MŚ: na koniec br. Lasy Państwowe mogą niemal podwoić swój zysk

Pod koniec roku Lasy Państwowe wypracowały blisko 400 mln zł zysku przy zakładanych 250 mln zł na koniec roku - poinformował PAP wiceminister środowiska Piotr Otawski. Wskazał, że jest to możliwe m.in dzięki dobrej koniunkturze na drewno.

W tym roku Lasy Państwowe zatrudniły ok. 300 nowych pracowników (fot. istock / Thinkstock)

Otawski w rozmowie z PAP ocenił, że obowiązkowa wpłata, jaką Lasy Państwowe wnoszą do budżetu państwa (w sumie 1,6 mld zł w 2014 i 2015 r.), nie zagraża kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Wiceminister i Główny Konserwator Przyrody poinformował, że w listopadzie LP wypracowały ok. 400 mln zł zysku. Według założeń przedsiębiorstwo miało zamknąć ten rok 250 mln zł zysku. Dodał też, że wpłaty do budżetu są realizowane zgodnie z planem.

"Ten rok jest lepszy i jest związany z dobrą koniunkturą na drewno oraz wysokimi cenami na rynkach światowych" - zwrócił uwagę wiceminister.

Zgodnie z informacjami ministerstwa w 2015 roku wyręb ma zostać zwiększony, a Lasy Państwowe mają pozyskać 38 mln m sześc. drewna, czyli o ok. 1 mln m sześc. więcej niż w roku bieżącym. W 2013 r. pozyskano ponad 35,5 mln m sześc. drewna. Zgodnie z planem na koniec tego roku przychody ze sprzedaży drewna mają wynieść 6,6 mld zł. Jest to też główna pozycja przychodowa Lasów Państwowych.

"Mamy stale zwiększające się areały i wiek lasów, stąd stały stopniowy wzrost pozyskania drewna" - tłumaczy Otawski.

Główny Konserwator Przyrody podkreślił ponadto, że wyznacznikiem dobrej kondycji przedsiębiorstwa jest to, iż w wzrasta w nim zatrudnienie. W tym roku LP zatrudniły ok. 300 nowych pracowników., to - jak zaznacza Otawski - najwięcej od lat 90-tych.

Otawski pytany, czy przy tak korzystniej sytuacji finansowej LP budżet państwa nie będzie chciał dodatkowo sięgnąć po te pieniądze, powiedział, że na razie nie ma takich pomysłów. Koalicja jak i rząd wskazywały, że nowelizacja ustawy o lasach i wynikająca z niej wpłata 1,6 mld zł do budżetu państwa jest uzasadniona m.in. potrzebą wsparcia samorządów w budowie i remoncie dróg lokalnych.

Resort wskazuje jednak, że ustawa zabezpiecza LP przed ewentualną groźbą niezrealizowania planu finansowego wskutek np. klęski żywiołowej czy zmiany cen drewna. W razie potrzeby w 2015 r. rząd będzie mógł skorygować wysokość wpłaty, bądź ją anulować. Od 2016 r. LP będą rocznie wnosić do budżetu opłatę w wysokości 2 proc. przychodów.

Otawski przyznał, że z powodu obowiązkowej wpłaty inwestycje w LP w tym roku wyniosą ok. 700 mln zł i będą mniejsze od założonych. Wskazał jednak, że mimo to pieniądze, jakie przeznaczają Lasy na inwestycje, są większe w porównaniu do średniej z ostatnich 10 lat, czyli ok. 400 mln zł rocznie. (PAP)

mick/ jzi/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~igo

Taki leśniczy 125 tyś. złotych rocznie. No może i brutto ale na czysto z 80000 tyś. Do sprawdzenia w oświadczeniach majątkowych radnych leśników.

! Odpowiedz
1 1 ~wojt

koszty tego; lesniczy teraz zyje jak dawniej wojt i ksiadz to sa teraz wlasnie LASY PANSTWOWE czyli niczyje nalezy k sc tak to wlasnie wyglada

! Odpowiedz
1 2 ~amator

LP co do zysku to kłamią do kwadratu ,zysk przez ich stworzony genialny system sprzedazy od 2008 roku wynosi okolo 1,5 mld rocznie ,pomniejszaja go przez wydatki i tworzenie kosztów na swoje cele/ srednia zarobków 7900 brutto,szkolenia ,wycieczki ,imprezy,remonty,budowy ,sorty,premie,nagrody/ a panstwo z ich działalnosci nie ma nic./ ustawa 1993 rok -wszystkie przychody z działalnosci LP idą na ich cele statutowe/Następna zielona mafia uwłaszczyła się na majątku narodowym i nazrec się nie może a mały biznes się zwija

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~igor

Potwierdzam. Czasami nawet nie wiedzą na co jeszcze wydać pieniądze. Problemem też jest bardzo wysoka cena drewna na opał dla zwykłych mieszkańców. Przecież lasy są państwowe, a więc i zwykli ludzi powinni z nich skorzystać.

! Odpowiedz
3 5 ~hello

"400 mln zł zysku przy zakładanych 250 mln zł" - która firma może tak zwiększyć zysk?złodziejska ?Ciekawe co kradną?Może drzewo z lasu?Jeszcze kilka lat takiego "rozwoju" i zostaną same młodniaki

! Odpowiedz
3 6 ~smutny

mafia 26 tys pasozytow zyje z pracy na czarno dziesiątek tysięcy okradanych pracowników ZUL takie obejście prawa!!!!!!!!!! Ci ludzie pracują ciężko za 2 euro na godzine w lesie na czarno bez ubezpieczenia!!! MAFIA LESNA !!!!!!!

! Odpowiedz
2 5 ~przedsiebiorca

zielona mafia zarabia a firmy się zamykają .System sprzedazy drewna stworzony 6 lat temu przez LP RUGUJE polskie firmy z rynku/ głównie małe do 30 osób / około 40 tys ludzi straciło prace a do kasy panstwa rocznie nie wpływa od 3 do 5 mld złotych z braku wpływu podatków pośrednich .Partie rządzace PO i PSL OD 7 lat nie widzą tego problemu ze znanych tylko sobie powodów aby nam i kolesiom żyło się lepiej a reszta niech zdycha.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 8 ~Grzechu_comeback

Już niedługo PARTIA MIŁOŚCI wraz ze swoim rolniczym satelitą zaczną kręcić lody i tutaj....POczątek, czyli pierwsze POdejście, zbadanie gruntu itd już było.... tylko MENDia oczywiście były zajęte mamą Madzi lub PISem....

! Odpowiedz
0 4 ~ZNAWCA

LUMBER STOI PO$334. PONAD $4 POSZEDL DO GORY WCZORAJ ! CI Z N.Y DOSTANA APOPLEKSJI ZE NIE MAJA POLSKICH LASOW JESZCZE !

! Odpowiedz
5 12 ~ja

Lasy Panstwowe-zielona mafia!Zatrudnienie wzrasta gdyz zatrudniaja kolejnych czlonkow rodzin lesniczych.Do tego dochodza deputaty na drewno(ktore kazdy lesnik i tak ma za darmo wiec moze deputat spokojnie sprzedac).Dosyc popularne jest tez pobieranie dotacji unijnych za jakies niby uprawy ktore sa niezbedne dla siedlisk zwierzat(w rzeczywistosci zwykla laka).Ponadsto lesnicy wykupuja na wlasnosc wyremontowane lub nowe lesniczowki za ulamek ich faktycznej wartosci(dom o wartosci 400-500 tys potrafi kosztowac 30 tys zl!).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil