Macierewicz: Audyt w MON wskazuje na korupcję

Przeprowadzony w MON audyt wskazuje na korupcję, która przyczyniła się do złego stanu wojska - powiedział w sobotę minister obrony Antoni Macierewicz. Dodał, że - o niektórych sprawach została zawiadomiona prokuratura.

Macierewicz: Audyt w MON wskazuje na korupcję
Macierewicz: Audyt w MON wskazuje na korupcję (fot. Krystian Maj / FORUM)

"Jednym z elementów audytu będzie informacja na temat wykrycia szerokiej, naprawdę olbrzymiej siatki skorumpowanych polityków, urzędników, wysokich funkcjonariuszy państwa polskiego, który doprowadzili wojsko do złego stanu" - powiedział Macierewicz, który wziął udział w #TweetupMON zorganizowanym na terenie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej.

Można powiedzieć, że w tak złej sytuacji, w jakiej znajdowało się wojsko, nietrudno jest szybko coś zmienić, bo nawet małe kroki, niewielkie osiągnięcia, niewielkie posunięcia tworzą wrażenie duże różnicy - powiedział, nawiązując do piątkowej prezentacji zmian dokonanych przez sto dni rządu Beaty Szydło.

Według niego zaniedbania nie wynikały z niewydolności krajowego przemysłu lub niemożności dokonania zakupów za granicą; wojsko "było w złym stanie nie ze względu na ludzi, tylko ze względu na przenikającą wszystko korupcję, która zaczynała się od polityków, a demoralizowała także wojsko - powiedział. W latach 2010-2015 na dozbrojenie, na skok technologiczny wydano 50 mld zł, ale skoku nie było - dodał.

Po szczegóły odesłał do audytu, z którym najpierw mają się zapoznać premier i Rada Ministrów.

Jako przykład nieprawidłowości podał zaprojektowanie i zbudowanie znakomitego sprzętu wojskowego, który jest zdolny do użycia natychmiast i spełniłby bardzo ważną rolę na polu walki, tylko, że nie ma do niego amunicji.

Zaznaczył, że pewne informacje zawarte w audycie muszą pozostać tajemnicą, ze względów bezpieczeństwa. Nie widzimy powodów, żeby nawet ze względu na krytykę poprzedników udostępniać takie dane naszym przeciwnikom - powiedział.

Według szefa MON "wiele z tych spraw zostało już oddanych do postępowania prokuratorskiego, w wielu sprawach toczą się postępowania dochodzeniowe".

Minister, który założył sobie konto na Twitterze, powiedział, że czasy dzisiaj są trudne, wymagają szybkiej komunikacji, krótkich decyzji, stąd Twitter jest właściwym sposobem komunikacji, bo umożliwia szybkie przekazanie podstawowej informacji, a równocześnie realizuje to, co dla współczesnego wojska jest takie ważne - szerokie zakorzenienie w opinii publicznej i możliwość korzystania z szerokiego wsparcia. Zapowiedział, że będzie używał tego serwisu krótkich wiadomości w sytuacjach, gdy pilna komunikacja będzie konieczna.

Nawiązując do sposobów łączności wyraził nadzieję, że uda się wprowadzić to, co leży od dłuższego czas - system komunikacji pola walki". Jak powiedział, dotychczas nie udawało się go wprowadzić, bo dwie firmy, dwa wielkie lobby niszczyły wojsko w walce między sobą uniemożliwiając sobie wzajemnie zrealizowanie tego zadania, w efekcie ponad 200 wozów KTO stoi niewykorzystywanych. Podkreślił, że "polska armia nie jest skazana ani jedno, ani na drugie rozwiązanie; będzie można szybko polską armię zaopatrzyć w dobry polski produkt".

Szef MON zwrócił uwagę, że w marcu przypada rocznica wstąpienia Polski do NATO - wydarzenia, które gwarantuje Polsce bezpieczeństwo - także dlatego, jak powiedział szef MON, że rząd Beaty Szydło wprost stawia sprawę baz sprzętu i wymagań dotyczących skutecznego odstraszania wroga od naszych granic. Przypomniał, że na zwiększoną obecność wojskową na wschodnich obrzeżach sojuszu zgodzili się ministrowie obrony UE i NATO.

Macierewicz, któremu towarzyszyli przedstawiciele kierownictwa MON i sił zbrojnych, mówił także o pracach nad zapowiadaną zmianą systemu dowodzenia i zaplanowanym na lipiec szczycie NATO. (PAP)

brw/ malk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 5 ~PolskaBezKorupcji

Już za rządu Olszewskiego Pan Macierewicz szedł jak burza, później zrobili z niego wariata tak jak z innymi honorowymi ludźmi.

! Odpowiedz
2 1 -zbyszek1

Ty go nie obrażaj. To żaden pan, to patologiczny kłamca i bydlak który od sześciu lat gra trupami ofiar katastrofy. Głupka strugasz, kłamiesz czy jesteś tak bezrefleksyjny?

! Odpowiedz
4 1 ~licza_sie_fakty

Pan Macierewicz od lat stosuje ta sama strategie- wrzucic kupe w wentylator.
Caly czas grzmi o mozliwych niedopatrzeniach, korupcji, niedociagnieciach i niekompetencjach. Byc moze takie rzeczy mialy miejsce- w koncu PO pokazala w roznego rodzaju restauracjach na co ja stac.
Jednak od polityka tego kalibru i formatu jak Macierewicz oczekiwalbym przynajmniej podanie konkretow i faktow, a nie rzucania hasel i siania fermentu i mowienie, ze nie mozna powiedziec wiecej bo jakas tajemnica. To samo tyczy sie reszty politykow PiS.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~POptakach

Niemcy zrobili rząd Platformy w bambuko!? Sprzedali im stare czołgi z demobilu wraz z trefną amunicją. Rachunek opłacili polscy podatnicy...

-Ale o zakup złomu - niemieckich czołgów osobiście zabiegał u Angeli Merkel premier Donald Tusk
http://epoznan.pl/news-news-45149-Polska_armia_kupuje_uzywane_czolgi_z_Niemiec

! Odpowiedz
3 0 ~licza_sie_fakty odpowiada ~POptakach

Ok, byc moze jest jak piszesz. Ale pan Macierewicz powinien powiedziec konkretnie kto, co, jak, kiedy i skeirowac sprawe do prorukatury. A nie opowiadac jak potluczony, ze mamy dowody, ze byl zamach czy innego rodzaju rzecz, oskarzyc kogos i cisza.

! Odpowiedz
0 4 ~gazda1 odpowiada ~POptakach

Ciekawe jak Donaldzik zostanie ustawiony do końca życia za kupienie od szfabów tego badziewia ... -cały świat pozbywa się rożnych starych gratów-i wiedzą do kogo się zgłosić -do Polaczków... Ale nie " bite " !

! Odpowiedz
0 5 ~POptakach odpowiada ~licza_sie_fakty

Zniszczono polski przemysł zbrojeniowy. Możemy podziękować za to reformatorom działającym od ponad 25 lat...

- A co z czołgiem TWARDY z Bumar Łabędy?. kolejny przykład .....To koniec

! Odpowiedz
0 4 ~kobieta_sukcesu odpowiada ~POptakach

A KOLEJNE MILIARDY zapłacimy za częsci zamienne do tego złomu ! ! ! oraz na serwisie tego szajsu. Skoro wszystkie zajechane szmelcwageny są już w PL to teraz nadszedł czas na pozostały złom.

Oczywiście wszystko niebite, niemiec płakał jak sprzedawał .

! Odpowiedz
0 0 -zbyszek1 odpowiada ~licza_sie_fakty

Nie jest tak jak pisze. Kłamie jak na przyzwoitego pisiaka przystało i według pisowskich standardów. Polska dostała od Niemców sprawne czołgi, bardzo nowoczesne za bezcen.. Pamiętaj pisiaki słowa prawdy nie piszą. Jeśli coś czytasz przez nich napisane to możesz spokojnie to odczytywać a rebours.

! Odpowiedz
2 0 ~bas

Była czy nie była - nie ważne. W naszym interesie jest ogłoszenie, ze była. Tak jak zamach i wybuch w Smolensku.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl