REKLAMA

Jabłoński: Węgry, Austria i Niemcy nie powinny zablokować szóstego pakietu sankcji

2022-05-09 09:46
publikacja
2022-05-09 09:46

- Jesteśmy dość blisko zawarcia porozumienia w sprawie nałożenia na Rosję szóstego pakietu sankcji; żadne państwo, ani Węgry, ani Austria, ani Niemcy, ani nikt inny najprawdopodobniej tego nie zablokuje - powiedział w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Inny z wiceszefów MSZ, Szymon Szynkowski vel Sęk, stwierdził natomiast, że w kwestii zakupu rosyjskiej ropy między Polską a Węgrami występuje "diametralna różnica zdań". "Będziemy przekonywać naszych węgierskich partnerów do przyjęcia szóstego pakietu sankcji UE na Rosję" - dodał.

Jabłoński: Węgry, Austria i Niemcy nie powinny zablokować szóstego pakietu sankcji
Jabłoński: Węgry, Austria i Niemcy nie powinny zablokować szóstego pakietu sankcji
/ Kancelaria Premiera

"Co do szóstego pakietu sankcji dzisiaj będą kolejne rozmowy, zobaczymy jaki będzie ich efekt. Jesteśmy dość blisko zawarcia porozumienia. Szczerze mówiąc raczej bliżej niż dalej i żadne państwo ani Węgry, ani Austria, ani Niemcy, ani nikt inny najprawdopodobniej tego nie zablokuje" - powiedział Jabłoński w Radiu Zet.

Szynkowski vel Sęk: we wtorek jadę do Budapesztu, aby rozmawiać o szóstym pakiecie sankcji

Mamy diametralną różnicę zdań w podejściu do rezygnacji z zakupu rosyjskiej ropy, ale będziemy przekonywać naszych węgierskich partnerów do przyjęcia szóstego pakietu sankcji UE na Rosję - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Dodał, że będzie o tym w rozmawiał we wtorek w Budapeszcie.

Szynkowski vel Sęk, pytany w poniedziałek w Sygnałach Dnia o wypracowanie porozumienia w sprawie szóstego pakietu sankcji UE na Rosję, odpowiedział, że we wtorek wybiera się do Budapesztu, aby rozmawiać o tym z węgierskimi partnerami. Jak podkreślił, "w tej sprawie mamy diametralną różnicę zdań w postrzeganiu sytuacji", choć - jak zauważył - Węgrzy poparli dotychczasowe pięć pakietów sankcji.

Wiceszef MSZ powiedział, że sprawa porozumienia odnośnie przyjęcia szóstego pakietu sankcji będzie jedną z najważniejszych do omówienia. "Ta sprawa, nawet jeśli nie będzie pierwsza w agendzie rozmów, to będzie jedną z najważniejszych" - podkreślił. Jak dodał, "chcemy rozmawiać i przekonywać, bo jak pokazały ostatnie tygodnie - ta ścieżka może być skuteczna".

Premier Węgier Viktor Orban w piątkowym wywiadzie dla państwowego radia powiedział, że "propozycja Komisji Europejskiej dotycząca nowych sankcji wobec Rosji, w tym całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy, jest jak bomba atomowa zrzucona na węgierską gospodarkę". Dodał, że Węgry nie mogą poprzeć szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji w jego obecnej formie.

Szynkowski vel Sęk zauważył, że wojna na Ukrainie oraz zachowanie Węgier wpłynęło na relacje polsko-węgierskie. "Trudno, żeby różnica w postrzeganiu działań federacji rosyjskiej nie wpływała też na wzajemne relacje", gdyż - jak zauważył - "jest to dzisiaj sprawa numer jeden w kontekście naszej racji stanu i naszego bezpieczeństwa" - powiedział wiceszef MSZ.

Siła dwustronnych relacji powinna być, zdaniem Szynkowskiego vel Sęka, wykorzystywana w trakcie kryzysu, aby przekonywać partnerów, że "nie stać nas na to dzisiaj, żebyśmy byli w Europie podzielonymi" oraz aby "działalność Grupy Wyszehradzkiej musiała paść ofiarą egoistycznego spojrzenia ze strony jednego z państw". "Mamy nadzieję, że te turbulencje w relacjach polsko-węgierskich (...) będziemy w stanie w duchu dialogu przezwyciężyć" - powiedział wiceszef MSZ.

W zeszłym tygodniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała, że KE proponuje m.in. całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy; w ciągu pół roku zakończony miałby być import ropy naftowej, a do końca roku - produktów rafinowanych. W swoim wystąpieniu przed Parlamentem Europejskim zapowiedziała, że nie jest to łatwa do wdrożenia decyzja, ponieważ niektóre państwa członkowskie UE są silnie zależne od rosyjskiej ropy, jednak embargo jest konieczne dla ukarania Rosji.

Do słów przewodniczącej KE odniósł się Premier Węgier Viktor Orban podkreślając, że Węgry nie mogą poprzeć szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji w ich obecnej formie.

Tym samym węgierski przywódca powtórzył stanowisko wyrażone w liście skierowanym do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, w którym podkreślił, że Komisja nie może stwarzać sytuacji, w której sankcje przyniosłyby Węgrom większą szkodę niż Rosji. Dodał, że największą wartością UE w reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainę była jak dotąd jedność, a w jego opinii proponowany szósty pakiet sankcji mógłby tę jedność podważyć. (PAP)

autor: Adrian Kowarzyk

amk/ itm/ pif/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (7)

dodaj komentarz
laleszek
Jak się nie ma nic mądrego do powiedzenia to lepiej siedzieć cicho i tak wszyscy wiedzą ,że wykonają każde polecenie hegemona..
wojtekgres
Powinny obok siebie stac dwie stacje benzynowe. Jedna z tania ropa z Rosji i druga z droga Amerykanska ropa. Niech kierowcy sami wybiora. Gwarantuje wam, ze po kilku dniach paparazzi dostarczyli by nam gorace zdjecia zamaskowanych zwolennikow sankcji pompujacych tania rosyjska rope.
jaszczura
powinni też krew pobierać na tej ruskiej, bez czekolady
karbinadel
Funkcjonariusz PiS nigdy nie przepuści okazji, żeby dokopać Niemcom. Tymczasem to nie Niemcy blokują sankcje, czego najlepszym dowodem jest przyjęcie takiego samego pakietu przez grupę G7 (w której skład wchodzą m.in. Niemcy, Włochy i Francja). Głównym hamulcowym jest najlepszy towarzysz pisiorów, Orban Viktor.
faramir_z_gondoru
Ciekawe jakich argumentów Sęk użyje. Coś w stylu: "w imię idei załóżcie sobie pętlę na szyję i skoczcie!"
szprotkafinansjery
Drzewno, deska, w desce sęk!
jaszczura odpowiada szprotkafinansjery
odpowiadasz sobie?

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki