REKLAMA

MSZ zmieniło politykę wizową wobec obywateli Rosji. Rozpatruje tylko wybrane wnioski

2022-08-19 06:58
publikacja
2022-08-19 06:58
MSZ zmieniło politykę wizową wobec obywateli Rosji. Rozpatruje tylko wybrane wnioski
MSZ zmieniło politykę wizową wobec obywateli Rosji. Rozpatruje tylko wybrane wnioski
fot. BUTENKOV ALEKSEI / / Shutterstock

MSZ zmieniło politykę wizową wobec obywateli Rosji, rozpatruje tylko wnioski wynikające z przyczyn humanitarnych i gdy wymaga tego interes RP – informuje w piątek "Rzeczpospolita”.

Zaledwie jedna wiza dla rosyjskiego studenta, 14 wiz turystycznych, 813 ze względu na pracę i 659 wiz humanitarnych – tak wygląda dziś, jak podaje "Rz”, polityka wizowa Polski wobec obywateli Federacji Rosyjskiej po inwazji na Ukrainę.

Od 24 lutego do 9 sierpnia Rosjanom udzielono 4513 wiz – wynika z danych MSZ jakie otrzymała redakcja. Gazeta zaznacza, że od końca marca, kiedy MSWiA wydało rozporządzenie blokujące wjazd Rosjanom wyłącznie w celach turystycznych, takich wiz Polska już w ogóle nie udziela.

Dla porównania, w całym ubiegłym roku obywatelom Federacji Rosyjskiej przyznano 31 tys. 297 wiz – w tym aż 17 tys. 388 pracowniczych, blisko tysiąc – ze względu na studia w Polsce i 95 wiz turystycznych.

MSZ tłumaczy "Rzeczpospolitej”, że ograniczenia wjazdowe dla Rosjan są pochodną kilku przyczyn, nie tylko nowych prawnych restrykcji, ale także "znaczącego ograniczenia liczby personelu dyplomatyczno-konsularnego oraz personelu pomocniczego w polskich urzędach konsularnych w Federacji Rosyjskiej”. Na początku kwietnia Rosja wydaliła ze swojego kraju 45 polskich dyplomatów i pracowników konsularnych. To był efekt retorsji za wydalenie z kraju w marcu takiej samej liczby rosyjskich dyplomatów z placówek dyplomatycznych w Polsce, których ABW uznała za szpiegów.

W efekcie tych zdarzeń, jak wyjaśnia nam MSZ, polskie placówki w Rosji "ograniczyły działalność w zakresie przyjmowania i rozpatrywania wniosków wizowych kosztem realizacji innych funkcji konsularnych istotnych z punktu widzenia polskiej polityki zagranicznej”.

"W chwili obecnej akceptowane są jedynie wnioski obywateli Federacji Rosyjskiej przedkładane z przyczyn humanitarnych, w sytuacjach nagłych, szczególnie uzasadnionych oraz gdy wymaga tego interes Rzeczypospolitej Polskiej” – podkreśla resort. (PAP)

ktl/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Komentarze (31)

dodaj komentarz
eunuchy_z_ue
poliniaki przed szereg ,na zimę embargo na węgiel i ropę ! będą walczyć pod bordowo czarną flagą? przodkowie w grobach się przewracają
prs
Mur postawić, trzymać czerwona zaraze z daleka..
trolley
Dokładnie takie samo zdanie mam o tym całym PISuarze. Podoba mi się ten pomysł z murem. A najlepiej wysłać ich do kraju przodków jak się im tak podoba hehe.
prs odpowiada trolley
Nie brzecz..biorę kawkę z Maka..
Macie Maka w ruslandii?.. heheheehh
trolley odpowiada prs
To wręcz niesamowite jak bardzo zaczynacie się upodabniać do bolszewii w swoich metodach chociaż oficjalnie tak bardzo z nimi walczycie. Stara sowiecka szkoła twoich ojców założycieli PISuaru hehe. A już od Maciory toby się sowieci wręcz mogli uczyć :)
prs odpowiada trolley

Nie masz - lol..
trolley
W d. z ruskimi. To jest lepsze... https://warszawawpigulce.pl/dworczyk-niemal-10-000-zl-dla-ukrainki-z-trauma/
Przypominam że w tym samym czasie mamy przygnębiający odsetek samobójstw wśród młodzieży polskiej a psychiatria dziecięca praktycznie przestała istnieć. Polecam zapoznać się z tematem. Dla mnie to już jest zwykłe [...
W d. z ruskimi. To jest lepsze... https://warszawawpigulce.pl/dworczyk-niemal-10-000-zl-dla-ukrainki-z-trauma/
Przypominam że w tym samym czasie mamy przygnębiający odsetek samobójstw wśród młodzieży polskiej a psychiatria dziecięca praktycznie przestała istnieć. Polecam zapoznać się z tematem. Dla mnie to już jest zwykłe [.....] . Dajmy Ukrainkom bo mają traumę (pewnie my ją spowodowaliśmy), miejmy w d. polskie dzieci rozpaczliwie potrzebujące opieki psychologicznej.
prs
Tak..

Malointeligentne trolicha jak zwykle swoje.. artykuł sie im "nie podoba" wiec proboja odwrocic uwage.. kota ogonem..lol..

Prymityw.. jak całe .uskie..
prs odpowiada (usunięty)
"Tak, tak" po rusku.. czyli"

Tak, tak.. "krowa to piękny ptak"..

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki