Macierewicz: Ukraina naszym strategicznym partnerem

Niepodległa Ukraina, to dla Polski partner strategiczny, będziemy wspierać jej niepodległość zadeklarował w poniedziałek minister obrony Antoni Macierewicz po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem gen. armii Stepanem Połtorakiem.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

"Dla Polski, Ukraina niepodległa i cała jest partnerem strategicznym i będziemy wspomagali niepodległość Ukrainy we wszelki możliwy sposób" powiedział po spotkaniu w Warszawie szef MON. Podkreślił, że Polska, jako jedyny kraj podpisała z Ukraina porozumienie o współpracy wojskowej. Macierewicz podziękował również swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi za zaproszenie na obchody ukraińskiego święta niepodległości.

Jak podkreślił Macierewicz, szef ukraińskiego MON przybył do Polski "specjalnie dla uczczenia polskiej niepodległości, ale zwłaszcza Bitwy Warszawskiej - rocznicy tego wielkiego zwycięstwa, jakie odnieśliśmy nad bolszewikami wspólnie, bo oddziały ukraińskie walczyły wraz z wojskami polskimi".

Zapowiedział, że po rozmowach ministrowie złożą wieniec na grobie gen. Marka Bezruczki - dowódcy 6. Siczowej Dywizji Strzelców Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, która podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. walczyła wspólnie z polskimi żołnierzami, m.in. broniąc Zamościa. Wtedy, w 1920 r. - mówił Macierewicz - gen. Bezruczko "bronił polskich granic" i "dowodził obroną w kluczowych punktach atakowanych przez bolszewików".

"To nie tylko jest symbol naszego współdziałania wojskowego, ale to jest też praktyczny wyraz tego, jak polscy i ukraińscy żołnierze, wtedy, kiedy spotykają się z nawałą ze strony bolszewików, wtedy, kiedy bronią się przed zagrożeniem ze Wschodu, stają razem do walki i współdziałają dla obrony niepodległości Ukrainy i Polski" - zaznaczył szef MON.

Gen. Bezruczko pochowany jest na prawosławnym cmentarzu na warszawskiej Woli. Znajdują się tam groby blisko stu ukraińskich oficerów Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Minister Połtorak potwierdził strategiczne partnerstwo Polski i Ukrainy. "Chciałbym potwierdzić, że Polska była, jest i zawsze będzie strategicznym partnerem dla Ukrainy" - podkreślił Połtorak. "Kiedy byliśmy razem, zawsze zwyciężaliśmy" - dodał ukraiński minister.

Podziękował też Polsce i Polakom za wsparcie dla Ukrainy. "Ukraina się zmieniła, Ukraina jest krajem europejskim, była i pozostanie niepodległa" - zapewnił Połtorak.

Jak poinformowali ministrowie, rozmowy dotyczyły współpracy wojskowej w zakresie m.in. szkoleń i ćwiczeń, a także współpracy przemysłów obronnych, sytuacji bezpieczeństwa w Europie, na świecie i na wschodzie Ukrainy oraz rozwoju brygady litewsko-polsko-ukraińskiej.

msom/ brw/ mrr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 ajwaj

Depa. Stanu USA 16.08.2017
"bardzo powaznie traktujemy info NY Times &co o przekazaniu tech. rakiet miedzykontynentalnych i sprzedazy do ataku jadrowego na USA silników Korei Pln. przez UKRAINE"
Zaklady Juz-Masz to jeden z koncernów oligarchów > przyjaciól polskojezycznych Maciorowicza, Kaczynskiego i s-ka, wspólne deklaracje itp.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 23 nostromo25

Brawo panie Antek, skoro Niemcy sa nam winni reparacje to Ukraincy tez... OH WAIT....

! Odpowiedz
14 27 niewierzacyateusz

niemcom i nie tylko trzeba przypomnieć przeszłość, wtedy przestaną pisać o polskich obozach koncentracyjnych , jak tego zwrotu używają media w hiszpani czy portugali to można się zżymać na niedouczonych pismaków , ale jak tak piszą i mówią niemcy w niemczech to już to nie jest niedouczenie tylko chamska bezczelność , choćby z tego powodu trzeba podnieść sprawę reparacji niech media w europie i na świecie piszą choćby w tonie taniej sensacji o tym ,że to niemcy mordowali i grabili

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 13 nostromo25 odpowiada niewierzacyateusz

Do whisky trzeba dolac odrobiny wody, zrozum to czlowieku! Whisky prosto z butelki nie jest przeznaczona do picia, trzeba ja zmieszac z woda lub wrzucic kostke lodu aby doprowadzic do reakcji chemicznej zabijajacej smak terpentyny! Cioty pija whisky z coca cola i uprawiaja inne herezje, ale inni amatorzy ktorym wydaje sie ze przestali byc ciotami, chleja ten zloty trunek jak wodke! Whisky to nie wodka, to sniadanie mistrzow biedaku! Czarny pasek na Johnniem Walkerze jest jak granica postawiona pomiedzy cywilizowanym swiatem i zwierzetami!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 20 niewierzacyateusz odpowiada nostromo25

nie będę dyskutował z ignorantem któremu się wydaje ,że po wrzuceniu kostki lodu do łiskacza zachodzi jakaś reakcja chemiczna , takie mądrości to sobie możesz prawić w gronie tobie podobnych ignorantów

! Odpowiedz
4 6 nostromo25 odpowiada niewierzacyateusz

Łiskacza pozegnalismy pol roku temu, wraz z jego zerwanym lancuchem. Wpadl pod ciezarowke MANa - ja zawsze wiedzialem, ze tak to sie musi skonczyc, on zawsze czytal niemieckie nazwy dziwna moda, jakoby innym jezykiem pisane....

! Odpowiedz
3 14 niewierzacyateusz

"Kredyt na unowocześnienie Fabryki Broni w Radomiu . Celem inwestycji, jak podkreślają przedstawiciele firmy, jest zwiększenie mocy produkcyjnych Fabryki Broni umożliwiających wytwarzanie kilkukrotnie większej ilość broni niż obecnie"
"Jak informuje Fabryka Broni "Łucznik", umowa kredytowa pomiędzy stronami została podpisana w środę, 9 sierpnia 2017 roku w siedzibie BGK w Warszawie."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 15 niewierzacyateusz

"MON kupiło 750 bomb dla polskich F-16 Inspektorat Uzbrojenia zakończył przetargi na bomby lotnicze Mk.82 oraz bomby BDU-50 wykorzystywane na samolotach F-16 Jastrząb. Zamówienia o łącznej wartości prawie 37 mln zł uzyskała firma Cenrex -PGZ

! Odpowiedz
2 16 niewierzacyateusz odpowiada niewierzacyateusz

"PGZ buduje uderzeniowe bezzałogowce . Produkcja wersji bojowej dronów DragonFly ma zostać uruchomiona w 2018 roku w bydgoskich zakładach WZL Nr 2 należących do Grupy PGZ. W Bydgoszczy powołane zostało Centrum Kompetencyjne Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych."

! Odpowiedz
3 14 niewierzacyateusz odpowiada niewierzacyateusz

"PGZ zainteresowana izraelską amunicją krążącą . Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała ramowe porozumienie o współpracy z Israel Aerospace Industries Ltd. oraz ELTA Systems Ltd. (spółką zależną IAI). Jednym z elementów umowy są systemy amunicji krążącej Harop i Harpy."

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl