MSZ Rosji: dialog dwustronny został wstrzymany z polskiej inicjatywy

Dialog między Rosją a Polską został wstrzymany z inicjatywy strony polskiej - oświadczyło w poniedziałek MSZ Rosji, komentując wypowiedź szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego, że "klucze do poprawy sytuacji polsko-rosyjskiej leżą w Moskwie".

(fot. Fot. K. Siemion-Bielska / MSZ)

- W ciągu ostatnich dwóch lat Warszawa zamroziła pracę wszystkich podstawowych mechanizmów dwustronnego współdziałania: Komitetu Strategii Współpracy Rosyjsko-Polskiej, Rosyjsko-Polskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, Forum Regionów, Forum Dialogu Obywatelskiego i innych. To właśnie polskie władze wystąpiły z inicjatywą anulowania zaplanowanego na 2015 rok Roku Rosji w Polsce i Roku Polski w Rosji. Tak więc, kto ma "klucze do poprawy sytuacji", panie ministrze? - oświadczyła w komunikacie rzeczniczka dyplomacji Rosji Maria Zacharowa.

"Jeśli chodzi o zapowiadane przez pana Waszczykowskiego konsultacje pomiędzy wiceministrami spraw zagranicznych obu krajów, to jak już informowaliśmy Warszawę, strona rosyjska jest gotowa do takiego kontaktu, przy takim punkcie widzenia, iż będzie on miał charakter konstruktywny oraz wartość dodaną, realnie przyczyniając się do stworzenia przesłanek dla poprawy stosunków dwustronnych" - napisano w oświadczeniu MSZ Rosji.

Rosyjskie ministerstwo wyraziło przypuszczenie, że odpowiedzialność za pogorszenie stosunków można byłoby zaliczyć na poczet poprzednich władz Polski. - Jednak przedstawiciele nowych władz wypowiadają się w odniesieniu do Rosji jeszcze ostrzej. Taką tonację wyznaczają publiczne oświadczenia samego Waszczykowskiego, w których przedstawiana jest myśl o konieczności przeciwdziałania "rosyjskiemu zagrożeniu", utrzymania polityki sankcji wobec Moskwy. W istocie władze Polski uzależniają perspektywy normalizacji relacji dwustronnych od "łaski" Warszawy po tym, gdy spełnimy wysunięte przez nią warunki wstępne. Jednak takie podejście w stosunku do Rosji nie może mieć poważnych perspektyw - oznajmiła rzeczniczka rosyjskiego MSZ.

Najważniejsze zmiany dla klientów banków w 2016 roku

 Najważniejsze zmiany dla klientów banków w 2016 roku

Perspektywa wprowadzenia podatku bankowego i podwyżki w cennikach kredytów hipotecznych to zdecydowanie najgorętsze bankowe tematy końca 2015 roku. W przyszłym roku klientów banków czeka jeszcze kilka nowości.

Sobotnią wypowiedź szefa polskiej dyplomacji MSZ w Moskwie przyjęło - jak głosi komunikat - "z konsternacją". - Zdumiewa pomysłowość polskich polityków w dążeniu do przełożenia na Rosję odpowiedzialności za ochłodzenie stosunków rosyjsko-polskich. Chcielibyśmy zaapelować do pana Waszczykowskiego o powrót do rzeczywistości - napisano w komunikacie.

W sobotnim programie Horyzont w TVN24 Waszczykowski powiedział: "Raczej innego sygnału spodziewaliśmy się wobec nowego rządu - nie wojny pomnikowej, nie dyskusji o właśnie wydalaniu dziennikarzy, no ale to widać, Rosjanie nie chcą naszych gestów. Ja już kilka tygodni temu poprosiłem mojego zastępcę o spotkanie z ambasadorem rosyjskim, o to, aby zorganizowano konsultacje na poziomie wiceministrów i to w Moskwie, aby prowadzić jednak dialog z Moskwą. Na spotkaniu Rady Północnoatlantyckiej poparłem koncepcję, aby jednak Rada Północnoatlantycka spotkała się również z Rosją w formule Rada NATO-Rosja, oczywiście tam są pewne warunki. Tak, że z naszej strony są gesty i my uczciwie mówimy, że klucze do poprawy sytuacji polsko-rosyjskiej leżą w Moskwie. Jak widać, Rosja po te klucze nie chce sięgnąć, tylko oddaje klucze jednemu z naszych korespondentów i każe mu wyjechać do domu".

Korespondent "Gazety Wyborczej" w Moskwie Wacław Radziwinowicz został powiadomiony w piątek przez MSZ Rosji, że ma oddać akredytację i w ciągu 30 dni opuścić kraj. Przekazano mu też, że ta decyzja wiąże się z wydaleniem z Polski rosyjskiego dziennikarza związanego z agencją RIA-Nowosti Leonida Swiridowa. Polski MSZ ocenił tę decyzję władz rosyjskich jako bezpodstawną i mającą charakter odwetowy.

(PAP)

awl/ kar/ mag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 25 ~matka

Polska w ciagu 2 lat stracila na tzw sankcjach 20 mld zl. czyli stracili zwykli Polacy. Wymiana kulturalna jest wyzerowana..Waszczykowski jest totalnym rusofobem bez krzty refleksji i niestety takich ludzi w Polsce nie brakuje. SKoro Polacy takie typy wybieraja to tak beda mieli i poniosa tego koszty.

! Odpowiedz
21 10 ~muł_roboczy

Przy takich wypowiedziach proponuję od razu wyjazd do wujka Putina. Rozumiem, że pasuje Ci to co robi Rosja z Ukrainą? Rozumiem, że pasuje propaganda rosyjska? Oczywiste jest to że tracimy na sankcjach, ale czy pieniądze zawsze muszą być najważniejsze?

! Odpowiedz
9 14 ~matka odpowiada ~muł_roboczy

ty wyjedz a Polakow zostaw w spokoju. jaceniuka i poroszenki nikt na ukrainie nie popiera. NIKT. DOCIERA? poza tym w ciagu 2 lat jest to tolany bankrut. CIekawe czy bys tak samo gadal gdyby usa zrobilo to samo ze slaskiem ktory by sie oderwal od Polski. Troche logiki w mysleniu.

! Odpowiedz
8 10 ~JANKOF odpowiada ~muł_roboczy

PRAWDZIWY MUŁ-MYŚLOWY

! Odpowiedz
1 10 ~co-sztekt-dahinten

często szkoda wychodzi z powiedzenia tego co niepotrzebne, nawet jeśli to jest prawda. przedsiębiorstwa poniosły straty, ale zwiększyliśmy wywóz na rynki na których mało nas było. co do wymiany kulturowej to z doświadczenia wiem, że wizę do Rosji wciąż można dostać, z Rosjanami można pogadać. poza tym ciekawe do kogo Waszczykowski się zwracał - do Rosjan, Polaków czy do własnego klubu?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 1 ~CzaryMary odpowiada ~matka

Jeszcze Ruskie powinny zabrać Podlasie i Podkarpacie z ciemnogrodem i stolyce z tymi całymi "elitami". Jestem dumnym Wielkopolaninem i w nosie mam resztę.

! Odpowiedz
0 11 ~sd

Jesteśmy za dużymi rusofobami żeby umieć liczyć pieniądze w tym wszystkim. Rząd woli nakładać nowe podatki niż normalizować wymianę handlową z Rosją. Lepiej ściagnać haracz z Polaków niż dać legalnie zarobić Polskim exporterom do Rosji.

! Odpowiedz
8 27 ~erwerefsdfdsf

W Polsce potrzeba władzy która będzie dbać o Polskę i Polaków a nie wszystkich wokoło ale nie Polskę. W doopie mam ukrainę. Mnie interesuje los mój i mojego kraju. Banderowcy niech sobie radzą sami jak wzięli kasę od usrańców na rozpierduchę.

! Odpowiedz
16 5 ~sd

Nie boisz się że niedługo Rosja może z nami zrobić to co z Ukrainą - zabrać sobie kawałek, powiększyc obwód Kaliningradzki? Ani UE, ani USA ani NATO nie stanie w naszej obronie bo kto by chciał ginąć za Polskę i zadzierać z Putinem - dokładnie jak na Ukrainie. A banderowcy i od Nas dostali kasę na rozpierduchę - 4 mld zł.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 ~roger odpowiada ~sd

Wlasnie boje sie , ze odizolowana Rosja i oslabiona, a moze nawet w formie upadlego Panstwa jest najwiekszym zagrozeniem dla Polski.
Rosji prosperujacej nie mamy sie co obawiac

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil