Macierewicz ostrzy zęby na prywaciarzy

[Aktualizacja 14:36] Antoni Macierewicz prężnie działa na stanowisku szefa resortu obrony. Tym razem najnowszym pomysłem MON-u jest poszerzenie władzy nad prywatnymi firmami, które miałyby składać ministrowi sprawozdania finansowe, a także prosić ministra obrony narodowej o pozwolenie na zamknięcie interesu. A to tylko nieliczne punkty trzeciej propozycji ustawy. Popołudniem Ministerstwo zamieściło na swojej stronie internetowej oświadczenie, w którym przedstawia, jakoby tylko przedsiębiorcy przemysłowego potencjału obronnego byli do tego zobligowani.

(fot. Adam Chelstowski / FORUM)

Obecnie obowiązująca ustawa o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa przez przedsiębiorców (z dnia 23 sierpnia 2001 r.) obejmuje firmy o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym (za ważne uznano 15 branż, m.in. producentów broni, samochodów, telekomy, firmy farmaceutyczne), do których zadań w trakcie mobilizacji należą m.in. nadawanie programów radiowych i telewizyjnych, transport, usługi pocztowe, kolportaż czy usługi telekomunikacyjne. Już w tym momencie ponad 200 przedsiębiorstw nie ma możliwości odmowy wykonania zadania obronnego.

Cały rwetes dotyczy art. 13 zaproponowanego przez ministerstwo, a którego usunięcia domagają się przedsiębiorcy. Według zapisu mieliby oni obowiązek przedstawiać półroczne raporty finansowe firmy i jej potencjał obronny. A to dopiero początek. Większość działań przedsiębiorstwa, które nijak mają się do działań obronnych, musiałoby być konsultowanych z resortem: przeniesienie spółki do innego kraju, przekazanie darowizny czy nawet zamknięcie biznesu – nic nie dokona się bez zgody Macierewicza.  

MON wygłosiło oświadczenie w sprawie

W PMG mogą być ujęci tylko przedsiębiorcy o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym, zgodnie ze stosownym rozporządzeniem Rady Ministrów. Na realizację zadań wynikających z PMG przedsiębiorcy otrzymują środki finansowe z budżetu państwa w łącznej wysokości ok. 120 – 130 mln zł rocznie. Z tego względu firmy, w tym prywatne, same zabiegają o przyznanie statusu przedsiębiorcy o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym, gdyż związane jest to z wymiernymi korzyściami – konkretnym wsparciem finansowym oraz włączeniem w łańcuch dostaw dla Sił Zbrojnych (kontrakty zbrojeniowe).

Obowiązek składania do Ministra Obrony Narodowej informacji określonych w art. 13 projektu ustawy będą mieli jedynie przedsiębiorcy przemysłowego potencjału obronnego. Pozyskiwanie tego typu informacji przez MON jest zasadne, a zarazem konieczne z uwagi na szczególny charakter zadań nakładanych na przedsiębiorców, kluczowych z punktu widzenia obronności państwa oraz przekazywanych im w formie dotacji środków publicznych.

Logicznym jest, że wraz z konkretnymi korzyściami dla firm wiążą się określone obowiązki. Niedopuszczalne jest przekazywanie środków publicznych i nakładanie zadań, istotnych z punktu widzenia obronności państwa, na przedsiębiorców bez podstawowej wiedzy o tym przedsiębiorstwie, jak również brak kontroli nad wydatkowaniem tych środków. Jednocześnie należy podkreślić, że działania te nie mają na celu ograniczenia swobody działalności gospodarczej, a jedynie ochronę interesów bezpieczeństwa państwa.

Przedsiębiorcy obawiają się tym samym utraty niezależności. – Przepis ten ingeruje w konstytucyjnie chronione wartości: swobodę działalności gospodarczych oraz prawo własności – apelują wspólnie Lewiatan, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji oraz Krajowa Izba Gospodarki Elektronicznej i Telekomunikacji na łamach „DGP”.

Jeśli jednak dojdzie do uchwalenia tego zapisu, minister będzie miał możliwość sporej ingerencji, a każdą decyzję, która będzie kłóciła się z poglądami szefa resortu, będzie mógł zbić z łatwością wetem.

Z całym oświadczeniem można zapoznać się na stronie internetowej resortu.

DU

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 9 rynkitomojapasja

Bzdury ktoś wypisuje

! Odpowiedz
11 27 karbinadel

Kiedyś wydawało się nieprawdopodobne, że Macierewicz w ogóle zajmie stanowisko ministra obrony. Miał być nim Gowin, ale Kaczyński po raz kolejny wszystkich oszukał. Żadna bzdura nie jest tak nieprawdopodobna, żeby PiS jest nie wprowadził w życie

! Odpowiedz
48 25 antypropaganda

Brawo bankier! Artykuł jak i sam tytuł dobrze nadają się do katalogów wiedzy o fake newsach i agresywnej propagandzie. Startujecie w jakimś konkursie? Bo zaczynacie doganiać wyborczą....

! Odpowiedz
16 32 czerwony_wiewior

Jaki tu jest fake news? Nie używaj słów, których nie rozumiesz.

! Odpowiedz
18 35 ciemny_lud

Skoro ten serwis jest taki niedobry, to po co się męczysz i go czytasz? Jak ci się nudzi, to skop ogródek albo wyjdź z psem na spacer, przynajmniej jakiś pożytek z tego będzie

! Odpowiedz
4 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
35 74 londonern

Krok po kroku coraz wieksza kontrola panstwa nad wszystkim. Czym jest 500+ jak nie forma kontroli? Coraz wiecej sprawozdzan - tym razem do Antka. Za chwile zwieksza uprawnienia skarbowce i zaczna zakazywac obrotu gotowkowego. To wszystko oczywiscie w imie walki z korupcja i zlodziejami z PO. I na pewno znajda sie jemioly, ktorzy beda temu przyklaskiwac. Do czasu az zauwaza, ze benzyna jest za 8 zl, maslo 10 zl, a im zajeli konto, bo cos sie nie spodobalo komus ze skarbowki. Ale wtedy bedzie juz za pozno, bo PiS tak zmieni prawo, ze jakbys nie glosowal to oni zawsze beda mieli wiekszosc. Wtedy grupki z PO czy Kukizow zaczna sie do nich lasic i bedzie juz tylko jedna partia tak naprawde. I zycie w Polsce bedzie wygladalo jak ostatnia scena w Kabarecie - brunatno. PSZYKRO.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 42 xyz83

Szpion i donosiciel na bank. Jaskółki na darmo o tym nie ćwierkają.

! Odpowiedz
39 98 wiesenthal

Jeszcze kilka miesięcy negowałem poczynania rządu i wylewano na mnie fale pomyjów. Dziś widzę, że ostudzili nieco wasz optymizm. zaczynają od mniejszości, bo przedsiębiorcy pomimo to, że są motorem napędowym gospodarki to stanowią mniejszosc społeczeństwa. przebudzenie nastąpi jak zaleja was podatkiem lub inną formą daniny. PiS to władza komunistyczna i chcąc nie chcąc co rusz są na to dowody.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
56 43 niewierzacyateusz

od dwóch lat , czytam o tych podatkach którymi mamy zostać zalani i nic, wygląda na to ,że są to tylko i wyłącznie marzenia wszelkiej maści antypisiorów , a pisiory jak na złość podatkami nie zalewają

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl