MSWiA: będzie możliwość płacenia kartą za mandat

MSWiA chce wprowadzić możliwość płacenia za mandat kartą płatniczą. Będzie to dotyczyło zarówno Polaków, którzy muszą dokonać wpłaty na wskazany rachunek bankowy, jak i cudzoziemców, którzy mogą opłacić mandat wyłącznie gotówką. Policjanci stopniowo mają być wyposażani w terminale do kart.

MSWiA: będzie możliwość płacenia kartą za mandat
MSWiA: będzie możliwość płacenia kartą za mandat (fot. Szymon Zmarlicki / FORUM)

Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, który trafił właśnie do konsultacji.

Obecnie przepisy przewidują trzy rodzaje mandatów: kredytowany, zaoczny i gotówkowy. Na osoby stale zamieszkujące w Polsce nakładane są dwa pierwsze, co skutkuje tym, że za każdym razem muszą dokonać wpłaty na wskazany rachunek bankowy. Często wiąże się to z koniecznością opłaty na poczcie. Mandat gotówkowy, uiszczany bezpośrednio funkcjonariuszowi, odnosi się jedynie do cudzoziemców.

Jak wskazuje MSWiA zmiany będą miały szczególne znaczenie w odniesieniu do sprawców wykroczeń przebywających jedynie czasowo w Polsce, a więc w głównej mierze cudzoziemców. Obecnie w praktyce policjanci nakładając mandat, muszą dowozić ich do najbliższego bankomatu.

"W wielu miejscowościach istnieje możliwość uzyskania z bankomatu polskich pieniędzy, jednakże wiąże się to z koniecznością zapewnienia sprawcy, lub innej osobie dysponującej kartą, możliwości dotarcia do tego bankomatu" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Urządzenia do autoryzacji rozliczeń bezgotówkowych mają być etapowo wprowadzane do użytku m.in. przez policjantów. "Projektowane rozwiązanie adresowane jest do wszystkich podmiotów uprawnionych do nakładania grzywien w drodze mandatów karnych, jednak w największym stopniu będzie oddziaływać na policję, która z uwagi na swą liczebność, zakres przyznanych uprawnień oraz nałożonych obowiązków, ujawnia największą liczbę wykroczeń" - podkreślono.

Jak wynika z uzasadnienia projektu w 2015 roku policjanci wystawili ponad 5,5 mln mandatów. Według MSWiA zmiany mogą "w istotny sposób" zwiększyć ściągalność mandatów.

Grzegorz Dyjak

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~jan

czyli ulatwienia zeby wydoic jeszcze wiecej pieniedzy - to jest cel - a nie poprawa bezpieczenstwa - czyli jak zwykle

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 2 ~PL

Tak, to teraz policyja będzie musiała zarobić i na prowizję dla bank stera, i na amorrtyzację terminalu...q...wa, niech tych 460 "Polaków" w sejmie wprowadzi podatek dochodowy dla biedoty w wysokości 100% i kraina polin będzie "dobrze zmieniona".

! Odpowiedz
1 5 ~hm

Pamitacie jak ryży przed wyborami 2007 straszył, ze pis postawi fotoradary a jak wygal to sam postawil?

! Odpowiedz
4 1 ~niesterowany

Można pakiet wykupić na komendzie albo się ubezpieczyć ? Złośliwie bo bardzo rzadko płacę zagranicą a po Polsce to się boję już jeździć. Przegięcie to mało powiedziane z oznakowaniem i wykorzystywaniem tego przez nadzór ruchu. Myślenie zastąpił taryfikator lub mobbing wśród policjantów.

! Odpowiedz
2 7 ~Szarlej

Robię rocznie 40 tys km po Polsce, nie mam ani jednego mandatu, ty się lepiej zgłoś do psychologa bo masz poważne lęki!

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl