WAŻNE

Macron: Na ostatnie dwa lata kadencji nowy rząd

2020-07-02 21:51
publikacja
2020-07-02 21:51
fot. Pierre Teyssot / FORUM

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w czwartek, że na ostatnie dwa lata jego obecnej kadencji powołany zostanie nowy rząd, jednak nie wypowiedział się na temat przyszłości premiera Edouarda Philippe'a.

„Nowy etap to nowe cele w zakresie niezależności, odbudowy, pojednania i nowych metod. Za to będzie odpowiadał nowy zespół” - powiedział Macron w wywiadzie udzielonym prasie regionalnej.

Agencja Reutera zwraca uwagę na narastające spekulacje na temat przetasowań w rządzie po niedzielnej drugiej turze wyborów samorządowych we Francji i dobrym wyniku Zielonych kosztem prezydenckiej partii LREM.

Macron poinformował również, że jedną z reform, które chciałby wprowadzić w ostatnich dwóch latach swej obecnej kadencji jest naprawa systemu emerytalnego.

„Czy reforma emerytalna zostanie wyrzucona do kosza? Nie. Byłoby to błędem" - ocenił. "Poproszę rząd o ponowne i dogłębne zaangażowanie się w konsultacje społeczne począwszy od lata" - zapowiedział prezydent, dodając że jest otwarty na zmiany w dotychczasowym projekcie.

"Nie można wznowić jej (reformy) bez zmian po zakończeniu kryzysu” wywołanego koronawirusem - przyznał Macron.

Forsowana przez rząd Macrona reforma systemu emerytalnego wywołała gwałtowne protesty, które z różnym nasileniem trwały od grudnia 2019 roku do wybuchu pandemii.

Najbliższe wybory prezydenckie we Francji są zaplanowane na 2022 rok. Macron został wybrany na najwyższe stanowisko w państwie w 2017 roku. (PAP)

baj/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki