REKLAMA
BADANIE

Macron: Musimy podwoić wysiłki w ograniczaniu emisji CO2

2023-01-29 10:32
publikacja
2023-01-29 10:32

Francja musi podwoić wysiłki w ograniczaniu emisji CO2, jeśli chce do 2030 r. osiągnąć krajowe cele klimatyczne - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron. Dodał, że Francja wyemitowała w 2022 r. 410 mln ton CO2, zaś zgodnie z planami do 2030 r. emisja ta ma zostać ograniczona do 270 mln ton.

Macron: Musimy podwoić wysiłki w ograniczaniu emisji CO2
Macron: Musimy podwoić wysiłki w ograniczaniu emisji CO2
fot. ERIC GAILLARD / / Reuters

"To oznacza, że emisje do 2030 r. muszą spaść o 140 mln ton (...), czyli musimy po prostu podwoić nasze wysiłki, w porównaniu z tym, co robiliśmy przez ostatnie pięć lat" - powiedział francuski prezydent w opublikowanym w sobotę w mediach społecznościowych przemówieniu.

Podkreślił, że już teraz Francja redukuje emisje, ale niewystarczająco szybko. Między 2017 a 2022 r. był to spadek o 24 mln ton CO2. Prezydent zapowiedział, że od lutego do czerwca będą prezentowane programy zmniejszenia emisji w konkretnych branżach.

Transport to największe źródło emisji CO2 we Francji

Największym źródłem emisji CO2 we Francji jest transport, który odpowiada za 30 proc. z nich - mówił Macron dodając, że w tym sektorze na razie nie udało się ich zmniejszyć. Należy więc zintensyfikować obecne działania, w tym przechodzenie na samochody elektryczne, wspieranie ich zakupu i rozwijanie produkcji we Francji - dodał. W lutym premier Elisabeth Borne ma przedstawić konkretne propozycje działań związanych z transportem publicznym.

"Znacznie, znacznie więcej" musimy także zrobić w branży rolniczej, na którą przypada 19 proc. emisji - zaznaczył prezydent. Rozwiązania dla tego sektora, które zostaną ogłoszone w czerwcu mają obejmować m.in. wsparcie dla młodych rolników, którego warunkiem będzie przestrzeganie wytycznych związanych z energią czy wykorzystywaniem biomasy.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Do marca, kwietnia ma być ukończona strategia obejmująca leśnictwo, zakładająca m.in. zasadzenie "miliarda drzew", które pomogą w absorpcji CO2 - mówił dalej Macron.

Masowe programy renowacji mieszkań? To jeszcze nie przesądzone

Francuski prezydent nie przedstawił żadnych dokładniejszych planów działań w zakresie budownictwa, chociaż wielu ekspertów wzywa do masowych programów renowacyjnych mieszkań i budynków użyteczności publicznej, co poprawiłoby ich efektywność energetyczną - komentuje agencja AFP.

Strategia dotycząca dekarbonizacji najbardziej emisyjnych gałęzi przemysłu ma być ukończona do maja; podobnie jak plany dotyczące energetyki - uzupełnił Macron.

"Nie ukrywam, że mamy naprawdę dużo do zrobienia" - skonkludował francuski prezydent, dodając, że działania na rzecz zmniejszenia emisji będą finansowane zarówno ze środków publicznych, jak i prywatnych. Przemówienie Macrona zostało wygłoszone po czwartkowym spotkaniu specjalnej grupy roboczej francuskiego rządu zajmującej się sprawami klimatu.

adj/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
benq1979
Jeden średni wybuch wulkanu to tyle CO2 ile emituje cała ludzkość przez 4 lata, a takich wybuchów jest od kilku do kilkunastu rocznie. Wszystko to co opowiadają to ordynarne kłamstwo dla IDIOKRACJI. Klimat od zawsze zmieniał się, zmienia i będzie się zmieniał. I działo się tak nawet wtedy kiedy nie było człowieka. Ta banda złodziei Jeden średni wybuch wulkanu to tyle CO2 ile emituje cała ludzkość przez 4 lata, a takich wybuchów jest od kilku do kilkunastu rocznie. Wszystko to co opowiadają to ordynarne kłamstwo dla IDIOKRACJI. Klimat od zawsze zmieniał się, zmienia i będzie się zmieniał. I działo się tak nawet wtedy kiedy nie było człowieka. Ta banda złodziei chce żebyśmy płacili im za oddychanie.
ministerprawdy
Czy ktoś jeszcze pamięta dziurę ozonową? Miała nas zabić choć była nad biegunem. Wydano gigantyczne kwoty na walkę z nią - potem okazało się największy wpływ na jej wielkość ma noc i dzień polarny bo ozon się wytwarza pod wpływem słońca, a zanikał jak była noc polarna. Ale to nic! Pół roku temu National Geographic opublikował artykuł,Czy ktoś jeszcze pamięta dziurę ozonową? Miała nas zabić choć była nad biegunem. Wydano gigantyczne kwoty na walkę z nią - potem okazało się największy wpływ na jej wielkość ma noc i dzień polarny bo ozon się wytwarza pod wpływem słońca, a zanikał jak była noc polarna. Ale to nic! Pół roku temu National Geographic opublikował artykuł, że nad równikiem jest 7x większa dziura ozonowa! Jest ona nad obszarami mocno zaludnionymi, a wcześniej jej nikt nie zauważył bo łatwo się obserwuje zmiany a ta dziura jest niezmienna od lat! Czyli walka z dziurą ozonową ani jej nie zmniejszyła ani człowiek jej nie zwiększył. Ludzie żyją, rozmnażają się na potęgę i nawet lasy deszczowe Amazonii są pod nią. Takie cuda, a politycy i naukowcy milczą!
men24a
A czy ktoś pamięta aby w styczniu nie było zimy ? Jaka będzie średnia w Polsce ? +5% czy wyżej ?
W styczniu 18 st ? To fake news opozycji.
Za nami rekordowo ciepły Sylwester, ale i Nowy Rok 2023 rozpoczynamy z przytupem. Tak ciepło w styczniu w Polsce jeszcze nie było. Padł absolutny rekord temperatury dla tego miesiąca.
A czy ktoś pamięta aby w styczniu nie było zimy ? Jaka będzie średnia w Polsce ? +5% czy wyżej ?
W styczniu 18 st ? To fake news opozycji.
Za nami rekordowo ciepły Sylwester, ale i Nowy Rok 2023 rozpoczynamy z przytupem. Tak ciepło w styczniu w Polsce jeszcze nie było. Padł absolutny rekord temperatury dla tego miesiąca. Wbrew sceptykom mamy nie tylko nowe rekordy dobowe temperatur dla 31 grudnia i 1 stycznia, ale również ten najważniejszy rekord, czyli najwyższą temperaturę notowaną w styczniu na obszarze kraju. Na stacji IMGW w miejscowości Głuchołazy na Opolszczyźnie zanotowano 18,7 st. C. Co ciekawe nowy rekord padł w nocy
ministerprawdy odpowiada men24a
Klimat jest zmienny. Nawet w Bibli o tym pisze : 7 lat chudych i 7 tłustych. Gigantyczne zmiany klimatyczne. Teraz są np. rekorodowo mroźne i śnieżne zimy w Ameryce Północnej.
innowierca odpowiada ministerprawdy
tak napisal, bo mysli, ze slonce dziala na zasadzie farelki, czy elektrycznego grzejnika, gdzie wybierasz program i daje stala temperature. Okresy zmiennej aktywnosci slonca, to moga byc dekady dla nas, na ziemi, kiedy slonce wplywa na zmiane srednich temperatur planety.
men24a
Nigdy nie zgodzę się żeby zrezygnować z węgla. Będę płacił nawet 3.5 tys za tonę węgla ale górnik ma mieć co roku 25% podwyżki, barburkę, węgiel za darmo, 13ke i 14ke, 52 zł dniówki wyzywieniowej i emeryturkę po 25 latach pracy min 6 tys zł.
W grudniu 2022 roku strona społeczna wniosła o podwyżki z tytułu wynagrodzeń o 25 proc.
Nigdy nie zgodzę się żeby zrezygnować z węgla. Będę płacił nawet 3.5 tys za tonę węgla ale górnik ma mieć co roku 25% podwyżki, barburkę, węgiel za darmo, 13ke i 14ke, 52 zł dniówki wyzywieniowej i emeryturkę po 25 latach pracy min 6 tys zł.
W grudniu 2022 roku strona społeczna wniosła o podwyżki z tytułu wynagrodzeń o 25 proc.
"Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w grudniu 2022 roku w sekcji górnictwo i wydobywanie płace wynosiły średnio 18,8 tys. zł brutto"

Za szkody górnicze czy zatrutą Odrę to ma społeczeństwo zrzutę zrobić
samsza
Sadźcie te miliardy drzew, bo las rośnie wolno.
piotr_malkontent
W zeszłym roku Chiny uruchomiły elektrownie węglowe o mocy 40GW. W bieżącym zakończą budowę następnych elektrowni węglowych o łącznej mocy 70 GW. Energia z węgla jest jak na razie najtańszą energią. Ciekawe jak Eurozona będzie z nimi konkurować? Trzeci zachodni świat nadchodzi szybciej niż myślicie. Pozwalając niedouczonym dzieciom W zeszłym roku Chiny uruchomiły elektrownie węglowe o mocy 40GW. W bieżącym zakończą budowę następnych elektrowni węglowych o łącznej mocy 70 GW. Energia z węgla jest jak na razie najtańszą energią. Ciekawe jak Eurozona będzie z nimi konkurować? Trzeci zachodni świat nadchodzi szybciej niż myślicie. Pozwalając niedouczonym dzieciom rządzić Europą... obudzicie się w bardzo brzydkiej bajce.
innowierca
fajne wyliczenia mozna znalezc dotyczace CO2. Wyliczono, ze Chinczycy oddychajac, produkuja rocznie tyle CO2, co wszystkie samochody i caly przemysl w Polsce :) lacznie z gospodarstwami domowymi i ogolnie wydychaja tyle CO2 ile tworzy cala Polska :) - a jeszcze lepsi sa naukowcy, ktorzy zapomnieli o wplywie aktywnosci slonca, na fajne wyliczenia mozna znalezc dotyczace CO2. Wyliczono, ze Chinczycy oddychajac, produkuja rocznie tyle CO2, co wszystkie samochody i caly przemysl w Polsce :) lacznie z gospodarstwami domowymi i ogolnie wydychaja tyle CO2 ile tworzy cala Polska :) - a jeszcze lepsi sa naukowcy, ktorzy zapomnieli o wplywie aktywnosci slonca, na okresowe(nawet dekadowe) zmiany temperatur na planecie.
159120br
Kolejna ściema, że CO2 powoduje ocieplenie. CO2 jest prawie półtora razy cięższe od powietrza i trzyma się przy ziemi, nie w górnych powodujący efekt szklarniowy. Jest pokarmem dla roślin, w atmosferze występuje w śladowych ilościach (0,04%). Chcą wmówić ludziom poczucie winy i mają płacić za jego redukcję. Już nie mówią o ocieplaniu Kolejna ściema, że CO2 powoduje ocieplenie. CO2 jest prawie półtora razy cięższe od powietrza i trzyma się przy ziemi, nie w górnych powodujący efekt szklarniowy. Jest pokarmem dla roślin, w atmosferze występuje w śladowych ilościach (0,04%). Chcą wmówić ludziom poczucie winy i mają płacić za jego redukcję. Już nie mówią o ocieplaniu ale o zmianach klimatycznych, owszem jeżeli po jednej stronie globu jest b. zimno, to po drugiej jest ciepło. Tak samo z suszą, po jednej stronie globu leje, a po drugiej susza. Kiedyś straszyli ludzi, że wskutek ocieplenia - wody oceanów podniosą się znacznie i zaleje brzegi, nic takiego się nie dzieje. Wszystko propaganda. III wojna światowa trwa i to teraz walka transhumanizmu z duchowością, zmienianie naszych genów, zmapowanie i skatalogowanie każdego człowieka.

Powiązane: Francja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki