosją

Na corocznej konferencji francuskich ambasadorów w Pałacu Elizejskim prezydent Francji Emmanuel Macron mówił we wtorek do dyplomatów, że należy przemyśleć relacje z Rosją, ponieważ "spychanie" tego kraju daleko od Europy jest "poważnym błędem".

(fot. Grigory Dukor / Reuters)

Należy "przemyśleć naszą relację z Rosją", ponieważ "spychanie Rosji daleko od Europy jest poważnym błędem" - mówił Macron.

Oceniając, że porządek międzynarodowy chwieje się w posadach, prezydent wezwał francuską dyplomację, by "próbowała zbudować nowy światowy porządek".

Zdaniem obserwatorów wtorkowa wypowiedź prezydenta całkowicie mieści się w linii przyjętej przed szczytem G7.

Nawiązując do perspektywy szybkiego spotkania czwórki normandzkiej - czyli formatu rozmów czterech państw (Francja, Niemcy, Rosja, Ukraina) na temat konfliktu w Donbasie - komentatorzy przekonani są, że do normalizacji stosunków Paryż nie wymaga już od Moskwy oddania Ukrainie anektowanego Krymu.

"Nie jest powołaniem Rosji rola podrzędnego sojusznika Chin" – mówił francuski prezydent. Szef biura konsultacji strategicznych Chine-Analyse sinolog Jean-Francois Dufour przypomniał, że już na majowym forum gospodarczym w Petersburgu prezydent Macron nie szczędził pojednawczych gestów wobec prezydenta Rosji, "drogiego Władimira", jak zwracał się do Putina w przemówieniu. Natomiast prezydent Rosji przestawiał swój kraj jako ten, który w wymianie handlowej zastąpić może Chinom USA – wskazał ekspert.

Straciły ważność zwyczaje i dogmaty, na których przez dziesięciolecia opierała się francuska dyplomacja – cytowało Macrona francuskie radio dla zagranicy RFI.

To wezwanie do zmiany azymutu skierowane było w takim samym stopniu do francuskiej, jak i europejskiej dyplomacji - zauważa dziennikarka RFI i sugeruje, że Macron, dzień po szczycie G7 uznanym za jego osobisty sukces, wierzy, że zajął pozycję przywódcy Europy, i dąży do utożsamienia polityki UE z polityką Paryża.

Specjaliści omawiający konferencję ambasadorów w radiu France Info we wtorkowym wezwaniu prezydenta do odnowienia stosunków z Rosją widzą kontynuację linii przyjętej przez Macrona podczas spotkania z Putinem w Forcie Bregancon 19 sierpnia.

Już na konferencji prasowej poprzedzającej rozmowę z rosyjskim prezydentem Macron kładł nacisk na "wzajemny szacunek" obu przywódców i na pewną "wspólnotę interesów politycznych".

Według prezydenta rola Francji polega na rozwiązywaniu konfliktów zagrażających światu i dlatego nie może się do nikogo dostosowywać, ale rozmawiać musi ze wszystkimi – tłumaczą doktrynę Macrona obserwatorzy, cytując jego stwierdzenie, że "Francja musi być mocarstwem równowagi".

Emerytowany ambasador Francji Claude Blanchemaison zauważa w wypowiedzi dla internetowej telewizji Boursorama, że Macron wzywa swych ambasadorów, by prowadzili dyplomację "odważną i odnawiającą". Ten były urzędnik MSZ przyznaje, że ostatni tydzień był dobrą ilustracją takiej dyplomacji w wykonaniu samego prezydenta, i podkreśla, że jest to jednocześnie "dyplomacja ostrożna".

Występujący w tym programie profesor Bertrand Badie z paryskiego Instytutu Nauk Politycznych również uważa, że świat staje się coraz bardziej skomplikowany i coraz większe są współzależności. Powoduje to, jak mówił, że dyplomacja nie może ograniczać się do polityki, ale musi obejmować wszystkie aspekty stosunków międzynarodowych.

Profesor zwracał uwagę, że z powodu natychmiastowych reakcji na wydarzenia na portalach społecznościowych następuje niespotykana dotąd teatralizacja stosunków międzynarodowych, co wywołuje też manipulowanie wydarzeniami. I dlatego - jego zdaniem - "potrzeba czasu i dystansu", by ocenić rzeczywistą wartość takich posunięć jak np. niespodziewane zaproszenie irańskiego ministra spraw zagranicznych Mohammada Dżawada Zarifa do Biarritz, co zostało okrzyknięte sukcesem Macrona.

"W dyplomacji jest miejsce na odwagę, może być przez to kreatywna, ale może też tworzyć złudzenia" – podsumował politolog. 

llew/ ulb/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 marianpazdzioch

Typowa dla Zachodu chamberlainowska polityka nieliczenia się z małymi i dogadywania z krwawymi tyranami. Później była aneksja Czechosłowacji, Auschwitz itp.

! Odpowiedz
5 1 macierz

Właśnie w tym czasie odbywa się pod Moskwą międzynarodowa wystawa lotniczą,która jest współorganizowana z Chinami,na wystawie jest pokazany wspólny samolot na ok 300 miejsc, do produkcji wejdzie za 4 lata,jest wspólna produkcja śmigłowców.Rosja dostarczy silniki rakietowe dla Chin,też dla Indi,i wiele innych produkcji, na wystawę przyleciał prezydent Turcji który jest zainteresowany kupnem samolotów oraz współpracy w kosmosie, czyli że niedługo zobaczymy Turka w kosmosie,przy takiej współpracy tych państw można się zapytać po co im zachód potrzebny ?.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 tristans

Macron to ciekawy przypadek: ma żoną babcię, przytula się do murzynów, Putin jest przyjacielem, a protestujących przed okradaniem przez państwo francuzów pałuje.
Typowy wywrotowy agent pejsatych.

! Odpowiedz
5 6 tindala

Ha, ha, ha... Rosja zastąpi Chinom USA jako partner handlowy.... Chyba w popycie na spirytus i zakąskę. PKB Rosji gdzieś na poziomie Belgii. Rosja to Bananistan z bronią atomową . I nie ma co jej spychać poza Europę bo nigdy Europą nie była. Pewnie pani Macronowa zachwyciła się bukietem od Wołodii. Rosja to dostawca surowców i tańszych kopii amerykańskiej broni. Potęgę Rosji zniszczył Lenin. Bo gdyby nie on dostałaby po I Wojnie pół Turcji i cieśniny z Konstantynopolem. A tak - imperialnych snów po C2H5OH

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 22 rynryn

Macron widać chce sprzedać Krym, za niższą cenę gazu. Jakbym mógł też bym sprzedał nie moje Niderlandy. "Nekrofil" nie rozumie, że taką decyzją kopie dołek również pod sobą.
Wygląda na to, że dokonuje się "mała zdrada" Europy a przede wszystkim Ukrainy. W razie ekspansji terytorialnej Rosji pewnie pomoże np. nam tak jak w 39' . Nie zna się na polityce Rosji nie rozumie, że w aspekcie historycznym jego wnuki będą pisały cyrylicą ( grażdanką ), i to pod warunkiem , że Kalifat Francuski je oszczędzi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 18 talmud

"naiwni wolni " ludzie "mysla" ze w polityce albo biznesie ktos bedzie zwracal uwage na taka potege jak "polin" - od paru wiekow obszar nad wisla jest rozgrywany przez innych dla wlasnych celow a naiwniactwo ciagle mysli ze "honorem" albo "nadstawianiem tyłka" cos mozna ugrac.......

! Odpowiedz
13 37 igła

Ten przedstawiciel Afrykańskiej Republiki w Europie nie najpierw poczyta trochę historię o tym co Rosja zrobiła Polsce a czego Francja nie zrobiła dla Polski w latach 1939-45.
A potem może sobie przemyśleć co chce.

! Odpowiedz
46 29 ajwaj

Sciemy infantylne - dla poróznienia m.in. Chin itd. z Rosja. "Zachód" jest skonczony,
i m.in. o tym tu bylo dawno.
Gl. w Azji gra orkiestra i KASIORKA brzeczy. "Zachód" ugotuje sie w swej teczowo-genderowej zupie. Zreszta dosc szybko beda to kalifaty paryski, londynski, szwedzki itd.

A problemy to maja stada tzw. rusofobów zawodowych "kryptonim onuca" :), jak ci z medalem UKRo-bandery na obrozy. Ich mozliwosci zarobkowania sie koncza, zawodu nie maja, IQ<69 uniemozliwia nawet rozsadne operowanie miotla, mopem i szmata

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
32 10 ajwaj

W "wyizolowanej" (propaganda wolnego swiata) Rosji,
dzisiaj rozmowy MSZ Lavrova z MSZ Indii w programie m.in. wspólpraca sprz. wojennego, ROSATOM, trójkat ROS-IND-CHN - IRAN

Ani slowa o G-7, a duzo o BICKS-T, Szanghajskiej Org. Wspólpracy.
Pogadali by pewnie o sekcie PISy-Morawieckim, Kaczynskim itd. "ksywa Ruskie ida", ale pewnie nie maja smialosci :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
29 6 ajwaj odpowiada ajwaj

Wiatr sie zmienia :)

Kiryl Wyszynski (reporter) (ukrainski Mateusz Piskorski) - zwolniony po ponad roku

I sie zacznie (jak tu bylo) Norymberga 2.0 dla Ukrainców i z panstw n.p. osciennych (Rzymski Format). Jakich panstw osciennych > na pewno nie z Rosjii.
Anonimowy, weekendowy samobójca wyjdzie do roboty

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil