Maas: Sprawa reparacji jest zamknięta

Niemcy poczuwają się moralnie do swojej odpowiedzialności za II wojnę światową i do tego, co wyrządziła ta wojna Polsce - mówił w środę w Warszawie szef MSZ Niemiec Heiko Maas. Zaznaczył jednocześnie, że sprawa reparacji jest dla Niemiec "zamknięta" z prawnego punktu widzenia.

(fot. Jarek Praszkiewicz / FORUM)
Mass, który w środę spotkał się z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem, podziękował za zaproszenie do udziału w obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i podkreślił, że jest to upamiętnienie "niebywałej siły oporu Polaków".

"To, co Polakom wyrządzili Niemcy, to napawa nas wstydem. To niewypowiedziane cierpienie, którego Polacy doświadczyli tutaj w Warszawie i w całym kraju, wielu Niemców i mnie osobiście porusza i temu chcę dzisiaj dać wyraz" - mówił szef MSZ Niemiec.

"Twoje zaproszenie Jacku uznaję za szczególny znak zaufania. Jestem wdzięczny też dlatego, bo Niemcy i Polska dzisiaj, 75 lat po Powstaniu Warszawskim jako przyjaciele obdarzają się mocnym zaufaniem" - dodał Maas.

Pytany o kwestię reparacji wojennych niemiecki minister powiedział, że "z punktu widzenia prawnego ta sprawa jest dla Niemiec zamknięta".

"Ale pamięć i rozliczenie się np. w ramach takiej wizyty jak tutaj dzisiaj w Warszawie, jak przy różnych okazjach w Niemczech, to nigdy nie będzie zakończone. Niemcy poczuwają się moralnie do swojej odpowiedzialności za II wojnę światową i do tego, co wyrządziła ta wojna Polsce. Nigdy nie wolno nam zapomnieć tych cierpień, które sprowadziliśmy na inne kraje i przede wszystkim na Polskę" - dodał szef niemieckiego MSZ.

Czaputowicz: Polacy mają poczucie niesprawiedliwości za krzywdy doznane w wyniku II wojny

Polacy mają poczucie niesprawiedliwości za krzywdy doznane w wyniku II wojny światowej - mówił szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefem MSZ Niemiec Heiko Maasem, pytany o kwestię reparacji wojennych. Podkreślił jednocześnie, że wizyta Maasa to dowód bliskich relacji polsko-niemieckich.

Czaputowicz zaznaczył, że wizyta szefa MSZ Niemiec jest związana z obchodami 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

"Wizyta pana ministra Heiko Maasa to dowód bliskich relacji Polsko i Niemiec oraz znaczenia, jakie obie strony przywiązują do szczerego, intensywnego dialogu między naszymi państwami" - podkreślił Czaputowicz.

Szef polskiego MSZ pozytywnie odniósł się do pomysłu budowy pomnika polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie. "W naszej ocenie pomnik powinien stanowić miejsce pamięci, refleksji nad ofiarami i mieć walor edukacyjny, jeżeli dojdzie do powstania tego pomnika. Realizacja idei budowy byłaby ważnym symbolicznym gestem i sygnałem świadczącym o niemieckiej empatii dla polskiej wrażliwości historycznej" - dodał minister.

Pytany o kwestię reparacji wojennych Czaputowicz podkreślił, że nie należy unikać tematów trudnych we wzajemnych relacjach. "Polacy mają poczucie pewnej niesprawiedliwości, czy też braku zadośćuczynienia za krzywdy, straty doznane w wyniku działań wojennych. Jest to przedmiot debaty publicznej i uważamy, że nie ma powodu, by unikać tego tematu we wzajemnych stosunkach" - mówił szef MSZ.

Jak zaznaczył, resort oczekuje w tej chwili na wynik prac zespołu parlamentarnego ds. oszacowania wysokości reparacji i to ma być jego zdaniem podstawa do dyskusji na ten temat w przyszłości.

autor: Mateusz Roszak

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 11 samsza

Sami Niemcy nie wierzą w "zamkniętą sprawę" bo nadal mają ustawę zasadniczą, która utraci moc obowiązującą w dniu, w którym wejdzie w życie konstytucja przyjęta w drodze swobodnej decyzji Narodu Niemieckiego. Czemu konstytucji nie przyjmują? Bo nie wierzą, że sprawa 2 wś i jej skutków jest zakończona prawnie. Dlatego prawo wg. którego się "zjednoczyli" ustnie nazywają odpowiednikiem traktatu pokojowego. A odpowiednik to nie traktat. To oczywiście furtka, że jak sytuacja się zmieni, będzie można wystąpić o dawne tereny. Ale furtka działa w obie strony.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
73 31 ajwaj

Loza Kaczynskiego & co. chciala zaplacic-"zwrócic" swoim kase 447
przy pomocy Niemców.
Cós te plany nieco infantylne byly, beda musieli sprzedawac co planowali i jeszcze zostalo - lasy, firmy panstwowe itd

! Odpowiedz
47 10 ajwaj

A na marginesie,
czemu miedzynarodowo i krajowo wtopy PISy i obciach ?

Abstrahujac od MON historyka sredniowecza, studentów studiów kanonicznych, Misia-Misiewicza aptekarza > ""w latach 2015–2017 szef gabinetu politycznego i rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej itd.""

Pilot oblatywacz Kuchcinski ogrodnik,
________________
A taki Marek Suski ???:

""W Sejmie zasiada również m.in. w komisji AmberGold,
do spraw służb specjalnych
czy spraw energii i skarbu państwa. A jakie wykształcenie posiada Suski?
Polityk PiS jest absolwentem Pomaturalnego Studium Zawodowego Technik Teatralnych w Warszawie."" :) itd.itp.

https://wiadomosci.wp.pl/kim-sa-z-wyksztalcenia-polscy-politycy-oto-ich-wyuczone-zawody-6043602864600193g/7

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 36 riku

Jak by nie było to roszczeń zrzekł się rząd komunistyczny a nie demokratyczny a przecież państwa demokratyczne zachodu nie powinny respektować takich postanowień

! Odpowiedz
9 6 wektorwg

A niby dlaczego? Jałta zachodowi pasowała......
Dziś punktem honoru Japończyków jest nie kupowanie produktów z Korei PłD..
Ale wolacy którym się wszystko należy nie są w stanie tego pojąć

! Odpowiedz
9 3 talmud

BUAHA AHAHA HAAH HAHH HA

! Odpowiedz
41 39 anna_domagalczyk

Czyli Niemcy sprawę zamknęli, a Polacy mają poczucie niesprawiedliwości. I co dalej? Bo takie gadanie, czekanie na szacowanie, to można w nieskończoność. Czy chodzi o zapełnienie sezonu ogórkowego albo dyżurne przykrywanie kolejnych afer i niezręczności członków partii i rządu?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil