MZ pracuje nad ustawą o zawodzie ratownika i o samorządzie zawodowym

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy o zawodzie ratownika i o samorządzie zawodowym - poinformowała we wtorek wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Projekt jest w konsultacjach wewnątrzresortowych.

Wiceminister wskazała, że opracowanie projektu było jednym z warunków porozumienia zawartego przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z ratownikami.

"Prace trwają przy współpracy z tym środowiskiem, bardzo aktywnie na bieżąco współpracujemy" podkreśliła.

Projekt - jak podała - został skierowany do uzgodnień wewnętrznych i po ich zakończeniu "zapewne pojawi się w konsultacjach publicznych".

"Projekt ujmuje w normy prawne wykonywanie zawodu, gwarantuje odpowiedni nadzór nad kształceniem ratowników medycznych, gwarantuje należytą pieczę nad wykonywaniem zawodu" powiedziała.

Dodała, że samorząd zawodowy ratowników powstać ma na wzór samorządów innych grup zawodowych m.in. lekarzy, pielęgniarek, od niedawna także fizjoterapeutów. Samorząd ratowników - jak wyliczała - ma m.in. "prowadzić rejestr ratowników medycznych, wydawać prawa wykonywania zawodu i być wyposażony w kompetencje pozbawiania tego prawa".

"Jesteśmy otwarci na dyskusję nad projektem. To bardzo ważny projekt dla ratownictwa medycznego. Regulacja była długo wyczekiwana przez środowisko i mam nadzieję, że niebawem zostanie przedstawiana i przyjęta przez stronę rządowa" przekazała. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.