MŚ: jest sposób na niższe rachunki

Pierwsze rachunki za ogrzewanie w tym sezonie trafiły do odbiorców. Ministerstwo Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska namawiają do skorzystania z dofinansowań do budowy energooszczędnych i pasywnych domów.

Planujesz budowę domu? Sprawdź możliwości w zakresie dofinansowania (fot. istock / Thinkstock)

Jak wyjaśnia rzecznik resortu środowiska, Paweł Mikusek polskie gospodarstwa domowe zużywają dużo energii. Z szacunków ministerstwa wynika, że ich udział w zużyciu sięga 31 procent. Blisko 70 procent tej energii przeznaczone jest na ogrzanie pomieszczeń.

Rzecznik Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Witold Maziarz wyjaśnia, że mniejsze rachunki gwarantuje energooszczędny dom. Jeżeli planujemy budowę warto rozważyć taką możliwość. Dopłata do budowy energooszczędnego lub pasywnego domu wynosi odpowiednio 30 i 50 tysięcy. W przypadku mieszkań jest to 11 i 16 tysięcy. Z programu dopłat można korzystać do 2018 roku. Fundusz przeznaczył na ten cel 300 milionów złotych.

Smakiem muszą obejść się ci, którzy chcą ocieplić już istniejący budynek. Dla nich nie ma żadnego programu, ale resort środowiska nie wyklucza, że taki się pojawi.

Po 2020 roku wszystkie nowe budynki będą musiały spełniać rygorystyczne normy energooszczędności.


Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/ Karol Tokarczyk/buch

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 ~Artur

Ministerstwo Prawdy oczywiście zapomniało dodać, że dopłata jest do kredytu.

! Odpowiedz
0 4 ~Artur

Ministerstwo Prawdy zapomniało oczywiście dodać, że dopłata jest do kredytu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne