REKLAMA
PILNE

Macron: Bez podjęcia reform Liban nie otrzyma pomocy

2020-12-02 20:06
publikacja
2020-12-02 20:06
Macron: Bez podjęcia reform Liban nie otrzyma pomocy
Macron: Bez podjęcia reform Liban nie otrzyma pomocy
fot. CHARLES PLATIAU / / Reuters

Prezydent Francji Emmanuel Macron ostrzegł w środę przywódców Libanu, że jeśli nie podejmą reform, to ich kraj nie otrzyma międzynarodowej pomocy na odbudowę gospodarki. Zapowiedział, że jeszcze w grudniu ponownie odwiedzi Liban, by wywrzeć presję na polityków.

Macron był w środę wraz z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem gospodarzem wideokonferencji "na rzecz wsparcia Libańczyków" - już drugim takim wydarzeniu po tragicznej eksplozji składów saletry amonowej w porcie w Bejrucie 4 sierpnia. Zginęło wówczas ponad 200 osób.

Nowa konferencja miała podsumować dotychczasowe wysiłki i sposób wykorzystania już przekazanej Libanowi pomocy. Podczas pierwszej konferencji światowi przywódcy zadeklarowali przeznaczenie ponad 250 mln euro. W środę Macron ponowił wezwanie do libańskiej klasy politycznej o przeprowadzenie reform koniecznych do ratowania upadającej gospodarki kraju, która w tym roku ma się skurczyć o prawie 20 proc. po spadku o 6,9 proc. w roku ubiegłym.

Macron oznajmił, że stworzony zostanie fundusz pod nadzorem Banku Światowego, który dostarczy pomoc humanitarną i sanitarną dla Libanu. Zapowiedział też, że ponownie odwiedzi ten kraj, by jeszcze raz zdopingować libańskich polityków do zdecydowanych działań. Francuski prezydent był w Libanie w sierpniu i w ostrych słowach skrytykował wówczas rządzących krajem.

Mimo rezygnacji rządu Hasana Diaba w następstwie eksplozji z 4 sierpnia, wciąż nie powołano nowego rządu. 22 października desygnowany na nowego premiera został były szef rządu Saad Hariri, jednak do tego pory nie udało mu się sformować nowej rządzącej koalicji. (PAP)

osk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki