MSZ Izraela: zmniejszamy fundusze dla ONZ po "antyizraelskich głosowaniach"

2017-03-30 11:56
publikacja
2017-03-30 11:56
fot. iStockphoto / iStockphoto

MSZ Izraela poinformowało w czwartek, że po raz kolejny redukuje środki przekazywane ONZ w proteście przeciwko przyjętym w ostatnim czasie rezolucjom tej organizacji, krytykującym państwo żydowskie za budowanie osiedli na terytoriach palestyńskich.

Jak przekazał rzecznik resortu dyplomacji, w tym roku Izrael zapłaci o 2 mln dolarów mniej z tytułu opłat członkowskich. Jako powód tej decyzji podał "antyizraelskie głosowania". Pieniądze te zostaną przekazane na projekty rozwojowe w krajach, które wspierają Izrael na szczeblu międzynarodowych organizacji - dodał.

W ostatnich tygodniach w ONZ przyjęto pięć rezolucji, w których Izrael został skrytykowany za budowanie osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie Wschodniej, a także za okupację Wzgórz Golan trwającą od wojny sześciodniowej z 1967 roku.

Dotychczas Izrael przekazywał ONZ rocznie ok. 11,6 mln dolarów w opłatach obowiązujących państwo członkowskie tej organizacji. Już w styczniu br. władze postanowiły zmniejszyć tę kwotę o ok. 6 mln dolarów w proteście przeciw rezolucji nr 2334, w której ONZ wezwała Izrael do całkowitego wstrzymania działalności osadniczej na okupowanych terytoriach palestyńskich.

Jak zauważa agencja dpa, opłaty członkowskie to tylko część ogólnej sumy, jaką Izrael co roku przekazuje ONZ. Według izraelskiego radia suma ta wcześniej wynosiła ok. 40 mln dolarów.

akl/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~plebs
Albo filosemici albo antysemici. W Polsce podobnie.
~ŻenadaPolska
Dlaczego Żydzi są tacy zarozumiali?
Pany świata...żenada

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki