REKLAMA

Maciej Szlinder i Dariusz Standerski kandydatami Lewicy do Rady Polityki Pieniężnej

2022-10-03 13:20
publikacja
2022-10-03 13:20

Ekonomiści Maciej Szlinder i Dariusz Standerski są kandydatami Lewicy do Rady Polityki Pieniężnej - poinformował na konferencji szef klubu Krzysztof Gawkowski. Jak podkreślił, kandydaci Lewicy są nowym pokoleniem polskiej ekonomii i w RPP byliby gwarantami nowego i odpowiedzialnego myślenia.

Maciej Szlinder i Dariusz Standerski kandydatami Lewicy do Rady Polityki Pieniężnej
Maciej Szlinder i Dariusz Standerski kandydatami Lewicy do Rady Polityki Pieniężnej
/ NBP

W skład RPP wchodzi jej przewodniczący, czyli prezes NBP, oraz 9 członków, powoływanych w równej liczbie przez Prezydenta RP, Sejm oraz Senat. Nieobsadzone są dwa miejsca przysługujące Izbie Niższej, która ma się zająć uzupełnieniem składu na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski podkreślał, że Maciej Szlinder i Dariusz Standerski "są nowym pokoleniem, nowym wyzwaniem i nową odpowiedzialnością za polską ekonomię". "Są gwarancją tego, że nowe myślenie w takich instytucjach jak Rada Polityki Pieniężnej jest szansą na jej odpowiedzialne, ale także profesjonalne funkcjonowanie" - dodał.

"Nowe pokolenie w Radzie Polityki Pieniężnej jest odpowiedzią na to, jakiej ekonomii oczekują (Polacy), jak powinien funkcjonować system finansów publicznych, jak powinniśmy podchodzić do nowoczesnego państwa i nowoczesnej gospodarki" - wskazał Gawkowski.

Standerski jest ekonomistą i prawnikiem, a od 2019 roku dyrektorem ds. legislacji w klubie Lewicy. Jest od 2015 roku związany z Fundacja Kaleckiego, gdzie był głównym ekonomistą, członkiem zarządu.

Szlinder jest ekonomistą, socjologiem i filozofem, autorem książki "Bezwarunkowy dochód podstawowy: rewolucyjna reforma społeczeństwa XXI wieku".

Podczas konferencji Standerski podkreślał, że kandyduje do RPP, aby wywołać odpowiedzialną i merytoryczną dyskusję o polityce pieniężnej w Polsce, która od lat jest nieobecna w Sejmie.

Szlinder wskazywał natomiast, że w RPP powinno znaleźć się więcej osób, które prezentuje nowoczesne podejście na politykę gospodarczą i ekonomię, a nie neoliberalnych ortodoksów rodem z lat 90. "Właśnie tą pierwszą grupę reprezentujemy zarówno Dariusz Standerski, jak i ja" - podkreślał. "Liczymy, że nasze diagnozy, jak i kandydatury zostaną poparte przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej" - dodał.

Wcześniej klub PiS zgłosił do RPP kandydatury: byłej prezes PKP Banku Polskiego i byłej prezes Alior Banku - Iwony Dudy i posłanki Gabrieli Masłowskiej.

Ustawa o NBP przewiduje, że ustalenia RPP podejmowane są przy obecności co najmniej pięciu członków, w tym jej przewodniczącego. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ ann/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (24)

dodaj komentarz
jaroslaw_kaczynski
Szanowni Państwo, widzę że nie jestem dziś jedynym, któremu brakuje możliwości pożegnania Pana Jerzego Urbana.

Uczyniłem to już co prawda pod innym artykułem, lecz pozwolę sobie powtórzyć raz jeszcze: żegnaj Drogi Jurku, do zobaczenia!
eobywatel
jarosławie kaczyński o przypadkowej zbieżności imienia i nazwiska, "pan jurek" ("pan jurek" xD - jolu, zdejm kapelusz, nie zdejmę kapelusza, jurku opanuj się!) był marksistą i nie wierzył w takie rzeczy więc pewnie by obleśnie i po chamsku cię wyśmiał za to "do zobaczenia"
jaroslaw_kaczynski odpowiada eobywatel
Generał się nawrócił, może Jurek też zdążył.
eobywatel odpowiada jaroslaw_kaczynski
generał był katolickim paniczykiem, który się zeszmacił, ale czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość wiadomo... skorupka urbana niestety od urodzenia nasiąknięta była tym czym trąciła na starość :/ nie miał się na co nawracać...
jaroslaw_kaczynski odpowiada eobywatel
Czyli zły człowiek...
eobywatel odpowiada jaroslaw_kaczynski
nie wierzący. ani to złe ani dobre, po prostu smutne :(
jaroslaw_kaczynski odpowiada eobywatel
Zgadzam się.
pikawka
prewencyjnie zaaplikowali cenzure po smierci Urbana bo wala po gaciach. tego smrodu nigdy nie uda im sie pogrzebac.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki