MSWiA: za 30 dni zwolnienia lekarskiego funkcjonariusz otrzyma pełne uposażenie

30-dniowe zwolnienia lekarskie policjantów, strażników granicznych, strażaków oraz funkcjonariuszy BOR ma być płatne w 100 procentach; na dłuższym zwolnieniu uposażenie będzie pomniejszone - zakłada projekt nowelizacji ustawy, nad którym pracuje MSWiA.

MSWiA: za 30 dni zwolnienia lekarskiego funkcjonariusz otrzyma pełne uposażenie
MSWiA: za 30 dni zwolnienia lekarskiego funkcjonariusz otrzyma pełne uposażenie (fot. Krystian Maj / FORUM)

W 2014 r. weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi funkcjonariusz przebywający na zwolnieniu lekarskim otrzymuje zamiast 100 proc. - 80 proc. uposażenia. Ustawa objęła funkcjonariuszy podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji, a także inne służby: CBA, ABW, Służbę Więzienną, AW, SKW i SWW oraz żołnierzy. Pomniejszone uposażenie jest wypłacane tylko w sytuacjach, gdy zwolnienie lekarskie jest wynikiem choroby niemającej związku ze służbą.

Kwestie związane ze zwolnieniami lekarskimi funkcjonariuszy były omawiane pod koniec października na spotkaniu szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka ze związkowcami podczas posiedzenia Forum Dialogu Społecznego przy MSWiA. "Zdecydowaliśmy, że przygotujemy nowelizację ustawy. W ciągu roku w 100 procentach będzie płatne 30 dni zwolnienia lekarskiego funkcjonariuszy" zapowiedział wtedy Błaszczak.

W połowie 2015 r. poszczególne resort przygotował dla posłów informacje, jak zmieniła się absencja funkcjonariuszy w ciągu pierwszego roku obowiązywania zmienionej ustawy. Dane pokazują, że spadła liczba funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach lekarskich.

W pierwszym roku obowiązywania ustawy w policji na zwolnieniach lekarskich przebywało 57 tys. funkcjonariuszy (łącznie ponad 1,1 mln dni zwolnienia). Rok wcześniej było to 79 tys. osób (ponad l,5 mln dni), co oznacza spadek o 28 proc.

W BOR w pierwszym roku obowiązywania ustawy na zwolnieniach lekarskich przebywało 591 funkcjonariuszy. Rok wcześniej było to 937 osób, co oznacza spadek o 37 proc. Po wprowadzeniu nowych przepisów liczba dni udzielonych zwolnień lekarskich wyniosła łącznie 16 tys. (rok wcześniej - 27 tys. dni).

W SG nastąpił spadek o 20 proc. liczby funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach lekarskich. Przed rokiem na zwolnieniach przebywało 7 tys. funkcjonariuszy (177 tys. dni), natomiast po zmianie przepisów liczba ta wynosiła 5 tys. osób (124 tys. dni).

W PSP od czerwca 2014 r. do końca maja 2015 r. na zwolnieniach przebywało 13 tys. strażaków (266 tys. dni) i utrzymuje się na porównywalnym poziomie.

Uzyskane w wyniku obniżenia chorobowego pieniądze przeznacza się w całości na fundusz nagród i zapomóg dla tych funkcjonariuszy, którzy wykonują zadania służbowe w zastępstwie chorych mundurowych.

Pełna stawka (100 proc.) zasiłku chorobowego jest utrzymana, jeśli choroba wynika z pełnienia służby. Chodzi m.in. o wypadki podczas służby i choroby zawodowe, wypadki w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), choroby w czasie ciąży (w tym przypadku 100 proc. zasiłku wypłacane jest wszystkim ubezpieczonym), sytuacje poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów. Pełna stawka jest też przyznawana w razie choroby podczas służby poza granicami Polski lub w przypadku, gdy choroba jest wynikiem działań o charakterze bohaterskim.

Obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie jest też podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz naliczenia świadczeń emerytalnych i rentowych.

Grzegorz Dyjak (PAP)

gdyj/ wkt/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Pracujący

Rozmawiałem ze znajomym Policjantem ,
podsumował tak lata chude mineły wracaja tłuste, trzeba było zapier.... a teraz znowu LIZIK.

Bez komentarzy

! Odpowiedz
0 0 ~Henio

Hańba!

! Odpowiedz
0 1 ~polak2

Co na to Rzepliński TK ?w Konstytucji każdy równy wobec prawa?a tu wuja

! Odpowiedz
0 0 ~Pracujący

Trybunał od roku jest sparaliżowany i tak wygląda tzw DOBRA ZMIANA.
Nie ma trybunału nie ma do kogo odwołać się na złe państwo

POLSKA W RUINIE - hasło PIS do wyborów, teraz macie co wybraliście.

! Odpowiedz
1 2 ~zewsi

Głosowalem na PiS mam 55 lat i prowadze niewielkie gospodarstwo. Wysiadły mi stawy Nie moge chodzic. Własnie dostałem zwolnienie 30 dniowe (ponizej nie jest platne) z KRUS 300 zl ! ciezko pracowalem a obecnie tez musze wykonac wiele robót w potwornym bólu. Całe zycie produkowałem zdrowa zywnosc dla Rodaków. a tu prosze wojskowy co i 3 dni nie jest w stanie obronic Ojczyzny pelne min 6 tys wynagrodzenie. teraz juz wiem kogo PiSowskie cwaniaki wykorzystaly aby dojsc do władzy i na kim beda opierac przyszła dyktature.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~polak2

a ile płaciłeś ubezpieczenie KRUS ?

! Odpowiedz
0 0 ~zewsi odpowiada ~polak2

Liczac z 10 lat jakieś 13 tys . Nigdy urlopu ani zwolnień tylko praca i praca Bardzo ryzykowna ze wzgledu na pogode i koniunkture na rynku i rózne zarazy. Cięzkie życie. Teraz siedze na srodkach przeciwbólowych a nogi spuchniete ,że gumofilca nie wloze. Obrzadek robie w torbach plastikowych na nogach.... ...... Zadowolony ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~zaq odpowiada ~polak2

A ile to funkcjonariusze płacą ubezpieczenia. I co to jacyś inni lepsi ludzie ??????? Jak na razie to wszystkie świadczenia mają płacone z podatków przysłowiowego Kowalskiego, jak " dobra zmiana" chce się im przypodobać i mieć brygady szybkiego reagowania to niech Kaczor i inni jago partyjni koledzy płacą im z własnej kieszeni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zewsi odpowiada ~zewsi

Dodam jeszce ,że jak zdrowie zaczelo szwankowac postanowiłem sprzedac kawalek ziemi i lasu . Notariusz powiedzial,że nowe przepisy każa zglosic sie do Lasów Państwowych A tam zaproponowali 10 % wartosci.

! Odpowiedz
0 0 ~ciekawy odpowiada ~polak2

dla ścisłości zasadne jest zadanie pytania ile składki płaci mundurowy [ byłoby uczciwiej ]

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.