MSWiA: 42 mln zł dla wojewodów na obsługę cudzoziemców

Wojewodowie otrzymają dodatkowo ok. 42 mln zł na usprawnienie obsługi cudzoziemców, którzy chcą zalegalizować pobyt w Polsce i zdobyć zezwolenie na pracę. Środki te trafią m.in. na zakup skanerów dokumentów oraz remonty w siedzibach urzędów - podało MSWiA.

Jak wynika z najnowszych danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, w pierwszej połowie 2017 roku wnioski o zezwolenia na pobyt w Polsce złożyło prawie 90 tys. cudzoziemców. To o 42 proc. osób więcej niż w analogicznym okresie 2016 r. oraz 87 proc. więcej niż w 2015 r.

W związku z tym stale rośnie liczba spraw, z którymi cudzoziemcy zwracają się do urzędów wojewódzkich. Na przykład tylko w województwie podkarpackim w 2014 r. prowadzonych było ponad 1000 spraw związanych z legalizacją pobytu i wydawaniem zezwoleń na pracę. Rok później takich spraw było już ponad 2 tys., a w 2016 r. 3,3 tys. - podało MSWiA.

"Rosnąca liczba spraw wymaga udzielenia wsparcia urzędom, które wcześniej nie mierzyły się z tak dużą liczbą obsługiwanych cudzoziemców" - podkreśla resort.

W sumie dofinansowanie otrzyma ponad 30 projektów na łączną kwotę 41,8 mln zł. Ich realizacja rozpocznie się po podpisaniu z wojewodami porozumień finansowych. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na utworzenie infolinii, szkolenia urzędników obsługujących cudzoziemców, zakup i instalację tzw. urzędomatów, skanerów dokumentów, a także na prace remontowo-modernizacyjne w siedzibach urzędów.

Źródłem finansowania są pieniądze z unijnego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI). To mechanizm ustanowiony na lata 2014-20, którego beneficjentami mogą być zarówno podmioty prywatne, jak i publiczne. Celem FAMI jest "przyczynianie się do skutecznego zarządzania przepływami migracyjnymi i do realizacji, wzmacniania i rozwoju wspólnej polityki w zakresie azylu, ochrony uzupełniającej i ochrony czasowej oraz wspólnej polityki imigracyjnej z pełnym poszanowaniem praw i zasad zapisanych w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej".

Decyzje w sprawie legalizacji pobytu wydają wojewodowie. W pierwszej połowie roku zezwolenia na pobyt otrzymało 62 tys. cudzoziemców. W przypadku 6,7 tys. osób wydano decyzje negatywne, a prawie 3 tys. spraw umorzono. "Aktualnie ważne dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce posiada już ponad 300 tys. cudzoziemców" - powiedział PAP rzecznik UdSC Jakub Dudziak.

Jak dodał, najczęściej w Polsce chcą się osiedlić obywatele Ukrainy. Wzrost zainteresowania legalizacją pobytu zauważalny jest także wśród obywateli Białorusi (głównie pobyt stały) oraz Indii (głównie pobyt czasowy).

Grzegorz Dyjak

gdyj/ wkt/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~Moplik

Każdy Ukrainiec powinien podpisać oświadczenie że wyrzeka się ogólnie pojętego banderyzmu i całego syfie który z tym idzie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil