REKLAMA

Macierewicz: Polska i Chorwacja zamierzają pogłębić współpracę wojskową

2017-10-01 20:46
publikacja
2017-10-01 20:46
fot. Krystian Maj / FORUM

Polska i Chorwacja zamierzają pogłębić współpracę wojskową, może to być powołanie wspólnego oddziału - powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który przybył w niedzielę do Chorwacji, rozpoczynając wizytę na Bałkanach.

Wicepremier i minister obrony Chorwacji Damir Krsticzević poinformował, że chorwaccy żołnierze, którzy wejdą w skład wielonarodowego batalionu NATO, przyjadą do Polski w ciągu kilkunastu dni.

"Już podczas naszych pierwszych rozmów narodziła się inicjatywa - którą będziemy uszczegóławiali - podjęcia dalej idącej współpracy, być może wspólnego oddziału, być może innego sposobu umocnienia i pogłębienia naszej współpracy ściśle wojskowej" powiedział Macierewicz, który na zaproszenie Krsticzevicia wziął udział w zakończeniu 25. pielgrzymki wojska i innych służb mundurowych do sanktuarium maryjnego Marija Bistrica. Szef MON złożył też kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II.

Krsticzević poinformował, że chorwacki pododdział, który zgodnie z zapowiedziami wejdzie w skład stacjonującej w Polsce Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO, zostanie rozmieszczony w Polsce w ciągu 15 dni i będzie liczył 80 żołnierzy.

"Ta wizyta obejmuje w zasadzie całe Bałkany Zachodnie, ale Chorwacja ma tu szczególne znaczenie i nie przypadkiem zaczynamy od Chorwacji w sposób niesłychanie wzruszający i podniosły, w miejscu, które jest sercem wiary chorwackiej, gdzie odbywają się pielgrzymki służb mundurowych, ale szczególnie wojska" powiedział Macierewicz.

Przypomniał, że przed 25 laty, w lutym 1992 r. Polska uznała niepodległość Chorwacji, i wyraził satysfakcję, że był wtedy członkiem rządu Jana Olszewskiego.

"Jesteśmy tu w 25. rocznicę rozpoczęcia tych pielgrzymek. Dla państwa chorwackiego, dla armii chorwackiej ma to szczególne znaczenie" zauważył szef polskiego MON. "Będziemy rozmawiali także o sprawach, które łączą nasze narody w wymiarze codziennym, także obronnym, tym wymiarze, który jest tak ważny dla tej umęczonej przez ostatnie dziesięciolecia ziemi, ale i dla Polski, która wciąż jest zagrożona imperializmem rosyjskim, dla całej wschodniej flanki NATO i dla całego Międzymorza, które tak łączy oba narody" dodał.

Podkreślił, że inicjatywa Międzymorza to "iunctim, które wiąże te wszystkie wizyty", które odbył w ostatnich dniach w USA, Finlandii, na Łotwie, a obecnie na Bałkanach.

Pytany o zakończone ostatnio rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2017 i opinię Ukrainy, że nie wszyscy żołnierze wrócili, minister powiedział, że choć "Ukraińcy mają duże doświadczenie i wiedzę na temat działań rosyjskich", on sam z opinią wstrzymałby się, aby było jasne, czy "chodzi o pozostanie na trwałe, a nie tylko o opóźnione wycofywania wojsk, które brały udział w tych manewrach".

W sobotę rosyjski resort obrony zapewnił, że wszystkie rosyjskie oddziały, które uczestniczyły w ćwiczeniach Zapad-2017 na Białorusi, wróciły do miejsc stałej dyslokacji. Rosyjskie ministerstwo obrony komentowało w ten sposób oceny sztabu generalnego Ukrainy, iż Rosja pozostawiła tam żołnierzy.

Krsticzević podkreślił dobre relacje Chorwacji z Polską i wyraził zadowolenie, że powstają nowe inicjatywy dotyczące współpracy wojskowej.

"Zdajemy sobie sprawę, że obraz bezpieczeństwa w Europie się zmienił, dlatego jest dla nas bardzo ważne, by wymienić się doświadczeniami i pomysłami" wskazał chorwacki minister. "W najbliższych 15 dniach do wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO do Polski zostanie wysłanych 80 żołnierzy. To wyraz naszej solidarności z Polską. Wierzę, że gdyby zaszła taka potrzeba, tak samo działoby się po drugiej stronie" powiedział.

Polska jest miejscem stacjonowania jednej z czterech sojuszniczych batalionowych grup bojowych, wysłanych na wschodnie obrzeża NATO w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP - enhanced Forward Presence), potwierdzonej przez ubiegłoroczny szczyt w Warszawie.

W poniedziałek, po rozmowach w chorwackim resorcie obrony, Macierewicz udaje się do Czarnogóry; w planie wizyty są także rozmowy w Albanii.

Z Mariji Bistricy Jakub Borowski (PAP)

brw/ cyk/ mc/ agz/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki