Macron: Goulard obiektem "politycznej rozgrywki"

Sylvie Goulard, której kandydatury na unijną komisarz ds. rynku wewnętrznego nie poparły komisje przemysłu oraz rynku wewnętrznego Parlamentu Europejskiego, stała się obiektem "politycznej rozgrywki" - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron.

(fot. /Philippe Wojazer / Reuters)

"Sylvie Goulard stała się obiektem politycznej rozgrywki, która dotyczy całej Unii Europejskiej" - podkreślił Macron w oświadczeniu wydanym przez jego kancelarię.

Dodał, że podniesie tę kwestię podczas rozmów z przyszłą przewodnicząca KE Ursulą von der Leyen i zadba o to, by była respektowana teka przydzielona Francji.

Ze źródeł PAP wynika, że Goulard otrzymała 29 głosów za i 82 przeciwko. „Teraz szef PE David Sassoli przekaże tę decyzję przyszłej szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która podejmie decyzję o dalszych krokach” – powiedziało PAP źródło w PE.

Wcześniej Goulard nie dostała poparcia koordynatorów grup politycznych po dodatkowym wysłuchaniu.

Według rozmówcy PAP tylko koordynator grupy Odnowić Europę poparł Goulard - pozostali opowiedzieli się za tym, by poddać jej kandydaturę pod głosowanie połączonych komisji ds. przemysłu oraz rynku wewnętrznego.

Wystawiona przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona Goulard, podobnie jak polski kandydat Janusz Wojciechowski, nie dostała zgody po pierwszym przesłuchaniu w ubiegłym tygodniu. Europosłowie byli niezadowoleni z jej odpowiedzi, szczególnie w sprawie domniemanego fikcyjnego zatrudniania asystentki, w czasie gdy Francuzka zasiadała w Parlamencie Europejskim. Pytania w tej sprawie pojawiały się też w czasie czwartkowego, dodatkowego wysłuchania.

"Podam się do dymisji, jeśli zostanę skazana, ale przecież każdy jest uważany za niewinnego. Jest domniemanie niewinności" – podkreśliła Goulard. Obiecała, że będzie rozmawiać z przewodniczącą KE Urusulą von der Leyen, a także konsultować się z prawnikami, jeśli jej sytuacja prawna zmieni się.

Goulard zwróciła do kasy europarlamentu ponad 40 tys. euro. Śledztwo w tej sprawie wszczęła w 2017 roku francuska prokuratura, co spowodowało, że Francuzka po zaledwie kilku tygodniach podała się do dymisji ze stanowiska ministra obrony. Eurodeputowani dociekali, jak może ona wytłumaczyć fakt, że przez dochodzenie podała się do dymisji z funkcji rządowej w swoim kraju, a jednocześnie nie przeszkadza jej to w ubieganiu się o stanowisko unijnego komisarza, gdy sprawa jest dalej w toku.

Poza próbami rozwiania wątpliwości wokół dochodzenia prokuratury i Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), które jej dotyczy, Francuzka próbowała też przekonać europosłów, że powierzona jest teka nie jest zbyt szeroka. Jak mówiła, zdecydowała o tym nowa przewodnicząca KE. "Podzielam ten wybór, bo to dobrze odzwierciedla złożoność wyzwań gospodarczych, przemysłowych, jak również ludzkich, przed jakimi obecnie stajemy. Myślę, że to sensowne, bo zmiany technologiczne sprawiają, że trudno rozróżniać między wspólnym rynkiem tradycyjnym, a cyfrowym. Nie ma tutaj podziału między wyzwaniami dla przemysłu, a kwestiami cyfryzacji, ciężko to rozdzielić. Trzeba starać się modernizować całość gospodarki" – argumentowała. (PAP)

ndz/ kar/

arch.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 obywateltbg

We Francji winna skoro "Goulard zwróciła do kasy europarlamentu ponad 40 tys. euro. Śledztwo w tej sprawie wszczęła w 2017 roku francuska prokuratura, co spowodowało, że Francuzka po zaledwie kilku tygodniach podała się do dymisji ze stanowiska ministra obrony" w PE już niekoniecznie, a tak w ogóle to sprawa jest polityczną nagonką na nią. Takie osoby powinny być na zawsze eliminowane z polityki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 marianpazdzioch

Wojciechowskiego przepchnęli, to i ją przepchną. Przecież sprawa dotyczy tego samego - kilometrówek.

! Odpowiedz
2 17 heimir

A to socjalistyczna Francja ma jakiekolwiek znaczenie jeszcze?

! Odpowiedz
3 49 blind-oln

Gdy odrzucono naszego kandydata, to opozycja z Sikorskim na czele komentowała, że to przez nieudolność naszego rządu. Czy Sikorski może teraz zostać zaproszony do TV i odpowiedzieć o nieudolności rządu francuskiego?

! Odpowiedz
4 11 silvio_gesell

Demografia UE właśnie się zmieniła - zaczyna spadać populacja. To wystarczy, by cały dotychczasowy model był do góry nogami.

! Odpowiedz
0 55 jendreka

Jakaś dziwna choroba opanował a cały ten świat. Dzisiaj każda decyzja niezgodna z oczekiwaniami petenta jest sprawa polityczną. Co za obłęd.

! Odpowiedz
1 44 samsza

Praworządność, ha ha!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil