REKLAMA

Macron: Francja wstrzyma pomoc dla Libanu, jeśli rząd nie wdroży reform

2020-09-01 14:39
publikacja
2020-09-01 14:39
Macron: Francja wstrzyma pomoc dla Libanu, jeśli rząd nie wdroży reform
Macron: Francja wstrzyma pomoc dla Libanu, jeśli rząd nie wdroży reform
fot. Frederic Legrand - COMEO / / Shutterstock

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który składa wizytę w Bejrucie, oznajmił we wtorek, że Paryż wstrzyma obiecaną podczas konferencji w 2018 roku pomoc dla Libanu, jeśli rząd tego kraju nie wdroży reform. Liban zmaga się z głębokim kryzysem politycznym i gospodarczym.

Najbliższe sześć tygodni będzie miało kluczowe znaczenie dla Libanu - ocenił Macron podczas wystąpienia w Bejrucie.

Agencja AFP ocenia, że francuski przywódca stara się wywrzeć presję na libańską klasę polityczną i zmusić ją do podjęcia szybkich, radykalnych kroków, mających uratować kraj przed finansową zapaścią Jak dodaje agencja, prezydent "gra ostro".

W rozmowie z portalem Politico Macron powiedział: "Jestem świadom, że czynię ryzykowne założenie. Kładę na stół jedyne, co mam: swój kapitał polityczny".

Zapowiedział, że gotów jest zorganizować we współpracy z ONZ kolejną międzynarodową konferencję na temat pomocy dla Libanu, aby zdobyć fundusze dla kraju, w którym na kryzys finansowy i społeczny nałożyła się katastrofalna eksplozja w porcie położnym blisko centrum Bejrutu.

Francuski prezydent oznajmił, że chce "poznać prawdziwe liczby", czyli realny stan libańskiego systemu bankowego, z którego zniknęły znaczne sumy. "Liban nie może już sam się finansować, a więc trzeba przeprowadzić audyt. (...) Prawdopodobnie wyprowadzone zostały pieniądze. Musimy znać prawdę (...) i podjęte muszą zostać kroki sądowe" - ocenił.

Macron rozpoczął w poniedziałek Libanie drugą już w ciągu niespełna miesiąca dwudniową wizytę, podczas której naciskać będzie na Bejrut, by wypracował nowy pakt polityczny i wydobył kraj z kryzysu gospodarczo-politycznego.

Prezydent uczcił stulecie utworzenie państwa libańskiego 1 września 1920 roku przez francuskiego generała Henriego Gourauda i posadził drzewko cedrowe, które jest symbolem i godłem Libanu. Nad Bejrutem przeleciały z tej okazji francuskie samoloty wojskowe, tworząc z czerwonego, białego i zielonego dymu libańską flagę.

Wcześniej tego dnia premierem Libanu został desygnowany dotychczasowy ambasador Libanu w Niemczech Mustafa Adib, po uzyskaniu poparcia głównych partii politycznych w konsultacjach parlamentarnych pod przewodnictwem prezydenta Michela Aouna. Adib, który w sobotę wrócił z Niemiec do kraju, był jedynym kandydatem na stanowisko premiera, które zgodnie z kluczem przypada sunnicie.

Wspierany przez szyicki Hezbollah i jego sojuszników rząd premiera Hasana Diaba podał się do dymisji sześć dni po wybuchu 4 sierpnia w porcie w Bejrucie, w którym zginęło 190 osób, ponad 6 tys. zostało rannych, a 300 tys. zostało pozbawionych dachu nad głową.

Liban, z gospodarką zniszczoną wskutek kryzysu finansowego oraz z rosnącymi napięciami na tle religijnym, stoi w obliczu największego zagrożenia dla swojej stabilności od czasów wojny domowej w latach 1975-1990 - ocenia Reuters.

Na początku sierpnia Macron zorganizował telekonferencję z udziałem światowych przywódców poświęconą pomocy dla Libanu. Spotkanie zwołano w trybie pilnym po eksplozji, które zdewastowała część Bejrutu.

Unia Europejska zobowiązała się wtedy do przyznania dodatkowego wsparcia w wysokości 30 mln euro na zaspokojenie pilnych potrzeb osób dotkniętych katastrofą. UE od 2011 r. przekazała Libanowi ponad 2,3 mld euro pomocy, w tym ponad 660 mln euro na pomoc humanitarną.

W lipcu międzynarodowi darczyńcy odmówili odblokowania 11 mld dolarów obiecanych Libanowi w 2018 roku w oczekiwaniu na gruntowne reformy gospodarcze i antykorupcyjne. (PAP)

fit/ akl/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki