MRPiPS: trwają zaawansowane prace nad projektem ws. zatrudnienia wspomaganego

Trwają zaawansowane prace nad projektem ustawy o zatrudnieniu wspomaganym; ma on objąć szczególnym wsparciem te grupy osób niepełnosprawnych, które mają największe trudności w samodzielnym znalezieniu, podjęciu i utrzymaniu zatrudnienia - wskazuje szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Ministerstwo rodziny podkreśla w komunikacie przesłanym PAP, że aktywność zawodowa w przypadku osób niepełnosprawnych daje nie tylko samodzielność, niezależność i możliwość samorealizacji, ale także może mieć charakter rehabilitacji społecznej.

"Dlatego tak ważne jest wspieranie zatrudnienia osób niepełnosprawnych. W MRPiPS trwają intensywne prace nad projektem ustawy w tej sprawie" – podkreśla minister Rafalska, cytowana w komunikacie resortu.

MRPiPS zwraca uwagę, że według wstępnych danych GUS w 2018 r. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wynosił 26,2 proc. To o 3,7 pkt proc. więcej niż w 2015 r. (wówczas było to 22,5 proc.). Z kolei jak wynika z przywołanego przez resort rodziny, Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) do rekordowo niskiego poziomu zmniejszyła się stopa bezrobocia wśród osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym, osiągając w 2018 r. poziom 7,2 proc. W 2015 r. wynosiła ona 13 proc. To spadek o 5,8 pkt proc.

Resort zwraca także uwagę, że wraz ze wzrostem poziomu zatrudnienia istotnie wzrastała również aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych. Podczas gdy jeszcze w 2015 r. udział osób niepełnosprawnych aktywnych zawodowo (tzn. pracujących lub bezrobotnych aktywnie poszukujących pracy) wynosił 25,9 proc., to w roku 2018 wzrósł on już do 28,3 proc.

"Jednak pomimo optymistycznych danych statystycznych, nadal istnieje potrzeba aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, w szczególności tych z największymi trudnościami" – uważa minister Rafalska.

Jak zaznacza, w resorcie trwają zaawansowane prace związane z przygotowaniem projektu ustawy o zatrudnieniu wspomaganym. Ma on objąć szczególnym wsparciem te grupy osób niepełnosprawnych, które mają największe trudności w samodzielnym znalezieniu, podjęciu i utrzymaniu zatrudnienia.

"Zatrudnienie wspomagane ma być formą aktywizacji zawodowej, która uzupełni dotychczas istniejące rozwiązania z zakresu rehabilitacji zawodowej" – podkreśla Rafalska.

MRPiPS wskazuje, że przygotowywany projekt zakłada indywidualną pracę trenera pracy z osobą niepełnosprawną przy maksymalnym jej włączeniu w całość procesu decyzyjnego dotyczącego zatrudnienia. Działania te będą prowadzone we współpracy z pracodawcami, instytucjami rynku pracy oraz podmiotami realizującymi zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. (PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ krap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 szlachta-nie-pracuje

PIS wyśle niepełnosprawnych do pracy w kamieniołomach i da 500+ garstce kto przechodził przez komisję ZUSOWSKĄ ten wie jakie cyrki się tam dzieją dam przykład pani Halina porażenie umysłowe niezdolność nabyta przez 18 rokiem życia tak orzekli wcześniej ,nagle została uzdrowiona bo może prawą ręką koperty sklejać !! Pis dazy do eksterminacji biologicznej niepełnosprawnych przez pracę brzmi znajomo jak 3 rzeszy Arbeit macht frei do roboty jak ten pan

https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,nigdy-nie-mial-rak-ani-nog-brjak-zyje-normalnie-na-patencie,240155.html

do tego dązy pis zeby niepełnosprawni pracowali !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.