REKLAMA

MZ: właścicielem szczepionek przeciw COVID-19 jest Skarb Państwa

2021-01-25 18:56
publikacja
2021-01-25 18:56
fot. Krzysztof Zatycki / FORUM

Właścicielem szczepionek przeciw COVID-19 jest Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Zdrowia. Skarb Państwa pozostaje ich właścicielem w łańcuchu dystrybucji, w okresie, gdy są w podmiocie, gdzie mają być wykorzystane, aż do momentu zaszczepienia – wskazał resort.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swoich stronach komunikat w tej sprawie.

Resort podał, że komunikat wydano w związku z pojawiającymi się wątpliwościami co do statusu właścicielskiego szczepionek, determinującego sposób ich dystrybuowania i wykorzystywania. Komunikat ma także – jak wskazano - związek z "przypadkami dowolności w stosowaniu szczepionek pod kątem ustalonych zasad kolejności szczepień".

"Właścicielem szczepionek przeciw COVID-19 jest Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Zdrowia. Skarb Państwa pozostaje ich właścicielem w całym łańcuchu dystrybucji i przez cały okres, włączając w to czas, kiedy szczepionki pozostają w podmiocie, w którym zostanie wykorzystana celem zaszczepienia pacjentów, aż do momentu samego zaszczepienia" – wskazał resort.

W związku z powyższym – jak zaznaczono - szpitale nie powinny i nie mogą wprowadzać omawianych szczepionek na "stan księgowy" placówki jako swoją własność w ramach otrzymanej darowizny.

Podmiot wykonujący działalność leczniczą, który otrzymał szczepionkę przeciw COVID-19 w ramach narodowego programu szczepień, może ją wykorzystać wyłącznie w celu przeprowadzenia z jej wykorzystaniem zaszczepienia pacjentów placówki.

"Omawiana szczepionka nie może być przedmiotem dowolnego dysponowania przez podmiot, który szczepionkę uzyskał, gdyż nie jest on jej właścicielem, w szczególności przedmiotowa szczepionka nie może być przedmiotem odpłatnego, czy nieodpłatnego zbycia przez ten podmiot" – podkreśliło MZ.

Ma on jedynie – jak wyjaśniono - prawo wykonania szczepienia z jej wykorzystaniem i to wyłącznie na zasadach określonych przez władze państwowe, np. zgodnie z ustaloną kolejnością szczepień.

"Niezależnie od powyższego Minister Zdrowia przypomina, że do warunków dystrybucji szczepionek oraz zasad ich przechowania, w tym również w podmiotach leczniczych, mają zastosowanie przepisy ustawy - Prawo farmaceutyczne oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej" – wskazano w komunikacie.

Powyższy obowiązek – jak zaakcentowano - należy odczytywać przede wszystkim jako obowiązek przechowywania i transportowania szczepionek zgodnie z zaleceniami producenta, czyli zgodnie z warunkami dopuszczenia do obrotu.

Pod komunikatem, z upoważnienia Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego podpisał się wiceminister Maciej Miłkowski.

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (2)

dodaj komentarz
eagleeye
Widzę że już nawet MZ odbija
marynapilecka
Właścicielem jesteśmy my Polacy...do tego wbrew woli ponad połowy Polaków wydaliście pieniądze na "preparat leczniczy" niesprawdzony, którego nie chcemy...to sprzeniewierzenie naszych pieniędzy?

Teraz wszyscy (nie tylko Szury covidiańskie) będą musieli za to szastanie naszymi pieniędzmi zapłacić w
Właścicielem jesteśmy my Polacy...do tego wbrew woli ponad połowy Polaków wydaliście pieniądze na "preparat leczniczy" niesprawdzony, którego nie chcemy...to sprzeniewierzenie naszych pieniędzy?

Teraz wszyscy (nie tylko Szury covidiańskie) będą musieli za to szastanie naszymi pieniędzmi zapłacić w "daninach"

"Łaskawie" - cytat z Horbana - nie zgadzamy się na to!

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki